Diplomatik mənbələrdən əldə edilən məlumata görə, Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan və prezidentin sözçüsü İbrahim Kalın, Qətərin Doha şəhərində Həmas Şura Məclisinin sədri Dərviş və Həmas Siyasi Büro üzvləri ilə görüşüb. Bu görüş, bölgədəki son hadisələrin müzakirəsi üçün mühüm bir platforma olub.
Redaksiya məlumat verir ki, görüşdə Qəzzada əldə edilən atəşkəsin sahəyə təsirləri müzakirə edilib. Tərəflər, atəşkəsin davamlılığı və bölgədəki vəziyyətin sabitləşdirilməsi üçün atılacaq addımları müzakirə ediblər. Görüşdə, həmçinin, humanitar yardımın Qəzzaya çatdırılması və bölgədəki insanların rifahının yaxşılaşdırılması məsələləri də gündəmə gətirilib.
Görüşün detalları barədə daha ətraflı məlumat verilməyib, lakin diplomatik mənbələr tərəflərin konstruktiv bir müzakirə apardıqlarını bildiriblər. Bu görüş, Türkiyənin bölgədəki sülh və sabitliyin təmin olunması istiqamətindəki səylərinin bir hissəsi kimi dəyərləndirilir. Tərəflər, gələcəkdə də bu cür görüşlərin davam etdirilməsi barədə razılığa gəliblər.

Турция провела встречу с представителями ХАМАС в Катаре
По информации, полученной из дипломатических источников, министр иностранных дел Турции Хакан Фидан и пресс-секретарь президента Ибрагим Калын встретились в Дохе, Катар, с председателем Совета Шуры ХАМАС Дервишем и членами Политбюро ХАМАС. Эта встреча стала важной платформой для обсуждения последних событий в регионе.
Редакция сообщает, что на встрече обсуждались последствия достигнутого в Газе перемирия для региона. Стороны обсудили шаги, которые будут предприняты для обеспечения устойчивости перемирия и стабилизации ситуации в регионе. На встрече также были подняты вопросы доставки гуманитарной помощи в Газу и улучшения благосостояния людей в регионе.
Более подробная информация о деталях встречи не сообщалась, однако дипломатические источники сообщили, что стороны провели конструктивное обсуждение. Эта встреча оценивается как часть усилий Турции по обеспечению мира и стабильности в регионе. Стороны договорились о продолжении подобных встреч в будущем.