Ukrayna ilə Rusiya arasında İstanbulda aparılan danışıqlar formatı öz funksiyasını faktiki olaraq itirib. Bu barədə Ukraynanın xarici işlər nazirinin birinci müavini Sergey Kislitsa açıqlama verib.
Redaksiya xəbər verir ki, Kislitsanın sözlərinə görə, İstanbulda əslində heç bir danışıq olmayıb, yalnız humanitar məsələlərə dair müzakirələr baş tutub. “Həmin görüşdə hər iki nümayəndə heyəti bir otaqda üzbəüz əyləşsə də, bu, danışıq sayılmırdı,” — deyə o bildirib.
Kislitsa əlavə edib ki, Rusiya tərəfi bu görüşlərə yalnız ultimatum irəli sürmək səlahiyyəti ilə qatılmışdı və qarşı tərəfin arqumentlərini dinləmək və ortaq dil tapmaq niyyəti yox idi.

Формат переговоров между Украиной и Россией, проводившихся в Стамбуле, фактически утратил свою функцию. Об этом заявил первый заместитель министра иностранных дел Украины Сергей Кислица.
Редакция сообщает, что, по словам Кислицы, в Стамбуле на самом деле никаких переговоров не было, состоялись лишь обсуждения по гуманитарным вопросам. «Хотя на той встрече обе делегации сидели лицом к лицу в одной комнате, это не считалось переговорами», — сказал он.
Кислица добавил, что российская сторона участвовала в этих встречах лишь с полномочиями выдвигать ультиматумы и не имела намерения слушать аргументы противоположной стороны и находить общий язык.