Muhoozi Kainerugaba son dövrdə Türkiyədən pul tələb etdiyi və hədedici ifadələr işlətdiyi paylaşımlarla gündəmə gəlib. Uganda Müdafiə Qüvvələri komandanı olan Kainerugabanın sosial media açıqlamaları ictimaiyyətin etirazına səbəb olub. Eyni zamanda Yoweri Museveninin oğlu olan Kainerugabanın paylaşmaları ilə bağlı müzakirələr yaranıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Kainerugaba bu gün sosial şəbəkədəki tvitlərini sildiyi müşahidə olunub. Sosial media hesabından etdiyi paylaşımarda Türkiyəni hədəf alan sərt ifadələrdən istifadə edib. Kainerugaba, müəyyən problemlər həll olunmasa, 30 gün ərzində Türkiyə ilə diplomatik münasibətlərin kəsilə biləcəyini və hava nəqliyyatına məhdudiyyət tətbiq oluna biləcəyini iddia edib. Bundan əlavə, Kainerugabanın Türkiyədən 1 milyard dollar tələb etdiyi barədə səsləndirilən ifadələr də ictimaiyyət tərəfindən tənqid olunub.
Gələn intensiv sosial media etirazlarından sonra Muhoozi Kainerugaba həmin paylaşımlarını silməli olub. Baş verən inkişaflardan sonra Uqandanın Birləşmiş Millətlər Təşkilatındakı Daimi Nümayəndəliyinin səfiri Adonia Ayebare bildirib ki, Kainerugabanın Türkiyə ilə bağlı açıqlamaları Uqandanın bəzi narahatlıqlarının əksidir. Ayebare qeyd edib ki, Uqanda Türkiyə ilə münasibətlərə dəyər verir, lakin bu, ölkənin suverenliyinə qarşı olmamalıdır. O, tərəflərin prosesin konstruktiv danışıqlarla həll edə biləcəyini və narahatlıq doğuran hər hansı vəziyyətin olmadığını söyləyib.

Командующий Уганды Кайнеругаба удалил свои твиты, спор разрастается
Мухузи Кайнеругаба в последнее время оказался в центре внимания из-за своих публикаций, в которых он требовал деньги у Турции и использовал угрожающие выражения. Заявления Кайнеругабы, командующего Силами обороны Уганды, в социальных сетях вызвали общественный протест. Одновременно возникли дискуссии по поводу публикаций Кайнеругабы, который также является сыном Йовери Мусевени.
Редакция сообщает, что сегодня было замечено, как Кайнеругаба удалил свои твиты в социальной сети. В своих публикациях в социальных сетях он использовал резкие выражения, направленные против Турции. Кайнеругаба утверждал, что если определенные проблемы не будут решены, дипломатические отношения с Турцией могут быть разорваны в течение 30 дней, а на воздушное сообщение могут быть наложены ограничения. Кроме того, заявления Кайнеругабы о требовании 1 миллиарда долларов от Турции также были раскритикованы общественностью.
После интенсивных протестов в социальных сетях Мухузи Кайнеругаба был вынужден удалить эти публикации. После произошедших событий посол Постоянного представительства Уганды при Организации Объединенных Наций Адония Айебаре заявил, что высказывания Кайнеругабы относительно Турции отражают некоторые опасения Уганды. Айебаре отметил, что Уганда ценит отношения с Турцией, но это не должно идти вразрез с суверенитетом страны. Он сказал, что стороны могут решить процесс путем конструктивных переговоров и что нет никакой ситуации, вызывающей беспокойство.