Ukrayna münaqişəsinin həlli üçün yeni ümidlər
Ukrayna və Amerika Birləşmiş Ştatları arasında davam edən danışıqlar fonunda, münaqişənin həlli ilə bağlı yeni addımlar atılması gözlənilir. Bu məsələ, həm Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenskinin, həm də ABŞ prezidenti Donald Trampın açıqlamalarında öz əksini tapıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Volodimir Zelenski, Amerika tərəfinin Rusiya tərəfinin Ukrayna və ABŞ nümayəndə heyətlərinin "sülh planı" ilə bağlı son işlərinə cavabını hələ ki Ukraynaya təqdim etmədiyini bildirib. Dövlət başçısı, Ukrayna və Amerika tərəfləri arasında dialoqda irəliləyişin olduğunu da qeyd edib.
ABŞ prezidenti Donald Tramp isə Ukraynanın Rusiya Federasiyası ilə müharibənin sülh yolu ilə nizamlanması istiqamətində tez bir zamanda addımlar atacağına ümid etdiyini bildirib. Bu barədə "Clash Report" yazır. Tramp, jurnalistlərin Ukrayna ilə bağlı bu həftəsonu Floridada keçiriləcək görüşlə bağlı sualına cavabında, tərəflərin "artıq nəsəyə yaxın" olduğunu söyləyib. Bundan əlavə, Trampdan Venesuelada kartellərə qarşı quru hücumları üçün Konqresdən icazə istəyib-istəməyəcəyi soruşulduqda, o, belə cavab verib: "Onlar (ruslar) çox ərazi ələ keçirdikdə, Rusiya fikrini dəyişir". Tramp, "Mən onlara deməyə borclu deyiləm, amma bu məni heç narahat etməyəcək. Sadəcə ümid edirəm ki, məlumat sızdırmayacaqlar". Onun sözlərinə görə, ruslar "çox ərazi ələ keçirdikdə, fikirlərini dəyişirlər". Tramp əlavə edib: "Ümid edirəm ki, Ukrayna tez reaksiya verəcək, çünki Rusiya orada iştirak edir".

Amid ongoing negotiations between Ukraine and the United States, new steps are expected to be taken towards resolving the conflict. This issue has been reflected in statements by both Ukrainian President Volodymyr Zelensky and US President Donald Trump.
Redaksiya reports that Volodymyr Zelensky stated that the American side has not yet presented Ukraine with Russia's response to the "peace plan" from the Ukrainian and US delegations. The head of state also noted progress in the dialogue between Ukraine and the United States.
US President Donald Trump expressed hope that Ukraine will soon take steps towards a peaceful resolution of the war with the Russian Federation. Clash Report writes about this. In response to journalists' questions about a meeting regarding Ukraine to be held in Florida this weekend, Trump said that the parties are "close to something." Furthermore, when asked if Trump would seek permission from Congress for ground attacks against cartels in Venezuela, he replied: "When they (the Russians) take a lot of territory, Russia changes its mind." Trump added, "I don't have to tell them, but it won't bother me at all. I just hope they don't leak information." According to him, when the Russians "take a lot of territory, they change their minds." Trump added: "I hope Ukraine reacts quickly, because Russia is involved there."