Ukrayna münaqişəsinin həlli üçün yeni ümidlər
Ukrayna və Amerika Birləşmiş Ştatları arasında davam edən danışıqlar fonunda, münaqişənin həlli ilə bağlı yeni addımlar atılması gözlənilir. Bu məsələ, həm Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenskinin, həm də ABŞ prezidenti Donald Trampın açıqlamalarında öz əksini tapıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Volodimir Zelenski, Amerika tərəfinin Rusiya tərəfinin Ukrayna və ABŞ nümayəndə heyətlərinin "sülh planı" ilə bağlı son işlərinə cavabını hələ ki Ukraynaya təqdim etmədiyini bildirib. Dövlət başçısı, Ukrayna və Amerika tərəfləri arasında dialoqda irəliləyişin olduğunu da qeyd edib.
ABŞ prezidenti Donald Tramp isə Ukraynanın Rusiya Federasiyası ilə müharibənin sülh yolu ilə nizamlanması istiqamətində tez bir zamanda addımlar atacağına ümid etdiyini bildirib. Bu barədə "Clash Report" yazır. Tramp, jurnalistlərin Ukrayna ilə bağlı bu həftəsonu Floridada keçiriləcək görüşlə bağlı sualına cavabında, tərəflərin "artıq nəsəyə yaxın" olduğunu söyləyib. Bundan əlavə, Trampdan Venesuelada kartellərə qarşı quru hücumları üçün Konqresdən icazə istəyib-istəməyəcəyi soruşulduqda, o, belə cavab verib: "Onlar (ruslar) çox ərazi ələ keçirdikdə, Rusiya fikrini dəyişir". Tramp, "Mən onlara deməyə borclu deyiləm, amma bu məni heç narahat etməyəcək. Sadəcə ümid edirəm ki, məlumat sızdırmayacaqlar". Onun sözlərinə görə, ruslar "çox ərazi ələ keçirdikdə, fikirlərini dəyişirlər". Tramp əlavə edib: "Ümid edirəm ki, Ukrayna tez reaksiya verəcək, çünki Rusiya orada iştirak edir".

На фоне продолжающихся переговоров между Украиной и Соединенными Штатами Америки ожидаются новые шаги по урегулированию конфликта. Этот вопрос нашел отражение как в заявлениях президента Украины Владимира Зеленского, так и президента США Дональда Трампа.
Редакция сообщает, что Владимир Зеленский заявил, что американская сторона еще не представила Украине ответ на последние работы российской стороны по «мирному плану» делегаций Украины и США. Глава государства также отметил прогресс в диалоге между украинской и американской сторонами.
Президент США Дональд Трамп выразил надежду, что Украина в ближайшее время предпримет шаги по мирному урегулированию войны с Российской Федерацией. Об этом пишет "Clash Report". Отвечая на вопрос журналистов о встрече по Украине, которая состоится в эти выходные во Флориде, Трамп сказал, что стороны "уже близки к чему-то". Кроме того, на вопрос Трампа, будет ли он просить у Конгресса разрешения на наземные операции против картелей в Венесуэле, он ответил: "Когда они (русские) захватывают много территории, Россия меняет свое мнение". Трамп сказал: "Я не обязан им говорить, но это меня совсем не обеспокоит. Просто надеюсь, что они не будут сливать информацию". По его словам, когда русские "захватывают много территории, они меняют свое мнение". Трамп добавил: "Надеюсь, Украина отреагирует быстро, потому что Россия там участвует".