Türkiyə prokurorluğu İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu və daha 36 yüksək vəzifəli rəsmi barəsində həbs qərarı verib. Onların Qəzzada mülki əhaliyə qarşı həyata keçirilən hərbi əməliyyatlarda soyqırım və bəşəriyyətə qarşı cinayətlərdə şəxsi məsuliyyət daşıdıqları iddia olunur.
Redaksiya xəbər verir ki, İstanbul prokurorluğunun yaydığı məlumatda qərar Türkiyənin ümumdünya yurisdiksiyası qanunları çərçivəsində açılmış cinayət işinin nəticəsi olaraq qəbul edilib. İstintaq çərçivəsində müdafiə naziri İsrail Kats və milli təhlükəsizlik naziri İtamar Ben-Qvir də daxil olmaqla, bir sıra komandirlərin və siyasi fiqurların mülki əhalinin hədəfə alınmasında rol oynadığı iddia edilir.
Rəsmilər hazırda Türkiyədə olmadığı üçün həbs qərarı qiyabi şəkildə çıxarılıb. Hüquqşünaslar bu addımın gələcəkdə beynəlxalq səviyyədə hüquqi prosedurların işə düşməsi üçün presedent yarada biləcəyini bildirirlər. Hesabatlarda Qəzzada minlərlə dinc sakinin həyatını itirdiyi və infrastruktrun geniş şəkildə dağıdıldığı qeyd olunur.

Турция выдала ордер на арест Нетаньяху и 36 израильских чиновников
Турецкая прокуратура выдала ордер на арест премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху и еще 36 высокопоставленных чиновников. Утверждается, что они несут личную ответственность за геноцид и преступления против человечности в ходе военных операций против гражданского населения в Газе.
Как сообщает редакция, в заявлении прокуратуры Стамбула говорится, что решение было принято в результате уголовного дела, возбужденного в рамках законов Турции о всемирной юрисдикции. В рамках расследования утверждается, что ряд командиров и политических деятелей, включая министра обороны Исраэля Каца и министра национальной безопасности Итамара Бен-Гвира, сыграли роль в нападениях на гражданское население.
Поскольку чиновники в настоящее время не находятся в Турции, ордер на арест был выдан заочно. Юристы заявляют, что этот шаг может создать прецедент для запуска международных правовых процедур в будущем. В отчетах отмечается, что в Газе погибли тысячи мирных жителей, а инфраструктура была значительно разрушена.