Tramp və Zelenski görüşünün ardından Avropa liderləri görüşə qoşulub
ABŞ Prezidenti Donald Tramp ilə Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenskinin Ağ Evdə baş tutan görüşü yekunlaşıb. Tərəflərin danışıqları Avropa İttifaqı liderlərinin iştirakı ilə davam etdiriləcək.
Redaksiya xəbər verir ki, Sky News kanalının məlumatına görə, Avropa İttifaqına üzv ölkələrin rəhbərləri Tramp və Zelenskinin görüşünü Ağ Evdə xüsusi otaqda quraşdırılmış monitorlar vasitəsilə izləyiblər.
Tramp jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, Zelenski ilə danışıqlardan sonra Rusiya Prezidenti Vladimir Putinə zəng edəcək:
“Biz Zelenski ilə bir çox məsələləri müzakirə etdik. Bu gün mən birbaşa Putinlə də danışdım. Ona bu görüşdən dərhal sonra zəng edəcəyik”.
ABŞ lideri qeyd edib ki, növbəti mərhələdə Avropa liderlərinin iştirakı ilə üçtərəfli görüş keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bu müzakirələrdə əsas mövzu “ərazi mübadiləsi imkanları” olacaq. Tramp əlavə edib:
“Görək, bunları başa çatdırıb məsələni bağlaya biləcəyikmi”.
O həmçinin bildirib ki, Putin Ukraynanın təhlükəsizliyinə zəmanətlərin verilməsinə razılıq göstərib. Tramp yaxın günlərdə bu zəmanətlərin hansı ölkələr tərəfindən və hansı mexanizmlərlə həyata keçiriləcəyini nəzərdən keçirəcəyini vurğulayıb.

The meeting between US President Donald Trump and Ukrainian President Volodymyr Zelensky at the White House has concluded. The parties' talks will continue with the participation of European Union leaders.
The editorial office reports that, according to Sky News, the leaders of European Union member states monitored the meeting between Trump and Zelensky via monitors installed in a special room at the White House.
Trump told journalists that he would call Russian President Vladimir Putin after his talks with Zelensky:
“We discussed many issues with Zelensky. Today I also spoke directly with Putin. We will call him immediately after this meeting.”
The US leader noted that a trilateral meeting with the participation of European leaders is planned for the next stage. The main topic of these discussions will be "possibilities for territorial exchange." Trump added:
“Let's see if we can finalize these and close the issue.”
He also stated that Putin has agreed to provide security guarantees for Ukraine. Trump emphasized that he would review which countries and through what mechanisms these guarantees would be implemented in the coming days.