ABŞ prezidenti Donald Trampın Qrenlandiya ilə bağlı razılaşmasına dair ilkin detallar ictimaiyyətə açıqlanıb. Sənəd çərçivəsində ABŞ-nin adanın müəyyən strateji ərazilərinə çıxış əldə etməsi, hərbi və iqtisadi iştirakının genişlənməsi nəzərdə tutulur.
Redaksiya NYT istinadla xəbər verir ki, plan ABŞ-nin raketdən müdafiə aktivlərini, o cümlədən “Golden Dome” sistemini əhatə edir və əsas məqsədlərdən biri Arktikada Rusiyanın mövcudluğuna qarşı balans yaratmaqdır. Razılaşma çərçivəsində ABŞ Qrenlandiyada məhdud strateji torpaq sahələrinə çıxış əldə edəcək və bu, ABŞ tərəfindən dəstəklənən iri infrastruktur layihələrinin icrasına yol aça bilər.
Eyni zamanda, ABŞ prezidenti Donald Tramp bildirib ki, yeni çərçivə razılaşması çərçivəsində ABŞ Qrenlandiyanın mineral ehtiyatları ilə bağlı proseslərdə “iştirak edəcək”. Bununla yanaşı, Danimarka rəsmi şəkildə ABŞ prezidenti Donald Trampın Qrenlandiyanın ələ keçirilməsi ilə bağlı danışıqlar aparılması tələbinə etiraz edib. Danimarkanın mövqeyinə cavab olaraq ABŞ prezidenti Donald Tramp “Bunu üzümə de” ifadəsini işlədib.

Опубликованы первоначальные детали соглашения президента США Дональда Трампа по Гренландии. В рамках документа предусматривается получение США доступа к определенным стратегическим территориям острова, а также расширение военного и экономического присутствия.
Редакция сообщает со ссылкой на NYT, что план охватывает американские системы противоракетной обороны, включая систему «Golden Dome», и одной из основных целей является создание противовеса российскому присутствию в Арктике. В рамках соглашения США получат доступ к ограниченным стратегическим земельным участкам в Гренландии, что может привести к реализации крупных инфраструктурных проектов, поддерживаемых США.
Одновременно президент США Дональд Трамп заявил, что в рамках нового рамочного соглашения США будут «участвовать» в процессах, связанных с минеральными ресурсами Гренландии. Наряду с этим, Дания официально выразила протест против требования президента США Дональда Трампа о проведении переговоров по приобретению Гренландии. В ответ на позицию Дании президент США Дональд Трамп использовал фразу «Скажи мне это в лицо».