Türkiyə ilə Birləşmiş Krallıq arasında hərbi hava qüvvələri sahəsində əməkdaşlıq genişlənir.
Redaksiya xəbər verir ki, Milli Müdafiə naziri Yaşar Gülər və Birləşmiş Krallığın müdafiə naziri Con Hili İDEF 2025 sərgisi çərçivəsində “Eurofighter Typhoon” döyüş təyyarələrinin tədarükünə dair Anlaşma Memorandumu imzalayıblar. Rəsmi mərasimdə çıxış edən Gülər, iki ölkə arasında möhkəm tarixi bağların olduğunu və bu sənədin həm müdafiə sənayesində əməkdaşlığı dərinləşdirəcəyini, həm də NATO-nun hava gücünə töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Sənəd Türkiyənin “Eurofighter” konsorsiumuna qoşulmaq istiqamətində atdığı əhəmiyyətli bir addım kimi qiymətləndirilir. Bu, Ankara ilə London arasında strateji tərəfdaşlığın daha da möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Türkiyə Müdafiə Nazirliyinin yaydığı məlumatda bildirilir ki, bu memorandum iki ölkə arasında münasibətləri rəsmi statusa qovuşdurur və “Typhoon” təyyarələri üzrə tamhüquqlu razılaşmaya bir addım daha yaxınlaşdırır.

Turkey and the United Kingdom Signed an Agreement for Eurofighter
The editorial office reports that Minister of National Defense Yaşar Gülər and UK Secretary of State for Defence Con Hili signed a Memorandum of Understanding on the procurement of “Eurofighter Typhoon” combat aircraft within the framework of the IDEF 2025 exhibition. Speaking at the official ceremony, Gülər emphasized the strong historical ties between the two countries and stated that this document would both deepen cooperation in the defense industry and contribute to NATO's air power.
The document is regarded as a significant step taken by Turkey towards joining the “Eurofighter” consortium. This serves to further strengthen the strategic partnership between Ankara and London.
According to information released by the Turkish Ministry of Defense, this memorandum grants official status to relations between the two countries and brings them one step closer to a full agreement on “Typhoon” aircraft.