Türkiyə prokurorluğu İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu və daha 36 yüksək vəzifəli rəsmi barəsində həbs qərarı verib. Onların Qəzzada mülki əhaliyə qarşı həyata keçirilən hərbi əməliyyatlarda soyqırım və bəşəriyyətə qarşı cinayətlərdə şəxsi məsuliyyət daşıdıqları iddia olunur.
Redaksiya xəbər verir ki, İstanbul prokurorluğunun yaydığı məlumatda qərar Türkiyənin ümumdünya yurisdiksiyası qanunları çərçivəsində açılmış cinayət işinin nəticəsi olaraq qəbul edilib. İstintaq çərçivəsində müdafiə naziri İsrail Kats və milli təhlükəsizlik naziri İtamar Ben-Qvir də daxil olmaqla, bir sıra komandirlərin və siyasi fiqurların mülki əhalinin hədəfə alınmasında rol oynadığı iddia edilir.
Rəsmilər hazırda Türkiyədə olmadığı üçün həbs qərarı qiyabi şəkildə çıxarılıb. Hüquqşünaslar bu addımın gələcəkdə beynəlxalq səviyyədə hüquqi prosedurların işə düşməsi üçün presedent yarada biləcəyini bildirirlər. Hesabatlarda Qəzzada minlərlə dinc sakinin həyatını itirdiyi və infrastruktrun geniş şəkildə dağıdıldığı qeyd olunur.

Turkey issued arrest warrants for Netanyahu and 36 Israeli officials
The Turkish prosecutor's office has issued arrest warrants for Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and 36 other high-ranking officials. They are accused of personal responsibility for genocide and crimes against humanity in military operations carried out against civilians in Gaza.
The editorial office reports that, according to information released by the Istanbul Prosecutor's Office, the decision was made as a result of a criminal case opened within the framework of Turkey's universal jurisdiction laws. Within the scope of the investigation, it is alleged that a number of commanders and political figures, including Defense Minister Israel Katz and National Security Minister Itamar Ben-Gvir, played a role in targeting civilians.
Since the officials are not currently in Turkey, the arrest warrants were issued in absentia. Legal experts state that this step could set a precedent for the initiation of international legal procedures in the future. Reports note that thousands of civilians have lost their lives and infrastructure has been extensively damaged in Gaza.