İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi bildirib ki, ABŞ ilə mövcud müzakirələr danışıqlar deyil, birbaşa və ya regiondakı dost vasitəçilər vasitəsilə mesaj mübadiləsi ilə məhdudlaşır.
Modern.az xəbər verir ki, “Əl-Cəzirə”yə müsahibəsində Əraqçi ABŞ prezidentinin xüsusi elçisi Stiv Uittkoffdan birbaşa mesajlar aldığını etiraf etsə də, bunun rəsmi danışıqlar demək olmadığını vurğulayıb.
O, ABŞ mesajlarının Xarici İşlər Nazirliyi vasitəsilə çatdırıldığını və təhlükəsizlik qurumları arasında davamlı əlaqələrin olduğunu qeyd edib. Əraqçi ABŞ-ın İran daxilində heç bir konkret qurumla danışıqların aparmadığını və mesaj mübadiləsinin hökumət çərçivəsində - Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının nəzarəti altında baş verdiyini iddia edib.
O bu mesajların xəbərdarlıqlar və ya ortaq perspektivlər ehtiva etdiyini və müəyyən kanallar vasitəsilə çatdırıldığını bildirib.
Amerikanın şərtlərinə İranın reaksiyası ilə bağlı Əraqçi bildirib ki, rəsmi Tehran 15 təklifə heç bir cavab göndərməyib və indiyə qədər öz təklifi və ya şərtini də təqdim etməyib.
O, ölkəsinin müharibəyə son qoymaq üçün şərtlərdən danışaraq, atəşkəsi qəbul etməyəcəklərini, əksinə təkcə İranda deyil, bütün regionda hərbi əməliyyatların tamamilə dayandırılmasını istədiklərini vurğulayıb.
Əraqçi İranın şərtlərinin hücumların təkrarlanmayacağına və itkilərə görə kompensasiyanın təmin edilməsinə zəmanət olduğunu təsdiqləyib. O, danışıqlarla bağlı hələlik heç bir qərar verilmədiyini və İran xalqının təhdid edilə bilməyəcəyini, Amerika prezidentinin onlara hörmətlə yanaşmalı olduğunu vurğulayıb.
Dəniz gəmiçiliyinə gəldikdə isə Əraqçi Hörmüz boğazının yalnız İrana qarşı müharibə aparanlar üçün bağlı olduğunu təsdiqləyib. O, dost ölkələrin gəmilərinin boğazdan təhlükəsiz keçməsini təmin etmək üçün bütün lazımi tədbirləri gördüyünü qeyd edib.

Получаю сообщения от посла Трампа - Глава МИД Ирана
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что текущие обсуждения с США не являются переговорами, а ограничиваются обменом сообщениями напрямую или через дружественных посредников в регионе.
Modern.az сообщает, что в интервью «Аль-Джазире» Арагчи признал, что получает прямые сообщения от специального посланника президента США Стива Уитткоффа, но подчеркнул, что это не означает официальных переговоров.
Он отметил, что сообщения США передаются через Министерство иностранных дел и что между органами безопасности существуют постоянные контакты. Арагчи заявил, что США не ведут переговоров ни с одним конкретным органом внутри Ирана, и что обмен сообщениями происходит в рамках правительства – под контролем Высшего совета национальной безопасности.
Он заявил, что эти сообщения содержат предупреждения или общие перспективы и передаются по определенным каналам.
Что касается реакции Ирана на условия Америки, Арагчи заявил, что официальный Тегеран не направил никакого ответа на 15 предложений и до сих пор не представил своего собственного предложения или условия.
Он, говоря об условиях своей страны для прекращения войны, подчеркнул, что они не примут прекращение огня, а, напротив, хотят полного прекращения военных действий не только в Иране, но и во всем регионе.
Арагчи подтвердил, что условия Ирана заключаются в гарантии неповторения нападений и обеспечении компенсации за потери. Он подчеркнул, что пока не принято никакого решения относительно переговоров, и что иранский народ нельзя запугивать, а американский президент должен относиться к ним с уважением.
Что касается морского судоходства, Арагчи подтвердил, что Ормузский пролив закрыт только для тех, кто ведет войну против Ирана. Он отметил, что предпринимаются все необходимые меры для обеспечения безопасного прохода судов дружественных стран через пролив.