ABŞ prezidenti Donald Tramp bildirib: “Zelenskinin torpaq mübadiləsi üçün ‘Konstitusiya təsdiqi almam lazımdır’ deməsi məni narahat etdi. Savaşa girib hamını öldürmək üçün icazəsi var, amma sülh üçün yoxmuş.”
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp bu sözləri Ukrayna ilə Rusiya arasında mümkün sülh razılaşması çərçivəsində ərazi dəyişikliklərinin gündəmə gəlməsi fonunda səsləndirib.
Siyasi müşahidəçilər hesab edirlər ki, bu açıqlama Trampın Ukrayna münaqişəsinin diplomatik yolla həllinə üstünlük verdiyini və bu prosesdə mövcud hüquqi məhdudiyyətləri tənqid etdiyini göstərir.

Трамп выразил несогласие с заявлением Зеленского об обмене территориями
Президент США Дональд Трамп заявил: «Меня обеспокоило то, что Зеленский сказал: „Мне нужно получить конституционное одобрение для обмена территориями“. У него есть разрешение вступать в войну и убивать всех, но нет разрешения на мир».
Редакция сообщает, что Трамп озвучил эти слова на фоне обсуждения территориальных изменений в рамках возможного мирного соглашения между Украиной и Россией.
Политические обозреватели считают, что это заявление демонстрирует предпочтение Трампа дипломатическому решению украинского конфликта и его критику существующих правовых ограничений в этом процессе.