Türkiyə daxil 14 ölkə İsrail səfirinin sözlərinə etiraz etdi
Dünya ictimaiyyəti, ABŞ-nin İsrail səfiri Mayk Hukabininin İsrailin Yaxın Şərqin tamamı üzərində nəzarət qurmasının "qəbul edilə bilən" olacağı barədəki açıqlamalarını qınayan 14 ölkənin mövqeyini müzakirə edir.
Redaksiya məlumat verir ki, Türkiyənin də daxil olduğu Misir, İordaniya, Livan, İndoneziya, Küveyt, Qətər, Oman, Pakistan, Bəhreyn, Səudiyyə Ərəbistanı, Suriya, Fələstin və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) xarici işlər nazirləri, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT), Ərəb Liqası və Körfəz Əməkdaşlıq Şurası (KŞŞ) katiblikləri birgə bəyanat yayıblar.
Bəyanatda, Hukabininin "Nil çayından Fərat çayına qədər uzanan bölgənin İsrailin haqqı olduğu" ifadələrinin beynəlxalq hüququn və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Nizamnaməsinin açıq-aşkar pozulması olduğu, bölgənin təhlükəsizliyinə və sabitliyinə ciddi təhdid yaratdığı bildirilir. Həmçinin, bu ifadələrin ABŞ prezidenti Donald Trampın ortaya qoyduğu vizyonla və İsrailin Qəzzadakı hücumlarını dayandırmaq üçün hərtərəfli planla birbaşa ziddiyyət təşkil etdiyi vurğulanır. Bu vizyon və planın gərginliyin artmasının qarşısını almaq və Fələstin xalqının müstəqil dövlətə sahib olması üçün siyasi bir üfüq yaratmaq üzərində qurulduğu qeyd olunur.
Açıqlamada, "Planın dözümlülük və sülh içində birgə yaşama prinsiplərinə əsaslandığını vurğulayan nazirliklər, başqalarının torpaqları üzərində nəzarəti qanuniləşdirməyə yönəlmiş açıqlamaların bu məqsədlərə zərbə vurduğunu, gərginliyi qızışdırdığını və sülhü irəlilətməkdən daha çox təxribat xarakteri daşıdığını bildirdilər" ifadələrinə yer verilib. İsrailin işğal altında olan Fələstin torpaqları və ya digər işğal altında olan ərəb torpaqları üzərində heç bir suverenliyinin olmadığına diqqət çəkilərək, "Qərb Sahilini ilhaq etmə və ya Qəzza zolağından ayırma cəhdlərini qətiyyətlə rədd etdiklərini, işğal altında olan Fələstin torpaqlarında məskunlaşma fəaliyyətlərinin genişləndirilməsinə şiddətlə qarşı olduqlarını və ərəb dövlətlərinin suverenliyinə yönəlmiş hər hansı bir təhdidi qətiyyətlə rədd etdiklərini" təkrarladıqları bildirilir.
Bəyanatda, İsrailin yayılma siyasətinin və qanunsuz tədbirlərinin davam etməsinin bölgədəki zorakılığı və münaqişəni daha da alovlandıracağı və sülh ümidlərini zədələyəcəyi ifadə edilir. Fələstin xalqının 4 iyun 1967-ci il sərhədləri əsasında müstəqil dövlət qurma və öz müqəddəratını təyin etmə hüququna bağlılıqları təkrarlanaraq, bu təxribatçı açıqlamaların sona çatdırılması çağırışı edilir.

Турция и еще 13 стран выразили протест против заявлений посла Израиля
Мировое сообщество обсуждает позицию 14 стран, осудивших заявления посла США в Израиле Майка Хукаби, о том, что установление контроля Израиля над всем Ближним Востоком будет «приемлемым».
Редакция сообщает, что министры иностранных дел Египта, Иордании, Ливана, Индонезии, Кувейта, Катара, Омана, Пакистана, Бахрейна, Саудовской Аравии, Сирии, Палестины и Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ), а также генеральные секретари Организации исламского сотрудничества (ОИС), Лиги арабских государств и Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ) выступили с совместным заявлением.
В заявлении говорится, что слова Хукаби о том, что «регион от Нила до Евфрата принадлежит Израилю», являются явным нарушением международного права и Устава Организации Объединенных Наций (ООН), и создают серьезную угрозу безопасности и стабильности в регионе. Также подчеркивается, что эти заявления прямо противоречат видению, представленному президентом США Дональдом Трампом, и всеобъемлющему плану по прекращению нападений Израиля на Газу. Отмечается, что это видение и план построены на предотвращении эскалации напряженности и создании политического горизонта для палестинского народа, чтобы иметь собственное государство.
В заявлении говорится: «Подчеркивая, что план основан на принципах терпимости и мирного сосуществования, министерства заявили, что заявления, направленные на легитимизацию контроля над чужими землями, наносят удар по этим целям, разжигают напряженность и носят более подстрекательский характер, чем способствуют миру». Отмечается, что Израиль не имеет никакого суверенитета над оккупированными палестинскими территориями или другими оккупированными арабскими территориями, и они вновь заявили: «Мы решительно отвергаем любые попытки аннексии Западного берега или отделения от сектора Газа, мы решительно выступаем против расширения поселенческой деятельности на оккупированных палестинских территориях и решительно отвергаем любую угрозу суверенитету арабских государств».
В заявлении выражается обеспокоенность тем, что продолжение политики экспансии Израиля и его незаконных действий еще больше раздует насилие и конфликт в регионе и подорвет надежды на мир. Подтверждается приверженность праву палестинского народа на создание независимого государства и самоопределение на основе границ от 4 июня 1967 года, и содержится призыв прекратить эти подстрекательские заявления.