ABŞ Prezidenti Donald Tramp ilə jurnalist arasında Ukraynaya “Tomahawk” raketlərinin verilməsi ehtimalı barədə dialoq və prezidentin son açıqlamaları beynəlxalq gündəmə çevrildi.
Jurnalistin “Putin, Ukraynaya ‘Tomahawk’ raketləri satmağınızı əngəlləməyə çalışdı?” sualına Tramp istehza ilə belə cavab verib:
“Əlbəttə, nə düşünürsən? ‘Zəhmət olmasa o Tomahawk-ları sat, sənə çox minnətdaram’ deyəcəkdi?”
Tramp əlavə edib:
- “Heç bir prezidentin hansısa müharibəni bitirdiyini düşünmürəm. Mən səkkizini bitirmişəm.”
- “Buş və ya Bayden hansısa müharibəyə son qoyubmu? Bayden müharibələri başladı.”
- “Avropa Ukraynadakı müharibəni bitirmək istəyir, amma bacarmır. Mən bacararam. Uğurlu olacağımıza inanıram.”
- “Putinə dedim ki, ‘Müxalifətinizə bir neçə min ‘Tomahawk’ raketi versəm, problem olar?’ Bu fikir xoşuna gəlmədi.”
Həmas və Qəzzə məsələsinə də toxunan Tramp bildirib:
“Əgər Həmas sakit davransa, çox gözəl. Davranmasa, lazım olanı edəcəyik. Qəzzaya girməyəcəyik, amma yaxın ətrafımızda girəcək insanlar var.”
Trampın bu açıqlamaları həm ABŞ-ın xarici siyasəti, həm də regional təhlükəsizlik kontekstində geniş rezonans doğurub.

Заявления Трампа в Белом доме стали главной темой
Диалог между президентом США Дональдом Трампом и журналистом о возможности передачи Украине ракет «Томагавк», а также последние заявления президента, стали международной повесткой дня.
На вопрос журналиста: «Путин пытался помешать вам продать Украине ракеты ‘Томагавк’?» Трамп с сарказмом ответил:
«Конечно, а что вы думаете? Он бы сказал: ‘Пожалуйста, продайте эти ‘Томагавки’, я вам очень благодарен’?»
Трамп добавил:
• «Я не думаю, что какой-либо президент заканчивал какую-либо войну. Я закончил восемь».
• «Буш или Байден положили конец какой-либо войне? Байден начал войны».
• «Европа хочет закончить войну в Украине, но не может. Я смогу. Я верю, что мы добьемся успеха».
• «Я сказал Путину: ‘Будет ли проблемой, если я дам вашей оппозиции несколько тысяч ракет ‘Томагавк’?’ Ему эта идея не понравилась.»
Касаясь вопроса ХАМАС и Газы, Трамп заявил:
«Если ХАМАС будет вести себя спокойно, это очень хорошо. Если нет, мы сделаем то, что необходимо. Мы не будем входить в Газу, но есть люди, которые войдут в нашем ближайшем окружении».
Эти заявления Трампа вызвали широкий резонанс как в контексте внешней политики США, так и региональной безопасности.