Trump: Çin mallarına 100% gömrük rüsumu tətbiq ediləcək
ABŞ Prezidenti Donald Tramp, Çin Dövlət Başçısı Si Cinpinin ona göndərdiyi məktubdan sonra sərt reaksiya verərək Pekinə qarşı genişmiqyaslı ticarət məhdudiyyətləri tətbiq edəcəyini açıqlayıb.
Tramp bəyan edib ki, 1 noyabrdan etibarən Çin demək olar bütün məhsullar üzrə ixrac məhdudiyyətləri tətbiq edəcək və bunu “ticarətdə misli görünməmiş düşmənçilik aktı” adlandırıb.
ABŞ liderinin cavab addımı kimi elan etdiyi qərara əsasən, Çindən idxal olunan mallara 100% gömrük rüsumu qoyulacaq.
Bu açıqlamanın ardından qlobal kriptovalyuta bazarında qısa müddətdə 3 milyard dollardan artıq dəyər silinib.
Tramp, Çinin son aylarda maqnitlər və digər strateji məhsullar üzərində gizli inhisarlar qurduğunu, bunun dost münasibətlər dövründə atılmış “açıqca düşmən addım” olduğunu bildirib.
O, həmçinin bu qərarın 10 oktyabr 2025-də Yaxın Şərqdə imzalanmış sülh razılaşması ilə eyni vaxta təsadüf etməsini təsadüf saymadığını qeyd edib.
Digər ölkələr də Pekinin addımına etiraz edir. Tramp isə xəbərdarlıq edib ki, Çin geri çəkilməsə, yüksək tariflər və əks-inhisar tədbirləri tətbiq olunacaq.
İki həftə sonra Cənubi Koreyada keçiriləcək APEC sammitində Tramp və Si Cinpin arasında planlaşdırılan görüşün baş tutacağı da şübhə altına düşüb.

Trump stated that starting November 1, China would impose export restrictions on almost all products, calling it an “unprecedented act of hostility in trade.”
According to the decision announced by the US leader as a retaliatory measure, a 100% customs duty will be imposed on goods imported from China.
Following this announcement, over $3 billion in value was wiped out from the global cryptocurrency market in a short period.
Trump stated that China had established secret monopolies on magnets and other strategic products in recent months, calling it an “openly hostile step” taken during a period of friendly relations.
He also noted that he did not consider it a coincidence that this decision coincided with the peace agreement signed in the Middle East on October 10, 2025.
Other countries also protest Beijing's move. Trump, however, warned that if China does not back down, high tariffs and anti-monopoly measures will be imposed.
The planned meeting between Trump and Xi Jinping at the APEC summit in South Korea in two weeks has also been called into question.