Türkiyə ilə Nigeriya arasında müdafiə sahəsində əməkdaşlıq haqqında rəsmi saziş imzalanıb. Saziş iki ölkə arasında hərbi, təhlükəsizlik və strateji əməkdaşlığın genişləndirilməsinə yönəlib və terrorizmə qarşı birgə mübarizəni prioritet istiqamət kimi müəyyən edir.
Redaksiya xəbər verir ki, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bu münasibətlə çıxış edərək, Nigeriyanın dost xalqının terrorizmə qarşı apardığı mübarizədə Türkiyənin daim onun yanında olduğunu bildirib. Prezident vurğulayıb ki, tərəflər hərbi təlim və kəşfiyyat sahələrində daha sıx əməkdaşlıq imkanlarını ətraflı şəkildə dəyərləndiriblər.
Ərdoğan Nigeriya Prezidenti Bola Tinubu ilə görüşü zamanı iqtisadi məsələlərə də toxunub. O bildirib ki, aparılan danışıqlarda iki ölkə arasında illik ticarət dövriyyəsinin 5 milyard dollar səviyyəsinə çatdırılması hədəfi bir daha təsdiqlənib və bu məqsədə nail olmaq üçün atılmalı olan addımlar müzakirə edilib.
Qeyd edilib ki, Nigeriya Afrikada ən böyük neft və təbii qaz istehsalçısıdır. Bu amil iki ölkə arasında enerji, təhlükəsizlik və iqtisadi sahələrdə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün geniş perspektivlər yaradır.

Между Турцией и Нигерией подписано официальное соглашение о сотрудничестве в области обороны. Соглашение направлено на расширение военного, безопасного и стратегического сотрудничества между двумя странами, определяя совместную борьбу с терроризмом как приоритетное направление.
Редакция сообщает, что Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, выступая по этому поводу, заявил, что Турция всегда поддерживает нигерийский дружественный народ в его борьбе с терроризмом. Президент подчеркнул, что стороны подробно обсудили возможности более тесного сотрудничества в областях военных учений и разведки.
В ходе встречи с Президентом Нигерии Болой Тинубу Эрдоган также коснулся экономических вопросов. Он заявил, что в ходе переговоров была вновь подтверждена цель довести годовой товарооборот между двумя странами до 5 миллиардов долларов, и были обсуждены шаги, которые необходимо предпринять для достижения этой цели.
Отмечается, что Нигерия является крупнейшим производителем нефти и природного газа в Африке. Этот фактор создает широкие перспективы для дальнейшего углубления сотрудничества между двумя странами в энергетической, безопасной и экономической сферах.