Türkiyə və İordaniya arasında əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi məqsədilə mühüm bir görüş planlaşdırılır. Bu görüş, iki ölkə arasında strateji əməkdaşlığın gücləndirilməsi və regional sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində atılacaq addımların müzakirəsi üçün zəmin yaradacaq.
Redaksiya TRT Haber-ə istinadən məlumat verir ki, İordaniya Kralı II Abdullah, Türkiyə Respublikası Prezidentinin dəvəti ilə 7 fevral 2026-cı il tarixində Türkiyəyə səfər edəcək. Səfər çərçivəsində İstanbulda keçiriləcək görüşlərdə ikitərəfli münasibətlərin, eləcə də bölgədəki aktual hadisələrin və sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində atıla biləcək addımlar müzakirə olunacaq.
Görüşlərin gündəliyində, iki ölkə arasında iqtisadi, siyasi və mədəni əlaqələrin genişləndirilməsi, ticarət əlaqələrinin artırılması, investisiya imkanlarının araşdırılması kimi məsələlər də yer alacaq. Bundan əlavə, regional təhlükəsizlik, terrorizmlə mübarizə və digər aktual beynəlxalq məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparılması nəzərdə tutulur. İordaniya Kralı II Abdullahın Türkiyəyə səfəri, iki ölkə arasında yüksək səviyyəli dialoqun davam etdirilməsi və strateji tərəfdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın dəvəti ilə baş tutacaq bu səfər, ölkələr arasında dostluq əlaqələrinin daha da dərinləşməsinə və regional əməkdaşlığın güclənməsinə töhfə verəcək. Türkiyə Prezident Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsinin rəhbəri Burhanettin Duranın sosial şəbəkə hesabında verdiyi açıqlamaya görə, İordaniya Kralının səfəri 7 fevralda baş tutacaq.

Планируется важная встреча для дальнейшего развития отношений между Турцией и Иорданией. Эта встреча создаст основу для обсуждения шагов по укреплению стратегического сотрудничества между двумя странами и обеспечению региональной стабильности.
Redaksiya сообщает со ссылкой на TRT Haber, что Король Иордании Абдалла II посетит Турцию 7 февраля 2026 года по приглашению Президента Турецкой Республики. В рамках визита в Стамбуле будут обсуждаться двусторонние отношения, а также актуальные события в регионе и шаги, которые могут быть предприняты для обеспечения стабильности.
В повестку дня встреч также войдут вопросы расширения экономических, политических и культурных связей между двумя странами, увеличения торговых отношений, изучения инвестиционных возможностей. Кроме того, предусматривается обмен мнениями по региональной безопасности, борьбе с терроризмом и другим актуальным международным вопросам. Визит Короля Иордании Абдаллы II в Турцию имеет большое значение для продолжения диалога на высоком уровне между двумя странами и дальнейшего укрепления стратегического партнерства.
Этот визит, который состоится по приглашению Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, будет способствовать дальнейшему углублению дружеских отношений между странами и укреплению регионального сотрудничества. Согласно заявлению главы Управления коммуникаций Администрации Президента Турции Бурханеттина Дурана в его аккаунте в социальной сети, визит Короля Иордании состоится 7 февраля.