Trampın Putinlə əlaqəsi yenidən gündəmdə
Bəzi beynəlxalq mənbələrdə yayılan məlumatlara görə, ABŞ prezidenti Donald Tramp Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə enerji və kriptovalyuta sahəsində mümkün əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə edir. İddialara əsasən, tərəflər Zaporojye Atom Elektrik Stansiyasında birgə kriptovalyuta mayninqi imkanlarını nəzərdən keçirirlər.
Redaksiya xəbər verir ki, Avropanın ən iri atom elektrik stansiyası hesab olunan Zaporojye AES-in potensial imkanlarının kriptovalyuta istehsalında istifadəsi müzakirə mövzusu kimi təqdim olunur. Bildirilir ki, stansiyanın gücü Çernobıl AES-lə müqayisədə xeyli yüksəkdir və bu, enerji tutumlu texnologiyalar üçün cəlbedici hesab edilir.
Məlumatlarda o da qeyd olunur ki, Rusiya yaxın illərdə süni intellekt layihələrini enerji ilə təmin etmək məqsədilə ölkə üzrə otuz səkkiz kiçik atom elektrik stansiyasının inşasını planlaşdırır. Bu layihələrin ümumi gücünün mövcud atom energetikası istehsalını əhəmiyyətli dərəcədə üstələyəcəyi və uzunmüddətli perspektivdə elektrik istehsalının iki dəfə artırılacağı bildirilir.
Eyni zamanda, ABŞ-də süni ümumi intellekt istiqamətində planlaşdırılan iri server layihələrinin yüksək enerji tələbatı yaratdığı vurğulanır. Analitik yanaşmalara görə, enerji çatışmazlığı fonunda müxtəlif ölkələr arasında texnoloji və biznes xarakterli qeyri-rəsmi müzakirələrin aparılması ehtimalları gündəmə gəlir.

Связь Трампа с Путиным снова на повестке дня
Согласно информации, распространенной некоторыми международными источниками, президент США Дональд Трамп обсуждает с президентом России Владимиром Путиным возможные аспекты сотрудничества в области энергетики и криптовалют. Утверждается, что стороны рассматривают возможности совместного майнинга криптовалют на Запорожской атомной электростанции.
Редакция сообщает, что потенциальные возможности Запорожской АЭС, считающейся крупнейшей атомной электростанцией в Европе, представлены в качестве темы для обсуждения в сфере производства криптовалют. Отмечается, что мощность станции значительно выше, чем у Чернобыльской АЭС, что считается привлекательным для энергоемких технологий.
В сообщениях также отмечается, что Россия планирует строительство тридцати восьми малых атомных электростанций по всей стране в ближайшие годы с целью обеспечения энергией проектов в области искусственного интеллекта. Сообщается, что общая мощность этих проектов значительно превысит текущее производство атомной энергетики и в долгосрочной перспективе удвоит выработку электроэнергии.
В то же время подчеркивается, что крупные серверные проекты, планируемые в США в области общего искусственного интеллекта, создают высокий спрос на энергию. Согласно аналитическим подходам, на фоне дефицита энергии возникают предположения о проведении неофициальных переговоров технологического и делового характера между различными странами.