Arktika regionunda baş verən son hadisələr, ABŞ-nin Qrenlandiya üzərində nəzarəti ələ keçirmək niyyəti ilə bağlı müzakirələri yenidən gündəmə gətirib. Bu məsələ, beynəlxalq münasibətlərdə yeni gərginliklərə səbəb ola biləcək ciddi bir addım kimi qiymətləndirilir. Qrenlandiyanın strateji əhəmiyyəti və ABŞ-ın bu bölgəyə marağı, dünya siyasətindəki güc balansını dəyişdirə biləcək amillərdən biridir.
Redaksiya EADaily-ə istinadən xəbər verir ki, "Sky News" telekanalının jurnalisti Deborah Haines, "X" sosial şəbəkəsindəki paylaşımında Donald Trampın Qrenlandiyanı Danimarkadan geri almaq niyyətində olduğunu bildirib. Haines, Trampın bu addımının NATO müttəfiqləri arasında narazılığa səbəb ola biləcəyini vurğulayaraq, belə bir addımın alyansı məhv edə biləcəyi barədə xəbərdarlıqların olduğunu qeyd edib. Jurnalistin sözlərinə görə, Tramp, heç bir Avropa ölkəsinin onu güclə dayandırmağa cəhd etməyəcəyini düşünür, çünki bu cəhd məğlubiyyətlə nəticələnəcək.
Haines, ABŞ-nin Arktika ərazilərini ələ keçirməsinə qarşı çıxmağın çətin olacağını da qeyd edir, çünki NATO-nun digər üzvləri ABŞ-yə onlardan daha çox ehtiyac duyurlar. Jurnalist, NATO ölkələrinin ABŞ-nin hərbi gücündən, silahlarından və texnologiyasından asılılığının artmasının, transatlantik alyansın ABŞ-nin iştirakı olmadan özünü müdafiə etmə qabiliyyətini təhlükəli dərəcədə zəiflətdiyini vurğulayır. Bu asılılıq, ABŞ-nin Qrenlandiya üzərində nəzarəti ələ keçirmək istəyi halında, Avropa ölkələrinin effektiv müqavimət göstərməsinə mane ola bilər.
"EADaily" nəşrinin məlumatına görə, Vaşinqtonun Qrenlandiya üzərində nəzarəti yaxın aylarda qura biləcəyi və bunun üçün hərbi əməliyyata ehtiyac olmayacağı bildirilir. Bu məlumat, "Politico" nəşrində dərc olunub. Bu cür bir addım, ABŞ-nin beynəlxalq arenadakı mövqeyini daha da gücləndirəcək və Arktika regionunda yeni gərginliklərə yol aça bilər. Qrenlandiyanın strateji əhəmiyyəti, ABŞ-nin bu bölgəyə marağını artırır və bu da gələcəkdə daha böyük siyasi və hərbi qarşıdurmalara səbəb ola bilər.

Последние события в Арктическом регионе вновь подняли вопрос о намерении США взять под контроль Гренландию. Этот шаг оценивается как серьезный, способный вызвать новую напряженность в международных отношениях. Стратегическое значение Гренландии и интерес США к этому региону являются факторами, которые могут изменить баланс сил в мировой политике.
Redaksiya со ссылкой на EADaily сообщает, что журналистка телеканала "Sky News" Дебора Хейнс в своем посте в социальной сети "X" заявила о намерении Дональда Трампа отобрать Гренландию у Дании. Хейнс подчеркнула, что этот шаг Трампа может вызвать недовольство среди союзников по НАТО, и отметила предупреждения о том, что такой шаг может разрушить альянс. По словам журналистки, Трамп считает, что ни одна европейская страна не попытается силой его остановить, поскольку такая попытка закончится поражением.
Хейнс также отмечает, что противостоять захвату Арктических территорий США будет сложно, поскольку другие члены НАТО больше нуждаются в США. Журналистка подчеркивает, что растущая зависимость стран НАТО от военной мощи, вооружения и технологий США опасно ослабляет способность трансатлантического альянса защищать себя без участия США. Эта зависимость может помешать европейским странам оказать эффективное сопротивление в случае желания США взять под контроль Гренландию.
По данным издания "EADaily", Вашингтон сможет установить контроль над Гренландией в ближайшие месяцы, и для этого не потребуется военная операция. Эта информация была опубликована и в издании "Politico". Подобный шаг еще больше усилит позиции США на международной арене и может привести к новой напряженности в Арктическом регионе. Стратегическое значение Гренландии повышает интерес США к этому региону, что может привести к более крупным политическим и военным противостояниям в будущем.