ABŞ prezidenti Donald Trampın Qrenlandiya ilə bağlı razılaşmasına dair ilkin detallar ictimaiyyətə açıqlanıb. Sənəd çərçivəsində ABŞ-nin adanın müəyyən strateji ərazilərinə çıxış əldə etməsi, hərbi və iqtisadi iştirakının genişlənməsi nəzərdə tutulur.
Redaksiya NYT istinadla xəbər verir ki, plan ABŞ-nin raketdən müdafiə aktivlərini, o cümlədən “Golden Dome” sistemini əhatə edir və əsas məqsədlərdən biri Arktikada Rusiyanın mövcudluğuna qarşı balans yaratmaqdır. Razılaşma çərçivəsində ABŞ Qrenlandiyada məhdud strateji torpaq sahələrinə çıxış əldə edəcək və bu, ABŞ tərəfindən dəstəklənən iri infrastruktur layihələrinin icrasına yol aça bilər.
Eyni zamanda, ABŞ prezidenti Donald Tramp bildirib ki, yeni çərçivə razılaşması çərçivəsində ABŞ Qrenlandiyanın mineral ehtiyatları ilə bağlı proseslərdə “iştirak edəcək”. Bununla yanaşı, Danimarka rəsmi şəkildə ABŞ prezidenti Donald Trampın Qrenlandiyanın ələ keçirilməsi ilə bağlı danışıqlar aparılması tələbinə etiraz edib. Danimarkanın mövqeyinə cavab olaraq ABŞ prezidenti Donald Tramp “Bunu üzümə de” ifadəsini işlədib.

Initial details of US President Donald Trump's agreement regarding Greenland have been made public. The document envisages the US gaining access to certain strategic areas of the island and expanding its military and economic presence.
The editorial reports, citing the NYT, that the plan includes US missile defense assets, including the “Golden Dome” system, with a primary goal of creating a balance against Russia's presence in the Arctic. Under the agreement, the US will gain access to limited strategic land areas in Greenland, which could pave the way for the implementation of major infrastructure projects supported by the US.
At the same time, US President Donald Trump stated that under the new framework agreement, the US will "participate" in processes related to Greenland's mineral resources. In addition, Denmark officially protested US President Donald Trump's demand to negotiate the acquisition of Greenland. In response to Denmark's position, US President Donald Trump used the phrase “You said it to my face.”