Ukrayna, böyük iqtisadi potensiala və əsl çiçəklənmə üçün geniş imkanlara malikdir. Lakin, bu, müharibə şəraitində əldə edilə bilməz. Yalnız müharibənin bitməsi də kifayət deyil. Buna görə də, söhbət təkcə sülh planından getmir, həm də suveren, müstəqil və çiçəklənən Ukraynaya aparan bir yolun yaradılmasından gedir.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ-ın dövlət katibi Marko Rubio daha əvvəl bildirib ki, Mayamidə Ukrayna və Amerika arasında keçirilən görüşdə təkcə "sülh planı" müzakirə edilmir. Onun sözlərinə görə, "sülh sazişi" təkcə Ukraynadakı müharibəyə son qoymaqla kifayətlənməyəcək, həm də ölkənin iqtisadi çiçəklənməsinə yol açacaq.
Eyni zamanda, "Axios" nəşri yazır ki, ABŞ bu gün "sülh planı" ilə bağlı Ukrayna ilə əsas fikir ayrılıqlarını aradan qaldırmaq istəyir. Trampın xüsusi elçisi Stiv Uitkoff və onun kürəkəni Cared Kuşnerin artıq çərşənbə axşamı bu sənədi Rusiya diktatoru Vladimir Putinə təqdim edəcəyi gözlənilir. Ukrayna xarici işlər nazirinin birinci müavini Serqey Kislitsa, Amerika Birləşmiş Ştatlarında danışıqların başlanğıcının uğurlu olduğunu bildirib. O, bu barədə "X" sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb. Kislitsa, görüşün başlanğıcının uğurlu olduğunu, maraqlı və konstruktiv olduğunu qeyd edib. O, ABŞ dövlət katibi Marko Rubionun rəhbərliyini də yüksək qiymətləndirib.
Eyni zamanda, Donald Trampın xüsusi elçisi Stiv Uitkoff Ukrayna ilə danışıqları müsbət qiymətləndirib və dekabrın 1-də Moskvaya gedəcəyini bildirib. Bundan əlavə, diplomat ABŞ prezidentinin kürəkəni Cared Kuşnerin danışıqlara münasibətini və siyasətçinin öz vizyonunu necə ifadə etməsini yüksək qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, o, dekabrın 2-də Rusiya diktatoru Vladimir Putinlə görüşməyi planlaşdırır. Hazırda bu cür danışıqların təfərrüatları məlum deyil. Ukraynalı diplomatın sözlərinə görə, danışıqların başlanğıcı maraqlı və konstruktiv olub.

Украина обладает значительным экономическим потенциалом и широкими возможностями для настоящего процветания. Однако это невозможно достичь в условиях войны. Окончания войны самой по себе недостаточно. Поэтому речь идет не только о плане мира, но и о создании пути к суверенной, независимой и процветающей Украине.
Redaksiya сообщает, что ранее госсекретарь США Марко Рубио заявил, что на встрече между Украиной и Америкой в Майами обсуждается не только «план мира». По его словам, «мирное соглашение» не только положит конец войне в Украине, но и приведет к экономическому процветанию страны.
Одновременно издание «Axios» пишет, что США хотят устранить основные разногласия с Украиной по поводу «плана мира». Ожидается, что специальный посланник Трампа Стив Уиткофф и его зять Джаред Кушнер представят этот документ российскому диктатору Владимиру Путину во вторник. Первый заместитель министра иностранных дел Украины Сергей Кислица сообщил об успешном начале переговоров в Соединенных Штатах Америки. Он написал об этом на своей странице в социальной сети «X». Кислица отметил, что начало встречи было успешным, интересным и конструктивным. Он также высоко оценил руководство госсекретаря США Марко Рубио.
В то же время специальный посланник Дональда Трампа Стив Уиткофф положительно оценил переговоры с Украиной и заявил, что отправится в Москву 1 декабря. Кроме того, дипломат высоко оценил отношение зятя президента США Джареда Кушнера к переговорам и то, как политик выразил свое видение. По его словам, он планирует встретиться с российским диктатором Владимиром Путиным 2 декабря. В настоящее время подробности таких переговоров неизвестны. По словам украинского дипломата, начало переговоров было интересным и конструктивным.