Tramp: Zelenski ilə görüşdən sonra sülh sazişi üçün ümidlər artır
Münaqişələrin həlli və sülhün bərqərar olunması beynəlxalq siyasətin ən mühüm məsələlərindən biridir. Müharibələrin insan həyatına və iqtisadiyyata vurduğu zərər, həmçinin siyasi gərginliyin artması, sülh danışıqlarının vacibliyini bir daha gündəmə gətirir. Bu kontekstdə, müxtəlif ölkələrin liderlərinin və beynəlxalq təşkilatların səyləri, münaqişələrin diplomatik yolla həllinə nail olmaq məqsədi daşıyır.
Redaksiya Unian-a istinadən məlumat verir ki, ABŞ prezidenti, Vladimir Zelenski ilə görüşündən sonra, sülh sazişinin əldə olunması üçün əlverişli şəraitin olduğunu bildirib. Donald Tramp, Vladimir Putinlə bağlı fikirlərini bölüşərək, onun sülhə ciddi yanaşdığını qeyd edib. Tramp, həmçinin Ukrayna üçün "möhkəm" təhlükəsizlik sazişinin olacağını və Avropa ölkələrinin bu prosesdə fəal iştirak etdiyini vurğulayıb.
Tramp, Qəzza yaxınlığında yerləşən Mar-a-Laqoda Zelenski ilə görüşündə, sülh sazişinin əldə olunması üçün bütün zəruri şəraitin olduğunu bildirib. O, həmçinin, müharibədən sonra Ukrayna üçün iqtisadi faydaların olacağını da qeyd edib. Tramp, müharibənin nəticələri ilə bağlı fikirlərini bölüşərək, çox sayda insanın həlak olduğunu və hər iki prezidentin razılaşma əldə etmək istədiyini bildirib. O, Ukrayna üçün, eləcə də bütün tərəflər üçün faydalı olacaq bir razılaşmanın əldə olunacağına inandığını söyləyib. Tramp, Avropa ölkələrinin bu görüşü dəstəklədiyini və razılaşma əldə etməyə çalışdıqlarını bildirərək, Avropa ölkələrinin bu məsələdəki rolunu yüksək qiymətləndirib. O, Ukraynanın müxtəlif hücumlar həyata keçirdiyini də qeyd edib, lakin bunu mənfi qiymətləndirmədiyini bildirib. Tramp, jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən, Rusiya Federasiyasının Ukrayna enerji sisteminə dünənki kütləvi hücumunu da şərh edib. ABŞ prezidenti, sülh sazişinin əldə olunması üçün konkret bir vaxt təyin etmədiyini bildirərək, yeganə məqsədinin müharibəyə son qoymaq olduğunu vurğulayıb.

Урегулирование конфликтов и установление мира являются одними из важнейших вопросов международной политики. Ущерб, наносимый войнами человеческим жизням и экономике, а также рост политической напряженности вновь ставят на повестку дня важность мирных переговоров. В этом контексте усилия лидеров различных стран и международных организаций направлены на достижение дипломатического урегулирования конфликтов.
Как сообщает Redaksiya со ссылкой на Unian, президент США заявил, что после встречи с Владимиром Зеленским существуют благоприятные условия для достижения мирного соглашения. Дональд Трамп поделился своим мнением о Владимире Путине, отметив, что тот серьезно относится к миру. Трамп также подчеркнул, что для Украины будет заключено "прочное" соглашение о безопасности, и что европейские страны активно участвуют в этом процессе.
Трамп заявил на встрече с Зеленским в Мар-а-Лаго, расположенном недалеко от Газы, что существуют все необходимые условия для достижения мирного соглашения. Он также отметил, что после войны Украину ждут экономические выгоды. Трамп поделился своим мнением о последствиях войны, заявив, что погибло много людей и оба президента хотят достичь соглашения. Он выразил уверенность в достижении соглашения, которое будет выгодно Украине, а также всем сторонам. Трамп заявил, что европейские страны поддерживают эту встречу и стремятся к достижению соглашения, высоко оценив роль европейских стран в этом вопросе. Он также отметил, что Украина проводит различные атаки, но не оценил это негативно. Отвечая на вопросы журналистов, Трамп прокомментировал и вчерашнюю массированную атаку Российской Федерации на украинскую энергетическую систему. Президент США заявил, что не устанавливал конкретных сроков для достижения мирного соглашения, подчеркнув, что его единственная цель — положить конец войне.