Türkiyə və Macarıstan hava əlaqələrini genişləndirir
Macarıstan ilə Türkiyə arasında hava nəqliyyatı sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi planlaşdırılır. Bu barədə məlumatı Türkiyənin Nəqliyyat və İnfrastruktur naziri Abdulkadir Uraloğlu açıqlayıb. İki ölkə arasında imzalanan yeni razılaşma, hava əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsinə yönəlib.
Redaksiya məlumat verir ki, nazir Uraloğlu Macarıstanla imzalanan müqavilə ilə bağlı açıqlamasında, mövcud vəziyyətin dəyişəcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, sərnişin daşımaları üzrə həftəlik 35 tezlik olan uçuş hüququ, ilk mərhələdə 98-ə qədər artırılacaq. Eyni zamanda, yük daşımaları üzrə həftəlik 7 tezlik olan hüquq da 14-ə yüksəldiləcək. Bu addım, iki ölkə arasında ticarət əlaqələrinin və turizmin daha da güclənməsinə töhfə verəcək.
Razılaşmanın əsas məqsədi, hava nəqliyyatı sahəsində əməkdaşlığı genişləndirmək və uçuşların sayını artırmaqdır. Bu, həm sərnişinlərin, həm də yüklərin daha rahat və tez daşınmasını təmin edəcək. Yeni müqavilənin imzalanması, hər iki ölkənin hava limanları üçün də əhəmiyyətli bir inkişaf olacaq. Uçuşların sayının artması, hava limanlarının infrastrukturunun daha da yaxşılaşdırılmasına və yeni iş yerlərinin açılmasına səbəb ola bilər.
Türkiyə və Macarıstan arasında hava əlaqələrinin genişləndirilməsi, hər iki ölkənin iqtisadiyyatına müsbət təsir göstərəcək. Uçuşların sayının artması, turizm sektorunun inkişafına, biznes əlaqələrinin güclənməsinə və ümumilikdə ticarət dövriyyəsinin artmasına səbəb olacaq. Bu razılaşma, həmçinin, iki ölkə arasında mədəni mübadilənin də artmasına şərait yaradacaq.
Nəqliyyat və İnfrastruktur naziri Abdulkadir Uraloğlunun açıqlaması, Türkiyənin hava nəqliyyatı sahəsindəki strateji hədəflərini və beynəlxalq əməkdaşlığa verdiyi önəmi bir daha nümayiş etdirir. Bu razılaşma, Türkiyənin Avropa ilə əlaqələrini gücləndirmək və hava nəqliyyatı sahəsindəki mövqeyini daha da möhkəmləndirmək üçün atılan mühüm bir addımdır. Nəticədə, hər iki ölkənin vətəndaşları daha çox uçuş imkanlarından faydalana biləcəklər.

Планируется расширение сотрудничества в области воздушных перевозок между Венгрией и Турцией. Об этом сообщил министр транспорта и инфраструктуры Турции Абдулкадир Уралоглу. Новое соглашение, подписанное между двумя странами, направлено на дальнейшее развитие воздушного сообщения.
Redaksiya сообщает, что в своем заявлении по поводу договора, подписанного с Венгрией, министр Уралоглу заявил, что существующая ситуация изменится. По его словам, право на полеты по пассажирским перевозкам, составляющее 35 частот в неделю, будет увеличено до 98 на первом этапе. В то же время, право на 7 частот в неделю по грузовым перевозкам будет увеличено до 14. Этот шаг будет способствовать дальнейшему укреплению торговых связей и туризма между двумя странами.
Основная цель соглашения – расширение сотрудничества в области воздушного транспорта и увеличение количества рейсов. Это обеспечит более удобную и быструю перевозку как пассажиров, так и грузов. Подписание нового договора станет значительным развитием и для аэропортов обеих стран. Увеличение количества рейсов может привести к дальнейшему улучшению инфраструктуры аэропортов и открытию новых рабочих мест.
Расширение воздушного сообщения между Турцией и Венгрией положительно скажется на экономике обеих стран. Увеличение количества рейсов приведет к развитию туристического сектора, укреплению деловых связей и общему росту товарооборота. Это соглашение также создаст условия для расширения культурного обмена между двумя странами.
Заявление министра транспорта и инфраструктуры Абдулкадира Уралоглу еще раз демонстрирует стратегические цели Турции в области воздушного транспорта и значение, которое она придает международному сотрудничеству. Это соглашение является важным шагом для укрепления связей Турции с Европой и дальнейшего укрепления ее позиций в сфере воздушного транспорта. В результате граждане обеих стран смогут воспользоваться большими возможностями для полетов.