ABŞ Prezidenti Donald Trump və FIFA prezidenti Gianni Infantino Vaşinqtonda keçiriləcək 2026-cı il Dünya Kuboku püşkü mərasimi öncəsi bir araya gəliblər. Hər iki lider püşkün, yalnız idman tədbiri kimi deyil, həm də ölkələrarası əməkdaşlıq və yaxın münasibətlərin göstəricisi olduğunu vurğulayıb. Onlar bu görüşdə, futbol və siyasət sahəsindəki əlaqələrin gücləndirilməsinin vacibliyini ön plana çıxarıblar.
Redaksiya xəbər verir ki, görüş idman və diplomatiya dairələrində geniş müzakirələrə səbəb olub. Bəzi ekspertlər Trump-Infantino tandeminin təsirinin yalnız rəsmi münasibətlərlə məhdud qalmayacağını, həm də qlobal idman siyasətinə və Dünya Kubokunun təşkilatçılığına təsir göstərə biləcəyini bildirirlər. Eyni zamanda bu əlaqə, ABŞ və FIFA arasındakı strateji və maliyyə maraqlarının da əhəmiyyətini artırır.
Mərasim zamanı püşkün 2026-cı il Dünya Kubokunun final mərhələsinə gedən yolu açacağı, iştirakçı ölkələrin qruplara bölünəcəyi və qarşılaşmaların ilkin mərhələlərinin müəyyənləşəcəyi gözlənilir. Trump və Infantino mərasimin həm rəsmi tərəfdaşlıq, həm də qlobal idmanda strateji addımlar baxımından əhəmiyyətli olduğunu bir daha qeyd ediblər. Bu görüş, Dünya Kubokunun uğurla keçirilməsi və beynəlxalq idman əlaqələrinin gücləndirilməsi baxımından vacib mərhələ hesab olunur.

Трамп и Инфантино встретились перед жеребьевкой Чемпионата мира
Президент США Дональд Трамп и президент ФИФА Джанни Инфантино встретились в Вашингтоне перед церемонией жеребьевки Чемпионата мира 2026 года. Оба лидера подчеркнули, что жеребьевка является не только спортивным событием, но и показателем межстранового сотрудничества и тесных отношений. На этой встрече они выделили важность укрепления связей в области футбола и политики.
Редакция сообщает, что встреча вызвала широкие дискуссии в спортивных и дипломатических кругах. Некоторые эксперты отмечают, что влияние тандема Трамп-Инфантино не ограничится только официальными отношениями, но может повлиять на глобальную спортивную политику и организацию Чемпионата мира. В то же время, эта связь повышает значимость стратегических и финансовых интересов между США и ФИФА.
Ожидается, что во время церемонии жеребьевка откроет путь к финальной стадии Чемпионата мира 2026 года, страны-участницы будут разделены на группы, и будут определены начальные этапы матчей. Трамп и Инфантино еще раз отметили важность церемонии как с точки зрения официального партнерства, так и с точки зрения стратегических шагов в мировом спорте. Эта встреча считается важным этапом для успешного проведения Чемпионата мира и укрепления международных спортивных связей.