Tramp və Zelenski görüşünün ardından Avropa liderləri görüşə qoşulub
ABŞ Prezidenti Donald Tramp ilə Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenskinin Ağ Evdə baş tutan görüşü yekunlaşıb. Tərəflərin danışıqları Avropa İttifaqı liderlərinin iştirakı ilə davam etdiriləcək.
Redaksiya xəbər verir ki, Sky News kanalının məlumatına görə, Avropa İttifaqına üzv ölkələrin rəhbərləri Tramp və Zelenskinin görüşünü Ağ Evdə xüsusi otaqda quraşdırılmış monitorlar vasitəsilə izləyiblər.
Tramp jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, Zelenski ilə danışıqlardan sonra Rusiya Prezidenti Vladimir Putinə zəng edəcək:
“Biz Zelenski ilə bir çox məsələləri müzakirə etdik. Bu gün mən birbaşa Putinlə də danışdım. Ona bu görüşdən dərhal sonra zəng edəcəyik”.
ABŞ lideri qeyd edib ki, növbəti mərhələdə Avropa liderlərinin iştirakı ilə üçtərəfli görüş keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bu müzakirələrdə əsas mövzu “ərazi mübadiləsi imkanları” olacaq. Tramp əlavə edib:
“Görək, bunları başa çatdırıb məsələni bağlaya biləcəyikmi”.
O həmçinin bildirib ki, Putin Ukraynanın təhlükəsizliyinə zəmanətlərin verilməsinə razılıq göstərib. Tramp yaxın günlərdə bu zəmanətlərin hansı ölkələr tərəfindən və hansı mexanizmlərlə həyata keçiriləcəyini nəzərdən keçirəcəyini vurğulayıb.

Европейские лидеры присоединились к встрече после переговоров Трампа и Зеленского
Встреча президента США Дональда Трампа и президента Украины Владимира Зеленского в Белом доме завершилась. Переговоры сторон будут продолжены с участием лидеров Европейского Союза.
Редакция сообщает, что, по информации телеканала Sky News, главы стран-членов Европейского Союза наблюдали за встречей Трампа и Зеленского через мониторы, установленные в специальной комнате Белого дома.
Трамп заявил журналистам, что после переговоров с Зеленским позвонит президенту России Владимиру Путину:
«Мы обсудили с Зеленским многие вопросы. Сегодня я также напрямую разговаривал с Путиным. Мы позвоним ему сразу после этой встречи».
Лидер США отметил, что на следующем этапе планируется проведение трехсторонней встречи с участием европейских лидеров. Главной темой этих обсуждений станут «возможности обмена территориями». Трамп добавил:
«Посмотрим, сможем ли мы завершить это и закрыть вопрос».
Он также сообщил, что Путин согласился предоставить гарантии безопасности Украине. Трамп подчеркнул, что в ближайшие дни рассмотрит, какие страны и с помощью каких механизмов будут осуществлять эти гарантии.