İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi bildirib ki, ABŞ ilə mövcud müzakirələr danışıqlar deyil, birbaşa və ya regiondakı dost vasitəçilər vasitəsilə mesaj mübadiləsi ilə məhdudlaşır.
Modern.az xəbər verir ki, “Əl-Cəzirə”yə müsahibəsində Əraqçi ABŞ prezidentinin xüsusi elçisi Stiv Uittkoffdan birbaşa mesajlar aldığını etiraf etsə də, bunun rəsmi danışıqlar demək olmadığını vurğulayıb.
O, ABŞ mesajlarının Xarici İşlər Nazirliyi vasitəsilə çatdırıldığını və təhlükəsizlik qurumları arasında davamlı əlaqələrin olduğunu qeyd edib. Əraqçi ABŞ-ın İran daxilində heç bir konkret qurumla danışıqların aparmadığını və mesaj mübadiləsinin hökumət çərçivəsində - Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının nəzarəti altında baş verdiyini iddia edib.
O bu mesajların xəbərdarlıqlar və ya ortaq perspektivlər ehtiva etdiyini və müəyyən kanallar vasitəsilə çatdırıldığını bildirib.
Amerikanın şərtlərinə İranın reaksiyası ilə bağlı Əraqçi bildirib ki, rəsmi Tehran 15 təklifə heç bir cavab göndərməyib və indiyə qədər öz təklifi və ya şərtini də təqdim etməyib.
O, ölkəsinin müharibəyə son qoymaq üçün şərtlərdən danışaraq, atəşkəsi qəbul etməyəcəklərini, əksinə təkcə İranda deyil, bütün regionda hərbi əməliyyatların tamamilə dayandırılmasını istədiklərini vurğulayıb.
Əraqçi İranın şərtlərinin hücumların təkrarlanmayacağına və itkilərə görə kompensasiyanın təmin edilməsinə zəmanət olduğunu təsdiqləyib. O, danışıqlarla bağlı hələlik heç bir qərar verilmədiyini və İran xalqının təhdid edilə bilməyəcəyini, Amerika prezidentinin onlara hörmətlə yanaşmalı olduğunu vurğulayıb.
Dəniz gəmiçiliyinə gəldikdə isə Əraqçi Hörmüz boğazının yalnız İrana qarşı müharibə aparanlar üçün bağlı olduğunu təsdiqləyib. O, dost ölkələrin gəmilərinin boğazdan təhlükəsiz keçməsini təmin etmək üçün bütün lazımi tədbirləri gördüyünü qeyd edib.

Iran's Foreign Minister Abbas Araqchi stated that the current discussions with the US are not negotiations, but are limited to an exchange of messages, either directly or through friendly intermediaries in the region.
Modern.az reports that in an interview with Al Jazeera, Araqchi admitted to receiving direct messages from US President's special envoy Steve Wittkoff, but emphasized that this does not constitute official negotiations.
He noted that US messages are conveyed through the Ministry of Foreign Affairs and that there are continuous contacts between security agencies. Araqchi claimed that the US is not holding talks with any specific entity within Iran and that the exchange of messages occurs within the government framework – under the supervision of the Supreme National Security Council.
He stated that these messages contain warnings or shared perspectives and are conveyed through specific channels.
Regarding Iran's reaction to American conditions, Araqchi stated that official Tehran has not sent any response to the 15 proposals and has not yet presented its own proposal or condition.
He spoke about his country's conditions for ending the war, emphasizing that they would not accept a ceasefire, but rather demanded a complete cessation of military operations not only in Iran but throughout the entire region.
Araqchi confirmed that Iran's conditions include guarantees that attacks will not be repeated and that compensation for losses will be provided. He emphasized that no decision has yet been made regarding negotiations, and that the Iranian people cannot be threatened, and the American president must treat them with respect.
Regarding maritime navigation, Araqchi confirmed that the Strait of Hormuz is closed only to those waging war against Iran. He noted that all necessary measures have been taken to ensure the safe passage of ships from friendly countries through the strait.