UEFA: Dünya Kubokuna vəsiqə uğrunda pley-off mərhələsinin püşkü atıldı
Avropa Futbol Assosiasiyaları Birliyinin (UEFA) 2026-cı il Dünya Kubokuna vəsiqə qazanmaq uğrunda pley-off mərhələsinin püşkatması Sürixdə keçirilib. Bu püşkatma, Avropa komandalarının turnirdə iştirakı üçün son şanslarını müəyyən edib.
Redaksiya məlumat verir ki, Almaniya, İsveçrə, Şotlandiya, Fransa, İspaniya, Portuqaliya, Niderland, Avstriya, Norveç, Belçika, İngiltərə və Xorvatiya kimi 12 qrup qalibi artıq gələn yay Şimali Amerikada keçiriləcək turnirə vəsiqə qazanıb. Bu, UEFA üçün daha dörd yerin açıq qalması deməkdir.
Qrupda ikinci yeri tutan komandalar və Millətlər Liqasının dörd qalibi, son UEFA nümayəndələrini müəyyən etmək üçün pley-off finalına yüksəlməzdən əvvəl, bir ayaqlı yarımfinallarda yarışacaqlar. Püşkatmanın nəticələri aşağıdakı kimi olub: İtaliya/Şimali İrlandiya – Uels/Bosniya və Herseqovina, Ukrayna/İsveç – Polşa/Albaniya, Türkiyə/Rumıniya – Slovakiya/Kosovo, Danimarka/Şimali Makedoniya – Çexiya/İrlandiya Respublikası. Bu qarşılaşmalar 2026-cı ilin mart ayının sonunda baş tutacaq.

В Цюрихе состоялась жеребьевка плей-офф отборочного этапа чемпионата мира 2026 года, проводимая Союзом европейских футбольных ассоциаций (УЕФА). Эта жеребьевка определила последние шансы европейских команд на участие в турнире.
Редакция сообщает, что 12 победителей групп, такие как Германия, Швейцария, Шотландия, Франция, Испания, Португалия, Нидерланды, Австрия, Норвегия, Бельгия, Англия и Хорватия, уже квалифицировались на турнир, который пройдет следующим летом в Северной Америке. Это означает, что для УЕФА остаются открытыми еще четыре места.
Команды, занявшие вторые места в группах, и четыре победителя Лиги наций будут соревноваться в одноматчевых полуфиналах, прежде чем выйти в финал плей-офф, чтобы определить последних представителей УЕФА. Результаты жеребьевки следующие: Италия/Северная Ирландия – Уэльс/Босния и Герцеговина, Украина/Швеция – Польша/Албания, Турция/Румыния – Словакия/Косово, Дания/Северная Македония – Чехия/Республика Ирландия. Эти матчи состоятся в конце марта 2026 года.