Arktika bölgəsindəki təhlükəsizlik məsələləri və ABŞ-nin bu regiona artan marağı Avropa ölkələrində narahatlıq yaradıb. Danimarka, Qrenlandiya və ABŞ arasında gərginliyin artması, NATO-nun gələcəyi ilə bağlı suallar doğurur. Bu məsələ, beynəlxalq münasibətlərdə yeni bir gərginlik mənbəyi kimi diqqəti cəlb edir.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ-nin Qrenlandiyaya olan marağı Avropada sərt reaksiyaya səbəb olub. Fransa, Almaniya, Böyük Britaniya, İtaliya, İspaniya, Polşa və Danimarkanın liderləri, NATO çərçivəsində Arktikada təhlükəsizliyin birgə təmin edilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, Kopenhagenə dəstək verdilər. Danimarka Baş naziri Mette Frederiksen, ABŞ-nin Qrenlandiyaya potensial hərbi təzyiqinin Alyansı faktiki olaraq dağıda biləcəyi barədə xəbərdarlıq etdi.
Mənbələrin məlumatına görə, Dövlət Departamenti, Marko Rubio komandasının sorğusu əsasında, Qrenlandiyanın təbii sərvətləri, xüsusilə də nadir torpaq elementləri ilə bağlı bir analiz hazırlayıb. Sənəddə resursların dəqiq qiymətləndirilməsinin olmadığı və sərt iqlim və infrastrukturun olmaması səbəbindən onların hasilatının son dərəcə bahalı olacağı qeyd olunur. Qrenlandiyanın özündə isə, vəziyyəti müzakirə etmək üçün Marko Rubio ilə görüş təklif etdikləri bildirilib. Eyni zamanda, Trampın təşəbbüsü, Konqresdə həm demokratlar, həm də bəzi respublikaçılar tərəfindən tənqidə məruz qalıb, onlar NATO müttəfiqinə qarşı güc tətbiq edilməsinin qarşısını almağa çağırırlar.
Bu açıqlama, Dövlət katibi Marko Rubionun, qanunvericilərə administrasiyanın Danimarkanın özünüidarəetmə ərazisini satın almaq imkanını ciddi şəkildə nəzərdən keçirdiyini bildirməsindən sonra səsləndi. Eyni zamanda, o, ABŞ-ın dərhal hərbi müdaxiləsi ilə bağlı narahatlığı azaltmağa çalışdı. Ağ Evin mətbuat katibi Karolin Livitt, CNN-ə verdiyi açıqlamada, prezidentin və onun komandasının bu vacib xarici siyasət məqsədinə nail olmaq üçün müxtəlif variantları müzakirə etdiyini və Amerika silahlı qüvvələrindən istifadənin, Baş Komandanın ixtiyarındakı vasitələrdən biri olaraq qaldığını vurğuladı.
ABŞ prezidenti Donald Trampın administrasiyası, Qrenlandiyanın əldə edilməsi ilə bağlı "bir sıra variantları" müzakirə edir. Amerika silahlı qüvvələrindən istifadə istisna edilmir. Trampın özü də dəfələrlə ictimaiyyətə Qrenlandiyanın strateji əhəmiyyətindən bəhs edib. O, "Milli təhlükəsizlik nöqteyi-nəzərindən Qrenlandiyaya ehtiyacımız var və Danimarka bunu təmin edə bilməyəcək", - deyə Air Force One təyyarəsində jurnalistlərə bildirib. Bu xəbərlərin fonunda, Qrenlandiyanın Baş naziri Jens-Frederik Nielsen, ABŞ prezidenti Donald Trampa, ərazini "sadəcə istədiyi üçün" zəbt edə bilməyəcəyini bildirib. Daha əvvəl, Sky News, Trampın həqiqətən də Qrenlandiyanı zəbt etməyə hazır olduğunu qeyd etmişdi. Bundan əlavə, Avropa və Kanada onu dayandırmaq üçün çox zəifdir. Onun sözlərinə görə, Tramp Qrenlandiyanı "ABŞ-nin milli təhlükəsizlik prioriteti" və Arktika regionunda rəqiblərə qarşı əsas bir element hesab edir.

Security issues in the Arctic region and the growing US interest in this area have caused concern in European countries. The increasing tension between Denmark, Greenland, and the United States raises questions about the future of NATO. This issue is attracting attention as a new source of tension in international relations.
Redaksiya reports that the US interest in Greenland has caused a strong reaction in Europe. Leaders from France, Germany, Great Britain, Italy, Spain, Poland, and Denmark emphasized the importance of jointly ensuring security in the Arctic within the NATO framework and expressed their support for Copenhagen. Danish Prime Minister Mette Frederiksen warned that potential US military pressure on Greenland could effectively dismantle the Alliance.
According to sources, the State Department, based on a request from Marco Rubio's team, prepared an analysis regarding Greenland's natural resources, particularly rare earth elements. The document notes that there is no precise assessment of the resources and that their extraction would be extremely expensive due to the harsh climate and lack of infrastructure. In Greenland itself, it is reported that they proposed a meeting with Marco Rubio to discuss the situation. Simultaneously, Trump's initiative has faced criticism in Congress from both Democrats and some Republicans, who are calling for preventing the use of force against a NATO ally.
This statement came after Secretary of State Marco Rubio informed lawmakers that the administration is seriously considering the possibility of purchasing Denmark's self-governing territory. At the same time, he tried to alleviate concerns about immediate US military intervention. White House Press Secretary Karine Jean-Pierre, in a statement to CNN, emphasized that the president and his team are discussing various options to achieve this important foreign policy goal, and the use of the American armed forces remains one of the tools at the Commander-in-Chief's disposal.
The administration of US President Donald Trump is discussing "a range of options" regarding the acquisition of Greenland. The use of American armed forces is not ruled out. Trump himself has repeatedly spoken publicly about Greenland's strategic importance. He told journalists on Air Force One, "We need Greenland from a national security perspective, and Denmark will not be able to provide it." Against the backdrop of these reports, Greenland's Prime Minister Jens-Frederik Nielsen stated that US President Donald Trump cannot seize the territory "just because he wants to." Earlier, Sky News noted that Trump is indeed prepared to seize Greenland. Furthermore, Europe and Canada are too weak to stop him. According to him, Trump considers Greenland a "US national security priority" and a key element against rivals in the Arctic region.