Tramp: Zelenski ilə görüşdən sonra sülh sazişi üçün ümidlər artır
Münaqişələrin həlli və sülhün bərqərar olunması beynəlxalq siyasətin ən mühüm məsələlərindən biridir. Müharibələrin insan həyatına və iqtisadiyyata vurduğu zərər, həmçinin siyasi gərginliyin artması, sülh danışıqlarının vacibliyini bir daha gündəmə gətirir. Bu kontekstdə, müxtəlif ölkələrin liderlərinin və beynəlxalq təşkilatların səyləri, münaqişələrin diplomatik yolla həllinə nail olmaq məqsədi daşıyır.
Redaksiya Unian-a istinadən məlumat verir ki, ABŞ prezidenti, Vladimir Zelenski ilə görüşündən sonra, sülh sazişinin əldə olunması üçün əlverişli şəraitin olduğunu bildirib. Donald Tramp, Vladimir Putinlə bağlı fikirlərini bölüşərək, onun sülhə ciddi yanaşdığını qeyd edib. Tramp, həmçinin Ukrayna üçün "möhkəm" təhlükəsizlik sazişinin olacağını və Avropa ölkələrinin bu prosesdə fəal iştirak etdiyini vurğulayıb.
Tramp, Qəzza yaxınlığında yerləşən Mar-a-Laqoda Zelenski ilə görüşündə, sülh sazişinin əldə olunması üçün bütün zəruri şəraitin olduğunu bildirib. O, həmçinin, müharibədən sonra Ukrayna üçün iqtisadi faydaların olacağını da qeyd edib. Tramp, müharibənin nəticələri ilə bağlı fikirlərini bölüşərək, çox sayda insanın həlak olduğunu və hər iki prezidentin razılaşma əldə etmək istədiyini bildirib. O, Ukrayna üçün, eləcə də bütün tərəflər üçün faydalı olacaq bir razılaşmanın əldə olunacağına inandığını söyləyib. Tramp, Avropa ölkələrinin bu görüşü dəstəklədiyini və razılaşma əldə etməyə çalışdıqlarını bildirərək, Avropa ölkələrinin bu məsələdəki rolunu yüksək qiymətləndirib. O, Ukraynanın müxtəlif hücumlar həyata keçirdiyini də qeyd edib, lakin bunu mənfi qiymətləndirmədiyini bildirib. Tramp, jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən, Rusiya Federasiyasının Ukrayna enerji sisteminə dünənki kütləvi hücumunu da şərh edib. ABŞ prezidenti, sülh sazişinin əldə olunması üçün konkret bir vaxt təyin etmədiyini bildirərək, yeganə məqsədinin müharibəyə son qoymaq olduğunu vurğulayıb.

The resolution of conflicts and the establishment of peace are among the most important issues in international politics. The damage caused by wars to human life and economies, as well as the increase in political tension, once again bring the importance of peace negotiations to the forefront. In this context, the efforts of leaders of various countries and international organizations aim to achieve the diplomatic resolution of conflicts.
Redaksiya, citing Unian, reports that the U.S. President stated that after his meeting with Volodymyr Zelensky, there are favorable conditions for reaching a peace agreement. Donald Trump shared his thoughts on Volodymyr Putin, noting that he is serious about peace. Trump also emphasized that there will be a "strong" security agreement for Ukraine and that European countries are actively participating in this process.
Trump stated at his meeting with Zelensky at Mar-a-Lago, near Gaza, that all necessary conditions are in place to reach a peace agreement. He also noted that there will be economic benefits for Ukraine after the war. Trump shared his thoughts on the consequences of the war, stating that many people have died and that both presidents want to reach an agreement. He expressed his belief that an agreement will be reached that will be beneficial for Ukraine, as well as for all parties. Trump stated that European countries support this meeting and are trying to reach an agreement, highly valuing the role of European countries in this matter. He also noted that Ukraine has carried out various attacks, but did not evaluate this negatively. Trump, while answering journalists' questions, also commented on the massive attack by the Russian Federation on Ukraine's energy system yesterday. The U.S. President stated that he has not set a specific timeframe for reaching a peace agreement, emphasizing that his only goal is to end the war.