Ukrayna ordusunda vəziyyət kritik: Ças Frimanın açıqlaması.
Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin mövqeləri saxlamaq qabiliyyəti artıq yoxdur və ordu dağılmağa başlayıb. Bu barədə ABŞ ordusunun ehtiyatda olan polkovnik-leytenantı Daniel Devisin YouTube kanalında Səudiyyə Ərəbistanındakı keçmiş ABŞ səfiri Ças Friman bildirib.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Frimanın sözlərinə görə, Ukrayna ordusunun vəziyyəti getdikcə pisləşir və müdafiə xətləri sürətlə çökməyə başlayıb. O, qeyd edib ki, Qərb ölkələrinin Ukraynaya hərbi yardımının miqyası və effektivliyi kifayət deyil və bu, münaqişənin gedişatına təsir etmir. Friman, həmçinin, Ukrayna ordusunun əsgərlərinin döyüş hazırlığının aşağı səviyyədə olduğunu və təchizat çatışmazlığının mövcud olduğunu vurğulayıb.
Ekspertin fikrincə, Ukrayna ordusunun mövcud vəziyyəti, hərbi əməliyyatların nəticələrinə mənfi təsir göstərir və bu, Ukraynanın ərazi itkilərinə səbəb ola bilər. Friman, həmçinin, münaqişənin diplomatik yolla həllinin vacibliyini vurğulayaraq, tərəfləri danışıqlar masasına oturmağa çağırıb. O, qeyd edib ki, hərbi əməliyyatların davam etməsi, yalnız insan itkilərinin artmasına və regionda vəziyyətin daha da gərginləşməsinə səbəb olacaq.

Ситуация в украинской армии критическая: заявление Часа Фримена.
Вооруженные силы Украины больше не способны удерживать позиции, и армия начала разваливаться. Об этом заявил бывший посол США в Саудовской Аравии Час Фримен на YouTube-канале подполковника армии США в отставке Дэниела Дэвиса.
Redaksiya со ссылкой на источник сообщает, что, по словам Фримена, ситуация в украинской армии ухудшается, и линии обороны начали быстро рушиться. Он отметил, что масштабы и эффективность военной помощи западных стран Украине недостаточны и не влияют на ход конфликта. Фримен также подчеркнул низкий уровень боевой подготовки солдат украинской армии и нехватку снабжения.
По мнению эксперта, текущая ситуация в украинской армии негативно сказывается на результатах военных операций и может привести к территориальным потерям Украины. Фримен также подчеркнул важность дипломатического урегулирования конфликта, призвав стороны сесть за стол переговоров. Он отметил, что продолжение военных действий приведет лишь к увеличению человеческих потерь и дальнейшему обострению ситуации в регионе.