Enerji və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən Verimliliyi Artırıcı Layihə Dəstək Proqramı çərçivəsində, investisiya dəyərinin 30 faizi qədər qrant dəstəyi təmin ediləcək. Bu təşəbbüs, Türkiyə iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrində səmərəliliyin artırılmasına yönəlmiş genişmiqyaslı bir proqramın tərkib hissəsidir. Məqsəd, enerji səmərəliliyini yüksəltmək və resurslardan daha effektiv istifadə etməklə, ölkənin davamlı inkişafına töhfə verməkdir.
Redaksiya məlumat verir ki, dəstək proqramı çərçivəsində ayrılan qrantın yuxarı həddi bu il üçün 27 milyon 92 min 663 lirə olaraq müəyyən edilib. Bu, layihə sahiblərinə əhəmiyyətli maliyyə dəstəyi təmin edəcək və onların enerji səmərəliliyi sahəsindəki layihələrini həyata keçirməsinə imkan yaradacaq. Proqram, müxtəlif sektorlardan olan şirkətləri və təşkilatları əhatə edir və onların enerji səmərəliliyi ilə bağlı təşəbbüslərini dəstəkləməyi hədəfləyir.
Bu dəstək, enerji səmərəliliyi ilə bağlı müxtəlif layihələri əhatə edir. Bu layihələr, enerji istehsalı, ötürülməsi və istifadəsində səmərəliliyin artırılmasına yönəlmişdir. Bundan əlavə, proqram, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin təşviq edilməsi və enerji itkilərinin azaldılması kimi məsələləri də əhatə edir. Bu təşəbbüs, Türkiyənin enerji təhlükəsizliyini gücləndirməyə və ətraf mühitə mənfi təsirləri azaltmağa kömək edəcək.

В Турции предоставят 30% грантовой поддержки на проекты по энергоэффективности
В рамках Программы поддержки проектов по повышению эффективности, реализуемой Министерством энергетики и природных ресурсов, будет предоставлена грантовая поддержка в размере 30% от инвестиционной стоимости. Эта инициатива является частью масштабной программы, направленной на повышение эффективности в различных секторах экономики. Цель – повышение энергоэффективности и более эффективное использование ресурсов для внесения вклада в устойчивое развитие страны.
Redaksiya сообщает, что верхний предел гранта, выделяемого в рамках программы поддержки, в этом году установлен в размере 27 миллионов 92 тысяч 663 лир. Это обеспечит значительную финансовую поддержку владельцам проектов и позволит им реализовать свои проекты в области энергоэффективности. Программа охватывает компании и организации из различных секторов и нацелена на поддержку их инициатив, связанных с энергоэффективностью.
Эта поддержка охватывает различные проекты, связанные с энергоэффективностью. Эти проекты направлены на повышение эффективности в производстве, передаче и использовании энергии. Кроме того, программа охватывает такие вопросы, как стимулирование использования возобновляемых источников энергии и сокращение потерь энергии. Эта инициатива поможет укрепить энергетическую безопасность Турции и снизить негативное воздействие на окружающую среду.