Ukrayna müharibə şəraitində qaz hasilatını artırır
Ukraynada 2023-cü ildə yeni qaz quyularının qazılması sahəsində əhəmiyyətli irəliləyişlər qeydə alınıb. Bu, ölkənin enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması və qaz hasilatının artırılması istiqamətində atılan mühüm addımların göstəricisidir. Bu proses, müharibə şəraitində belə davam edir və ölkənin iqtisadiyyatına müsbət təsir göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, ekspertin sözlərinə görə, 2023-cü ildə Ukraynada 150 yeni qaz quyusu qazılıb ki, bu da 2018-ci ildən yeni qazma üçün stimullaşdırıcı vergi tətbiq edildiyi vaxtdan bəri ən yüksək illik göstəricidir. 2024-cü ildə 140, tammiqyaslı işğalın ilk ilində isə 74 quyu qazılıb. Bu fonunda, 2025-ci ildə 136 yeni quyunun qazılması rekord olmasa da, kütləvi atışlar nəzərə alınmaqla, kifayət qədər yaxşı nəticədir.
Dekabr ayında Dövlət Geologiya və Yeraltı Sərvətlər Xidməti, Lvov vilayətində yerləşən Lyubinet qaz-neft sahəsinin işlənməsi üçün xüsusi icazəni altı cəhddən sonra satıb. Xüsusi icazənin satışından əldə edilən vəsaitlər dövlət büdcəsinə daxil olacaq və Ukraynanın beynəlxalq öhdəliklərinə uyğun olaraq, Amerika-Ukrayna bərpa investisiya fonduna yönəldiləcək.
Ekspert qeyd edir ki, "Hər hücumdan sonra Ukraynalı hasilatçılar nəticələri mümkün qədər tez aradan qaldırmağa, zədələnmiş obyektləri bərpa etməyə və qaz hasilatını sabitləşdirmək üçün titanik səylər göstərməyə çalışırlar. Bütün çətinliklərə və dağıntılara baxmayaraq, öz qazımız əsasdır və Ukraynada istehlakın böyük hissəsini təmin edir".
O, həmçinin cari ildə yeni qaz quyularının qazıldığını qeyd edib. Üstəlik, tammiqyaslı müharibə dövründə qazılan quyuların ümumi sayı 2025-ci ildə artıq 500 ədədə çatır. Eyni zamanda, bu quyuların əksəriyyəti ABŞ ilə razılaşma imzalanmazdan əvvəl qazılıb.
"Rusiyanın təcavüzünə və istehsal sahələrinə müntəzəm zərbələrə baxmayaraq, hasilatçılar yeni quyular qazmağa davam edirlər. Üstəlik, hətta rekordlar da qoyurlar. Bu il, Assosiasiyanın hesablamalarına görə, şirkətlər 136 quyu qazmağa başlayıblar", - deyə Petrenko bildirib.
Tammiqyaslı işğalın başlanğıcından etibarən Ukraynada 500 yeni qaz quyusu qazılıb, o cümlədən 2025-ci ildə 136 quyu. Bu barədə Ukraynanın Qaz Hasilatı Şirkətləri Assosiasiyasının icraçı direktoru Artem Petrenko UNİAN-a verdiyi müsahibəsində bildirib.
O qeyd edib ki, məhz yeni qazma və Rusiya atəşlərindən sonra bərpa işləri sayəsində Ukrayna öz qaz hasilatını saxlaya və fəaliyyətini davam etdirə bilir.
2024-cü ilin ilk 5 ayında "Ukrqazdobıça" ASC-nin mütəxəssisləri 36 yeni quyu istismara veriblər ki, onlardan 11-i yüksək debitlidir, yəni gündə 100 min kubmetrdən çox qaz verir.
O xatırladıb ki, 2025-ci ildə Ukraynanın qaz infrastrukturuna qarşı 24 kütləvi, kombinə edilmiş hücum olub.

В Украине в 2023 году зафиксирован значительный прогресс в бурении новых газовых скважин. Это свидетельствует о важных шагах, предпринятых для обеспечения энергетической безопасности страны и увеличения добычи газа. Этот процесс продолжается даже в условиях войны и положительно влияет на экономику страны.
Redaksiya сообщает, что, по словам эксперта, в 2023 году в Украине было пробурено 150 новых газовых скважин, что является самым высоким годовым показателем с 2018 года, когда были введены стимулирующие налоги на новое бурение. В 2024 году было пробурено 140 скважин, а в первый год полномасштабного вторжения – 74. На этом фоне бурение 136 новых скважин в 2025 году, хоть и не является рекордом, но с учетом массовых обстрелов, является достаточно хорошим результатом.
В декабре Государственная служба геологии и недр продала специальное разрешение на разработку Любинецкого газоконденсатного месторождения во Львовской области после шести попыток. Средства, полученные от продажи специального разрешения, поступят в государственный бюджет и, в соответствии с международными обязательствами Украины, будут направлены в Американско-украинский фонд восстановления и инвестиций.
Эксперт отмечает: «После каждой атаки украинские добытчики стараются как можно быстрее устранить последствия, восстановить поврежденные объекты и прилагают титанические усилия для стабилизации добычи газа. Несмотря на все трудности и разрушения, собственный газ – это основа, и он обеспечивает большую часть потребления в Украине».
Он также отметил бурение новых газовых скважин в текущем году. Более того, общее количество скважин, пробуренных в период полномасштабной войны, уже достигает 500 к 2025 году. При этом большинство этих скважин было пробурено до подписания соглашения с США.
«Несмотря на российскую агрессию и регулярные удары по производственным объектам, добытчики продолжают бурить новые скважины. Более того, они даже ставят рекорды. В этом году, по подсчетам Ассоциации, компании начали бурение 136 скважин», – заявил Петренко.
С начала полномасштабного вторжения в Украине пробурено 500 новых газовых скважин, в том числе 136 скважин в 2025 году. Об этом сообщил исполнительный директор Ассоциации газодобывающих компаний Украины Артем Петренко в интервью УНИАН.
Он отметил, что именно благодаря новому бурению и восстановительным работам после российских обстрелов Украина может поддерживать свою добычу газа и продолжать деятельность.
За первые 5 месяцев 2024 года специалисты ПАО «Укргаздобыча» ввели в эксплуатацию 36 новых скважин, из которых 11 являются высокодебитными, то есть дают более 100 тысяч кубометров газа в сутки.
Он напомнил, что в 2025 году по украинской газовой инфраструктуре было совершено 24 массированных комбинированных атаки.