Prezident Donald Tramp və Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski gələn həftə Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının kənarında görüşə bilərlər. Bu, ABŞ-ın siyasətindəki dəyişikliklərin vəziyyəti daha da mürəkkəbləşdirdiyi bir vaxta təsadüf edir. Görüş, NATO-nun Rusiyaya qarşı daha aqressiv mübarizə aparması və Polşanın hava məkanına daha çox Rusiya dronlarının daxil olmasının qarşısını almaq istəməsi ilə bağlı artan təzyiqlərin fonunda baş verir.
Redaksiya xəbər verir ki, senator Marko Rubio jurnalistlərə verdiyi açıqlamasında bildirib ki, Trampın Putinlə dəfələrlə telefon danışıqları və Zelenski ilə görüşləri olub və gələn həftə də Nyu-Yorkda görüşməsi gözlənilir. Rubio, Trampın müharibənin sona çatması üçün əlindən gələni etdiyini vurğulayıb. Polşanın xarici işlər naziri Radoslav Sikorski, NATO müttəfiqlərini Ukrayna üzərində uçuşa qadağan edilmiş zona tətbiq etməyə çağırıb. Sikorski, bu addımın həm ukraynalıları, həm də müharibə ilə sərhəddə olan NATO müttəfiqlərini qoruyacağını bildirib.
NATO-nun bu təklifi qəbul etməsi ehtimalı azdır, çünki ABŞ Prezidenti Co Baydenin rəhbərliyi altında NATO, Zelenskinin 2022-ci ildə etdiyi ilk tələbdən sonra uçuşa qadağan edilmiş zona tətbiq etməkdən imtina edib. Rusiya rəsmiləri, NATO-nun Ukraynaya yardım məqsədilə Rusiya dronlarına və raketlərinə qarşı zərbələrini müharibəyə birbaşa müdaxilə kimi qiymətləndirəcəklərini bildiriblər. Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının sədr müavini Dmitri Medvedev, Ukrayna üzərində "uçuşa qadağan edilmiş zona" yaratmaq ideyasının həyata keçirilməsinin NATO ilə Rusiya arasında müharibəyə səbəb olacağını bildirib.
Rubio, Trampın Putinlə sülh sazişinin mümkün olmadığını düşünə biləcəyini, lakin hələlik bu mərhələyə çatmadığını qeyd edib. Rubio, Trampın həm ukraynalılarla, həm də avropalılarla və ruslarla danışa bilən yeganə lider olduğunu vurğulayıb. O əlavə edib ki, Tramp bu roldan asanlıqla imtina etməyəcək. Rubio, əgər Tramp bu prosesdən kənarda qalsa və ya Rusiyaya sanksiya tətbiq etsə, dünyada münaqişənin həllinə vasitəçilik edə biləcək heç kimin qalmayacağını bildirib.

Встреча Трампа и Зеленского: Новый подход к войне?
Президент Дональд Трамп и президент Украины Владимир Зеленский могут встретиться на следующей неделе в Нью-Йорке на полях Генеральной Ассамблеи ООН. Это происходит в то время, когда изменения в политике США еще больше усложняют ситуацию. Встреча проходит на фоне растущего давления, связанного с желанием НАТО более агрессивно бороться с Россией и предотвратить дальнейшее проникновение российских беспилотников в воздушное пространство Польши.
Редакция сообщает, что сенатор Марко Рубио в своем заявлении журналистам сообщил, что у Трампа были неоднократные телефонные разговоры с Путиным и встречи с Зеленским, и ожидается, что на следующей неделе они также встретятся в Нью-Йорке. Рубио подчеркнул, что Трамп делает все возможное для прекращения войны. Министр иностранных дел Польши Радослав Сикорский призвал союзников по НАТО ввести бесполетную зону над Украиной. Сикорский заявил, что этот шаг защитит как украинцев, так и союзников по НАТО, находящихся на границе с войной.
Вероятность того, что НАТО примет это предложение, невелика, поскольку под руководством президента США Джо Байдена НАТО отказалось ввести бесполетную зону после первого требования Зеленского в 2022 году. Российские официальные лица заявили, что будут расценивать удары НАТО по российским беспилотникам и ракетам с целью помощи Украине как прямое вмешательство в войну. Заместитель председателя Совета безопасности России Дмитрий Медведев заявил, что реализация идеи создания "бесполетной зоны" над Украиной приведет к войне между НАТО и Россией.
Рубио отметил, что Трамп, возможно, считает мирное соглашение с Путиным невозможным, но пока не достиг этой стадии. Рубио подчеркнул, что Трамп — единственный лидер, который может говорить как с украинцами, так и с европейцами и русскими. Он добавил, что Трамп не откажется от этой роли легко. Рубио заявил, что если Трамп останется в стороне от этого процесса или введет санкции против России, то в мире не останется никого, кто мог бы выступить посредником в разрешении конфликта.