Ukrayna-Rusiya müharibəsi: 1,8 milyon itki, dəhşətli nəticələr
Ukrayna və Rusiya arasında davam edən müharibənin nəticələri hər iki tərəfdən də böyük itkilərə səbəb olub. Bu münaqişənin insan həyatına təsiri, itkin düşənlər və yaralananların sayı ilə yanaşı, müharibənin dəhşətli nəticələrini bir daha gözlər önünə sərir.
Redaksiya məlumat verir ki, "The New York Times" jurnalistlərinin məlumatına görə, Ukrayna və Rusiyanın müharibənin dörd ili ərzindəki ümumi itkiləri 1,8 milyon nəfər təşkil edir. Bu rəqəmin 1,2 milyonu rusiyalı, 600 mini isə Ukrayna əsgərləridir. Qeyd olunur ki, söhbət təkcə həlak olanlardan deyil, həm də itkin düşən və yaralanan hərbçilərdən gedir.
Müharibənin acı reallıqları arasında, "Radikal Partiya"dan keçmiş deputat Roman Kalişin də həyatını itirməsi də yer alır. Bu barədə öz səhifəsində keçmiş deputat Oleq Lyaşko məlumat verib. Lyaşko bildirib ki, Kaliş düşmən dronunun hücumu nəticəsində həlak olub. Lyaşko həmçinin qeyd edib ki, keçmiş deputat əvvəllər Ukrayna Təhlükəsizlik Xidmətinin "Alfa" xüsusi təyinatlı dəstəsində xidmət edib. Lyaşko əlavə edib ki, Kalişin ölümündən sonra, o, polkovnik-leytenant rütbəsi ilə təqaüdə çıxıb. Lakin tammiqyaslı işğalın başlamasından sonra o, səfərbər olaraq Ukraynanı cəbhədə müdafiə etməyə gedib. Lyaşko, həmçinin 2014-cü ildə Slavyanskın azad edilməsindən sonra Kalişlə çəkilmiş bir fotoşəkilini də paylaşıb.
Bundan əvvəl Prezident Vladimir Zelenski tammiqyaslı müharibənin başlanğıcından bəri rəsmi olaraq 55 min Ukrayna hərbçisinin həlak olduğunu bildirmişdi. Eyni zamanda, o, çox sayda insanın itkin düşdüyünü də qeyd edib. Lyaşko, "Şəkildə: biz Romanla 2014-cü ilin iyulunda, Slavyanskda, onun raşistlərdən azad edilməsindən iki gün sonra. Rusların işgəncə yerinə çevirdiyi yerli SBU binasında bayrağımızı quraşdırırıq", - deyə yazıb. Bu hadisələr, müharibənin insan həyatına və ölkənin gələcəyinə təsirinin dərinliyini bir daha göstərir.

Украинско-российская война: 1,8 миллиона потерь, ужасающие последствия
Продолжающаяся война между Украиной и Россией привела к большим потерям с обеих сторон. Влияние этого конфликта на человеческие жизни, наряду с числом пропавших без вести и раненых, вновь демонстрирует ужасающие последствия войны.
Как сообщает Redaksiya, по данным журналистов "The New York Times", общие потери Украины и России за четыре года войны составляют 1,8 миллиона человек. Из этого числа 1,2 миллиона составляют российские, а 600 тысяч – украинские солдаты. Отмечается, что речь идет не только о погибших, но и о пропавших без вести и раненых военнослужащих.
Среди горьких реалий войны – гибель бывшего депутата от "Радикальной партии" Романа Калыша. Об этом на своей странице сообщил бывший депутат Олег Ляшко. Ляшко заявил, что Калыш погиб в результате атаки вражеского дрона. Ляшко также отметил, что бывший депутат ранее служил в спецподразделении "Альфа" Службы безопасности Украины. Ляшко добавил, что после смерти Калыша он вышел на пенсию в звании подполковника. Однако после начала полномасштабного вторжения он был мобилизован и отправился защищать Украину на фронте. Ляшко также опубликовал свою фотографию с Калышом, сделанную после освобождения Славянска в 2014 году.
Ранее президент Владимир Зеленский сообщал, что с начала полномасштабной войны официально погибло 55 тысяч украинских военнослужащих. В то же время он отметил, что большое количество людей пропало без вести. Ляшко написал: "На фото: мы с Романом в июле 2014 года в Славянске, через два дня после его освобождения от рашистов. Устанавливаем наш флаг на здании местного СБУ, которое превратили в место пыток русские". Эти события еще раз показывают глубину влияния войны на человеческие жизни и будущее страны.