Arktika regionunda baş verən son hadisələr, ABŞ-nin Qrenlandiya üzərində nəzarəti ələ keçirmək niyyəti ilə bağlı müzakirələri yenidən gündəmə gətirib. Bu məsələ, beynəlxalq münasibətlərdə yeni gərginliklərə səbəb ola biləcək ciddi bir addım kimi qiymətləndirilir. Qrenlandiyanın strateji əhəmiyyəti və ABŞ-ın bu bölgəyə marağı, dünya siyasətindəki güc balansını dəyişdirə biləcək amillərdən biridir.
Redaksiya EADaily-ə istinadən xəbər verir ki, "Sky News" telekanalının jurnalisti Deborah Haines, "X" sosial şəbəkəsindəki paylaşımında Donald Trampın Qrenlandiyanı Danimarkadan geri almaq niyyətində olduğunu bildirib. Haines, Trampın bu addımının NATO müttəfiqləri arasında narazılığa səbəb ola biləcəyini vurğulayaraq, belə bir addımın alyansı məhv edə biləcəyi barədə xəbərdarlıqların olduğunu qeyd edib. Jurnalistin sözlərinə görə, Tramp, heç bir Avropa ölkəsinin onu güclə dayandırmağa cəhd etməyəcəyini düşünür, çünki bu cəhd məğlubiyyətlə nəticələnəcək.
Haines, ABŞ-nin Arktika ərazilərini ələ keçirməsinə qarşı çıxmağın çətin olacağını da qeyd edir, çünki NATO-nun digər üzvləri ABŞ-yə onlardan daha çox ehtiyac duyurlar. Jurnalist, NATO ölkələrinin ABŞ-nin hərbi gücündən, silahlarından və texnologiyasından asılılığının artmasının, transatlantik alyansın ABŞ-nin iştirakı olmadan özünü müdafiə etmə qabiliyyətini təhlükəli dərəcədə zəiflətdiyini vurğulayır. Bu asılılıq, ABŞ-nin Qrenlandiya üzərində nəzarəti ələ keçirmək istəyi halında, Avropa ölkələrinin effektiv müqavimət göstərməsinə mane ola bilər.
"EADaily" nəşrinin məlumatına görə, Vaşinqtonun Qrenlandiya üzərində nəzarəti yaxın aylarda qura biləcəyi və bunun üçün hərbi əməliyyata ehtiyac olmayacağı bildirilir. Bu məlumat, "Politico" nəşrində dərc olunub. Bu cür bir addım, ABŞ-nin beynəlxalq arenadakı mövqeyini daha da gücləndirəcək və Arktika regionunda yeni gərginliklərə yol aça bilər. Qrenlandiyanın strateji əhəmiyyəti, ABŞ-nin bu bölgəyə marağını artırır və bu da gələcəkdə daha böyük siyasi və hərbi qarşıdurmalara səbəb ola bilər.

Recent events in the Arctic region have brought discussions about the US's intention to gain control over Greenland back to the forefront. This issue is being assessed as a serious step that could lead to new tensions in international relations. Greenland's strategic importance and the US's interest in this region are factors that could alter the balance of power in global politics.
According to Redaksiya, citing EADaily, Sky News journalist Deborah Haines stated on her "X" social media account that Donald Trump intends to acquire Greenland from Denmark. Haines emphasized that Trump's move could cause dissatisfaction among NATO allies, warning that such a step could destroy the alliance. According to the journalist, Trump believes no European country will attempt to stop him by force, as such an attempt would result in defeat.
Haines also notes that it will be difficult to oppose the US taking over Arctic territories, as other NATO members need the US more than they need them. The journalist highlights that the increasing dependence of NATO countries on US military power, weapons, and technology dangerously weakens the transatlantic alliance's ability to defend itself without US participation. This dependence could prevent European countries from effectively resisting if the US seeks to gain control over Greenland.
According to the "EADaily" publication, Washington could establish control over Greenland in the coming months without the need for military operations. This information was also published in "Politico." Such a move would further strengthen the US's position in the international arena and could lead to new tensions in the Arctic region. Greenland's strategic importance increases the US's interest in this region, which could lead to greater political and military confrontations in the future.