Trampın Nobel mükafatı ilə bağlı açıqlaması diqqət çəkdi
Mətbuat nümayəndəsinin sualına cavab verən ABŞ prezidenti Donald Tramp ona aid olmayan Nobel mükafatı ilə bağlı açıqlama verib və məsələyə şəxsi münasibətini ifadə edib. Jurnalistin “Niyə başqasının Nobel mükafatını qəbul etdiniz?” sualına Trampın cavabı ictimai müzakirələrə səbəb olub.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp bu suala cavabında mükafatın ona Venesuelalı siyasətçi Maria Korina Maçado tərəfindən təklif edildiyini bildirib. O, bu addımı nəzakətli jest kimi qiymətləndirərək, həmin təklifi müsbət qarşıladığını vurğulayıb.
Donald Tramp açıqlamasında Maria Korina Maçado haqqında müsbət fikirlər səsləndirib və onu “çox yaxşı bir qadın” kimi xarakterizə edib. O, tərəflər arasında gələcəkdə yenidən əlaqə saxlanılacağını da qeyd edib.
Sözügedən açıqlama beynəlxalq mediada diqqətlə izlənilir və Nobel mükafatı ətrafında etik və siyasi müzakirələrin yenidən gündəmə gəlməsinə səbəb olub.

Responding to a press representative's question, US President Donald Trump made a statement regarding a Nobel Prize that was not his and expressed his personal opinion on the issue. Trump's answer to the journalist's question, “Why did you accept someone else's Nobel Prize?” has caused public discussion.
The editorial reports that US President Donald Trump stated in his response that the award was offered to him by Venezuelan politician Maria Corina Machado. He described this step as a polite gesture and emphasized that he welcomed the offer positively.
In his statement, Donald Trump expressed positive views about Maria Corina Machado, characterizing her as “a very good woman.” He also noted that the parties would be in contact again in the future.
The statement in question is being closely followed by international media and has led to the re-emergence of ethical and political discussions surrounding the Nobel Prize.