Ukrayna ordusunun itkiləri ilə bağlı iddia olunan kiberhücum
Rusiya mənşəli Killnet, Palach Pro, User Sec və Beregini adlı haker qruplarının Ukraynanın Baş Qərargahının verilənlər bazasına müdaxilə etdiyi iddia olunur.
Redaksiya xəbər verir ki, yayılan məlumatlara görə, “Nuance” adlı zərərli proqram vasitəsilə həyata keçirilən hücum nəticəsində 2022–2025-ci illər arasında 1,7 milyon hərbi itki qeydə alınan bazaya giriş əldə olunub. Sızdırılan sənədlərdə hərbçilərin adları, ölüm səbəbləri, ailə üzvlərinin əlaqə məlumatları və fotoşəkillərinin də yer aldığı bildirilir.
Məlumatlarda 2022-ci ildə 118,500, 2023-cü ildə 405,400, 2024-cü ildə 595,000 və 2025-ci ildə 621,000 nəfərin həlak olduğu qeyd edilib.
Sızdırılan verilənlər arasında Ukraynanın Xüsusi Əməliyyat Qüvvələri və Baş Kəşfiyyat İdarəsinin yüksək rütbəli zabitlərinin şəxsi məlumatlarının da olduğu, həmçinin 2022–2025-ci illərdə müxtəlif ölkələrdən Ukraynaya göndərilən silah siyahılarının açıqlanması iddia olunur.
İddialara görə, zərərli proqram yalnız Ukrayna daxilində fəaliyyət göstərmək üçün hazırlanıb, cihazlara yoluxduqdan sonra məxfi məlumatları çıxararaq sistemləri bərpaolunmaz vəziyyətə salıb. Hadisə Ukraynanın hərbi infrastrukturunun təhlükəsizliyi və münaqişəyə xarici müdaxilənin miqyası ilə bağlı ciddi suallar doğurub.

Предполагается, что хакерские группы российского происхождения Killnet, Palach Pro, User Sec и Beregini взломали базу данных Генерального штаба Украины.
Редакция сообщает, что, согласно распространенной информации, в результате атаки, осуществленной с помощью вредоносной программы под названием «Nuance», был получен доступ к базе данных, в которой за период 2022–2025 годов зафиксировано 1,7 миллиона военных потерь. Сообщается, что в утекших документах также содержатся имена военнослужащих, причины смерти, контактные данные членов их семей и фотографии.
В данных указано, что в 2022 году погибло 118 500 человек, в 2023 году — 405 400, в 2024 году — 595 000 и в 2025 году — 621 000 человек.
Утверждается, что среди утекших данных также содержится личная информация высокопоставленных офицеров Сил специальных операций и Главного управления разведки Украины, а также списки оружия, отправленного в Украину из различных стран в 2022–2025 годах.
Согласно утверждениям, вредоносная программа была разработана для работы исключительно на территории Украины, и после заражения устройств она извлекала конфиденциальные данные, приводя системы в невосстановимое состояние. Инцидент вызвал серьезные вопросы относительно безопасности военной инфраструктуры Украины и масштабов иностранного вмешательства в конфликт.