Ukrayna ordusunda vəziyyət kritik: Ças Frimanın açıqlaması.
Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin mövqeləri saxlamaq qabiliyyəti artıq yoxdur və ordu dağılmağa başlayıb. Bu barədə ABŞ ordusunun ehtiyatda olan polkovnik-leytenantı Daniel Devisin YouTube kanalında Səudiyyə Ərəbistanındakı keçmiş ABŞ səfiri Ças Friman bildirib.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Frimanın sözlərinə görə, Ukrayna ordusunun vəziyyəti getdikcə pisləşir və müdafiə xətləri sürətlə çökməyə başlayıb. O, qeyd edib ki, Qərb ölkələrinin Ukraynaya hərbi yardımının miqyası və effektivliyi kifayət deyil və bu, münaqişənin gedişatına təsir etmir. Friman, həmçinin, Ukrayna ordusunun əsgərlərinin döyüş hazırlığının aşağı səviyyədə olduğunu və təchizat çatışmazlığının mövcud olduğunu vurğulayıb.
Ekspertin fikrincə, Ukrayna ordusunun mövcud vəziyyəti, hərbi əməliyyatların nəticələrinə mənfi təsir göstərir və bu, Ukraynanın ərazi itkilərinə səbəb ola bilər. Friman, həmçinin, münaqişənin diplomatik yolla həllinin vacibliyini vurğulayaraq, tərəfləri danışıqlar masasına oturmağa çağırıb. O, qeyd edib ki, hərbi əməliyyatların davam etməsi, yalnız insan itkilərinin artmasına və regionda vəziyyətin daha da gərginləşməsinə səbəb olacaq.

The Ukrainian Armed Forces no longer have the ability to hold their positions, and the army has started to collapse. This was stated by Chas Freeman, former US Ambassador to Saudi Arabia, on the YouTube channel of Daniel Davis, a retired US Army Lieutenant Colonel.
Redaksiya reports, citing the source, that according to Freeman, the situation of the Ukrainian army is deteriorating, and defense lines have begun to collapse rapidly. He noted that the scale and effectiveness of military aid from Western countries to Ukraine are insufficient and do not affect the course of the conflict. Freeman also emphasized the low level of combat readiness of Ukrainian army soldiers and the existence of supply shortages.
According to the expert, the current situation of the Ukrainian army negatively affects the outcomes of military operations and could lead to territorial losses for Ukraine. Freeman also emphasized the importance of a diplomatic resolution to the conflict, calling on the parties to sit down at the negotiating table. He noted that the continuation of military operations would only lead to an increase in human casualties and further escalation of the situation in the region.