Serbiyanın paytaxtı Belqradda inşa edilməsi planlaşdırılan Trump Tower və lüks otel layihəsinin dayandırılması ölkədə geniş siyasi böhrana səbəb olub. Layihəyə ABŞ prezidenti Donald Trampın kürəkəni Cared Kuşnerə məxsus Affinity Partners şirkətinin 500 milyon dollarlıq investisiyası nəzərdə tutulurdu.
Redaksiya xəbər verir ki, investordan geri çəkilmə qərarı Serbiya Mədəniyyət naziri Nikola Selakoviç və daha üç yüksək vəzifəli şəxs barəsində irəli sürülən ittiham aktından dərhal sonra açıqlanıb. İttihamlara əsasən, layihəyə yol açmaq məqsədilə binanın mədəni irs statusu saxta sənədlərlə ləğv edilib.
Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiç investisiyanın itirilməsində etirazçıları və prokurorluğu günahlandıraraq, məsul şəxslərdən hesab sorulacağını bildirib. O, ittiham olunan məmurları müdafiə edəcəyini və zərurət yaranarsa, onları əfv edəcəyini də açıqlayıb.
Layihənin planlaşdırıldığı keçmiş Yuqoslaviya Baş Qərargah binası min doqquz yüz doxsan doqquzuncu il NATO bombardmanı zamanı zədələnmiş və Serb cəmiyyətində müqavimət simvoluna çevrilmişdi. Bu ərazinin Amerika mənşəli lüks otelə çevrilməsinə qarşı aylarla davam edən kütləvi etirazlar nəticədə layihənin tam dayandırılması ilə yekunlaşıb.

Отмена проекта Trump Tower усилила политическую напряженность в Сербии
Остановка строительства планировавшегося в столице Сербии Белграде проекта Trump Tower и роскошного отеля вызвала в стране серьезный политический кризис. Инвестиции в размере 500 миллионов долларов в проект предполагались от компании Affinity Partners, принадлежащей зятю президента США Дональда Трампа Джареду Кушнеру.
Как сообщает редакция, решение инвестора об отказе от участия было объявлено сразу после предъявления обвинений министру культуры Сербии Николе Селаковичу и еще трем высокопоставленным лицам. Согласно обвинениям, статус здания как объекта культурного наследия был отменен с использованием поддельных документов с целью облегчить реализацию проекта.
Президент Сербии Александр Вучич возложил вину за потерю инвестиций на протестующих и прокуратуру, заявив, что ответственные лица будут привлечены к ответственности. Он также заявил, что будет защищать обвиняемых чиновников и, при необходимости, помилует их.
Здание бывшего штаба Югославии, где планировалось строительство, было повреждено во время бомбардировок НАТО в тысяча девятьсот девяносто девятом году и стало символом сопротивления в сербском обществе. Массовые протесты против превращения этой территории в роскошный отель американского происхождения, продолжавшиеся несколько месяцев, в итоге привели к полной остановке проекта.