Ukraynanın dövlətə məxsus "Centrenergo" şirkətinin bütün istilik elektrik stansiyaları Rusiya Silahlı Qüvvələrinin gecə hücumundan sonra fəaliyyətini dayandırıb. Şirkət bu barədə sosial şəbəkələrdə məlumat yayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, "Centrenergo" bu gün münaqişənin başlanğıcından bəri istilik elektrik stansiyalarına ən genişmiqyaslı hücumun olduğunu qeyd edib. Şirkətin açıqlamasında bildirilir ki, stansiyalar tamamilə sıfır istehsala keçib.
"Biz dayandırdıq. İndi sıfır istehsal var. Sıfır! Biz gecə-gündüz bərpa etdiyimiz hər şeyi itirdik. Tamamilə... Heç vaxt bu qədər çox sayda raket və saysız-hesabsız dron olmayıb ki, dəqiqədə bir neçəsi 2024-cü ilin dağıdıcı hücumundan sonra bərpa etdiyimiz eyni istilik elektrik stansiyalarını hədəfə alıb... Bu gecə, eyni vaxtda düşmən bütün istehsalımızı vururdu. Stansiyalar yanır," - deyə hesabatda bildirilir. "Strana" qəzetinin məlumatına görə, bu gün "Centrenergo" Kiyev vilayətindəki Tripolskaya İES-ə və Xarkovdakı Zmiyevskaya DRES-ə nəzarət edir.

Российская атака в Украине: «Центрэнерго» остановило электростанции
Все тепловые электростанции украинской государственной компании «Центрэнерго» прекратили свою работу после ночной атаки Вооруженных сил России. Об этом компания сообщила в социальных сетях.
Редакция сообщает, что «Центрэнерго» отметило, что сегодня произошла самая масштабная атака на тепловые электростанции с начала конфликта. В заявлении компании говорится, что станции полностью перешли на нулевое производство.
«Мы остановились. Сейчас нулевое производство. Ноль! Мы потеряли все, что восстанавливали днем и ночью. Полностью... Никогда не было такого количества ракет и бесчисленных дронов, когда несколько в минуту нацеливались на те же тепловые электростанции, которые мы восстанавливали после разрушительной атаки 2024 года... Сегодня ночью, одновременно, враг бил по всему нашему производству. Станции горят», - говорится в отчете. По данным газеты «Страна», сегодня «Центрэнерго» контролирует Трипольскую ТЭС в Киевской области и Змиевскую ТЭС в Харькове.