Ukrayna müharibə şəraitində qaz hasilatını artırır
Ukraynada 2023-cü ildə yeni qaz quyularının qazılması sahəsində əhəmiyyətli irəliləyişlər qeydə alınıb. Bu, ölkənin enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması və qaz hasilatının artırılması istiqamətində atılan mühüm addımların göstəricisidir. Bu proses, müharibə şəraitində belə davam edir və ölkənin iqtisadiyyatına müsbət təsir göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, ekspertin sözlərinə görə, 2023-cü ildə Ukraynada 150 yeni qaz quyusu qazılıb ki, bu da 2018-ci ildən yeni qazma üçün stimullaşdırıcı vergi tətbiq edildiyi vaxtdan bəri ən yüksək illik göstəricidir. 2024-cü ildə 140, tammiqyaslı işğalın ilk ilində isə 74 quyu qazılıb. Bu fonunda, 2025-ci ildə 136 yeni quyunun qazılması rekord olmasa da, kütləvi atışlar nəzərə alınmaqla, kifayət qədər yaxşı nəticədir.
Dekabr ayında Dövlət Geologiya və Yeraltı Sərvətlər Xidməti, Lvov vilayətində yerləşən Lyubinet qaz-neft sahəsinin işlənməsi üçün xüsusi icazəni altı cəhddən sonra satıb. Xüsusi icazənin satışından əldə edilən vəsaitlər dövlət büdcəsinə daxil olacaq və Ukraynanın beynəlxalq öhdəliklərinə uyğun olaraq, Amerika-Ukrayna bərpa investisiya fonduna yönəldiləcək.
Ekspert qeyd edir ki, "Hər hücumdan sonra Ukraynalı hasilatçılar nəticələri mümkün qədər tez aradan qaldırmağa, zədələnmiş obyektləri bərpa etməyə və qaz hasilatını sabitləşdirmək üçün titanik səylər göstərməyə çalışırlar. Bütün çətinliklərə və dağıntılara baxmayaraq, öz qazımız əsasdır və Ukraynada istehlakın böyük hissəsini təmin edir".
O, həmçinin cari ildə yeni qaz quyularının qazıldığını qeyd edib. Üstəlik, tammiqyaslı müharibə dövründə qazılan quyuların ümumi sayı 2025-ci ildə artıq 500 ədədə çatır. Eyni zamanda, bu quyuların əksəriyyəti ABŞ ilə razılaşma imzalanmazdan əvvəl qazılıb.
"Rusiyanın təcavüzünə və istehsal sahələrinə müntəzəm zərbələrə baxmayaraq, hasilatçılar yeni quyular qazmağa davam edirlər. Üstəlik, hətta rekordlar da qoyurlar. Bu il, Assosiasiyanın hesablamalarına görə, şirkətlər 136 quyu qazmağa başlayıblar", - deyə Petrenko bildirib.
Tammiqyaslı işğalın başlanğıcından etibarən Ukraynada 500 yeni qaz quyusu qazılıb, o cümlədən 2025-ci ildə 136 quyu. Bu barədə Ukraynanın Qaz Hasilatı Şirkətləri Assosiasiyasının icraçı direktoru Artem Petrenko UNİAN-a verdiyi müsahibəsində bildirib.
O qeyd edib ki, məhz yeni qazma və Rusiya atəşlərindən sonra bərpa işləri sayəsində Ukrayna öz qaz hasilatını saxlaya və fəaliyyətini davam etdirə bilir.
2024-cü ilin ilk 5 ayında "Ukrqazdobıça" ASC-nin mütəxəssisləri 36 yeni quyu istismara veriblər ki, onlardan 11-i yüksək debitlidir, yəni gündə 100 min kubmetrdən çox qaz verir.
O xatırladıb ki, 2025-ci ildə Ukraynanın qaz infrastrukturuna qarşı 24 kütləvi, kombinə edilmiş hücum olub.

Ukraine has recorded significant progress in drilling new gas wells in 2023. This is an indicator of important steps taken towards ensuring the country's energy security and increasing gas production. This process continues even under wartime conditions and has a positive impact on the country's economy.
Redaksiya reports that, according to an expert, 150 new gas wells were drilled in Ukraine in 2023, which is the highest annual figure since 2018, when a stimulating tax for new drilling was introduced. In 2024, 140 wells were drilled, and 74 wells were drilled in the first year of full-scale invasion. Against this backdrop, drilling 136 new wells in 2025, while not a record, is a sufficiently good result considering the mass shelling.
In December, the State Geological and Subsoil Resources Service sold the special permit for the development of the Lyubynets gas-oil field located in Lviv region after six attempts. Funds obtained from the sale of the special permit will be transferred to the state budget and, in accordance with Ukraine's international obligations, will be directed to the American-Ukrainian fund for recovery investments.
The expert notes that "After every attack, Ukrainian producers try to eliminate the consequences as quickly as possible, restore damaged facilities, and make titanic efforts to stabilize gas production. Despite all the difficulties and destruction, our own gas is essential and provides a large part of consumption in Ukraine."
He also noted that new gas wells were drilled this year. Moreover, the total number of wells drilled during the period of full-scale war reaches 500 by 2025. At the same time, most of these wells were drilled before the agreement with the USA was signed.
"Despite Russia's aggression and regular strikes on production facilities, producers continue to drill new wells. Moreover, they are even setting records. This year, according to the Association's calculations, companies have started drilling 136 wells," said Petrenko.
Since the beginning of the full-scale invasion, 500 new gas wells have been drilled in Ukraine, including 136 wells in 2025. This was stated by Artem Petrenko, Executive Director of the Association of Gas Producers of Ukraine, in an interview with UNIAN.
He noted that it is precisely thanks to new drilling and restoration work after Russian shelling that Ukraine can maintain its gas production and continue its operations.
In the first 5 months of 2024, specialists from JSC "Ukrgazdobuvannya" commissioned 36 new wells, 11 of which are high-yield, meaning they produce more than 100,000 cubic meters of gas per day.
He recalled that there have been 24 massive, combined attacks on Ukraine's gas infrastructure in 2025.