Trump: Çin mallarına 100% gömrük rüsumu tətbiq ediləcək
ABŞ Prezidenti Donald Tramp, Çin Dövlət Başçısı Si Cinpinin ona göndərdiyi məktubdan sonra sərt reaksiya verərək Pekinə qarşı genişmiqyaslı ticarət məhdudiyyətləri tətbiq edəcəyini açıqlayıb.
Tramp bəyan edib ki, 1 noyabrdan etibarən Çin demək olar bütün məhsullar üzrə ixrac məhdudiyyətləri tətbiq edəcək və bunu “ticarətdə misli görünməmiş düşmənçilik aktı” adlandırıb.
ABŞ liderinin cavab addımı kimi elan etdiyi qərara əsasən, Çindən idxal olunan mallara 100% gömrük rüsumu qoyulacaq.
Bu açıqlamanın ardından qlobal kriptovalyuta bazarında qısa müddətdə 3 milyard dollardan artıq dəyər silinib.
Tramp, Çinin son aylarda maqnitlər və digər strateji məhsullar üzərində gizli inhisarlar qurduğunu, bunun dost münasibətlər dövründə atılmış “açıqca düşmən addım” olduğunu bildirib.
O, həmçinin bu qərarın 10 oktyabr 2025-də Yaxın Şərqdə imzalanmış sülh razılaşması ilə eyni vaxta təsadüf etməsini təsadüf saymadığını qeyd edib.
Digər ölkələr də Pekinin addımına etiraz edir. Tramp isə xəbərdarlıq edib ki, Çin geri çəkilməsə, yüksək tariflər və əks-inhisar tədbirləri tətbiq olunacaq.
İki həftə sonra Cənubi Koreyada keçiriləcək APEC sammitində Tramp və Si Cinpin arasında planlaşdırılan görüşün baş tutacağı da şübhə altına düşüb.

Президент США Дональд Трамп, резко отреагировав на письмо, отправленное ему председателем КНР Си Цзиньпином, объявил о введении широкомасштабных торговых ограничений против Пекина.
Трамп заявил, что с 1 ноября Китай введет экспортные ограничения практически на все товары, назвав это «беспрецедентным актом враждебности в торговле».
Согласно решению, объявленному лидером США в качестве ответного шага, на товары, импортируемые из Китая, будет наложен 100% таможенный сбор.
После этого заявления с мирового рынка криптовалют за короткое время было стерто более 3 миллиардов долларов стоимости.
Трамп заявил, что в последние месяцы Китай создал тайные монополии на магниты и другие стратегические товары, назвав это «откровенно враждебным шагом», предпринятым в период дружественных отношений.
Он также отметил, что не считает совпадением то, что это решение совпало по времени с мирным соглашением, подписанным на Ближнем Востоке 10 октября 2025 года.
Другие страны также протестуют против шага Пекина. Трамп предупредил, что если Китай не отступит, будут введены высокие тарифы и антимонопольные меры.
Также под вопросом оказалась запланированная встреча Трампа и Си Цзиньпина на саммите АТЭС, который состоится через две недели в Южной Корее.