Ukraynanın dövlətə məxsus "Centrenergo" şirkətinin bütün istilik elektrik stansiyaları Rusiya Silahlı Qüvvələrinin gecə hücumundan sonra fəaliyyətini dayandırıb. Şirkət bu barədə sosial şəbəkələrdə məlumat yayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, "Centrenergo" bu gün münaqişənin başlanğıcından bəri istilik elektrik stansiyalarına ən genişmiqyaslı hücumun olduğunu qeyd edib. Şirkətin açıqlamasında bildirilir ki, stansiyalar tamamilə sıfır istehsala keçib.
"Biz dayandırdıq. İndi sıfır istehsal var. Sıfır! Biz gecə-gündüz bərpa etdiyimiz hər şeyi itirdik. Tamamilə... Heç vaxt bu qədər çox sayda raket və saysız-hesabsız dron olmayıb ki, dəqiqədə bir neçəsi 2024-cü ilin dağıdıcı hücumundan sonra bərpa etdiyimiz eyni istilik elektrik stansiyalarını hədəfə alıb... Bu gecə, eyni vaxtda düşmən bütün istehsalımızı vururdu. Stansiyalar yanır," - deyə hesabatda bildirilir. "Strana" qəzetinin məlumatına görə, bu gün "Centrenergo" Kiyev vilayətindəki Tripolskaya İES-ə və Xarkovdakı Zmiyevskaya DRES-ə nəzarət edir.

All thermal power plants of Ukraine's state-owned "Centrenergo" company have ceased operations after a night attack by the Russian Armed Forces. The company announced this on social media.
Redaksiya reports that "Centrenergo" noted today's attack was the most extensive assault on thermal power plants since the beginning of the conflict. The company's statement indicates that the stations have completely switched to zero production.
"We have stopped. Now there is zero production. Zero! We lost everything we had been restoring day and night. Completely... Never before have there been so many missiles and countless drones, several per minute, targeting the same thermal power plants we had been restoring after the devastating attack of 2024... Tonight, simultaneously, the enemy was hitting all our production. The stations are burning," the report states. According to the "Strana" newspaper, "Centrenergo" currently controls the Trypilska TPP in Kyiv Oblast and the Zmiivska TPP in Kharkiv.