Tramp-Zelenski görüşünə Avropa liderləri dəvət edilib
ABŞ prezidenti Donald Tramp ilə Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski arasında bazar ertəsi günü keçiriləcək görüşə Avropa liderləri də dəvət olunub.
Redaksiya Reuters-ə istinadla xəbər verir ki, görüşün məqsədi Ukrayna müharibəsi fonunda diplomatik əlaqələri gücləndirmək və təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə etməkdir.
Məlumata görə, toplantıya Avropa İttifaqına üzv ölkələrin bir sıra rəhbərləri də qatılacaq. Bu görüşdə həmçinin regional sabitlik, iqtisadi əməkdaşlıq və müharibənin gedişatı ilə bağlı məsələlərin gündəmdə olacağı gözlənilir.
Diplomatik mənbələr bildirirlər ki, Avropa liderlərinin iştirakı ABŞ və Ukrayna arasında keçiriləcək danışıqlara əlavə siyasi dəstək verməklə yanaşı, ümumi mövqelərin formalaşmasına da təsir göstərə bilər.

На встречу Трампа и Зеленского приглашены европейские лидеры
На встречу между президентом США Дональдом Трампом и президентом Украины Владимиром Зеленским, которая состоится в понедельник, также приглашены европейские лидеры.
Редакция со ссылкой на Reuters сообщает, что целью встречи является укрепление дипломатических связей и обсуждение вопросов безопасности на фоне войны в Украине.
Согласно информации, в саммите также примут участие ряд глав стран-членов Европейского Союза. Ожидается, что на этой встрече будут обсуждаться вопросы региональной стабильности, экономического сотрудничества и хода войны.
Дипломатические источники сообщают, что участие европейских лидеров не только окажет дополнительную политическую поддержку переговорам между США и Украиной, но и может повлиять на формирование общих позиций.