Tramp və Si 30 oktyabrda görüşəcək
ABŞ Prezidenti Donald Tramp ilə Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin 30 oktyabr cümə axşamı günü görüş keçirəcək. Görüş Cənub-Şərqi Asiya Ölkələri Assosiasiyasının (ASEAN) sammiti çərçivəsində baş tutacaq.
Redaksiya xəbər verir ki, sammitin əsas müzakirə mövzularının regional təhlükəsizlik, ticarət əlaqələri və Cənubi Çin dənizində sabitlik olacağı gözlənilir. İki liderin görüşü həm də Vaşinqton və Pekin arasında artan iqtisadi və geosiyasi gərginlik fonunda xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Tramp administrasiyası qarşılıqlı əməkdaşlıq üçün yeni ticarət və texnologiya dialoqu təklif etməyi planlaşdırır. ABŞ tərəfi, xüsusilə süni intellekt və yarımkeçirici sənayesi kimi strateji sahələrdə balanslı münasibətlərin qorunmasının vacibliyini vurğulayır.

Президент США Дональд Трамп и Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин проведут встречу в четверг, 30 октября. Встреча состоится в рамках саммита Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН).
Редакция сообщает, что основными темами обсуждения на саммите, как ожидается, станут региональная безопасность, торговые отношения и стабильность в Южно-Китайском море. Встреча двух лидеров также имеет особое значение на фоне растущей экономической и геополитической напряженности между Вашингтоном и Пекином.
Администрация Трампа планирует предложить новый диалог по торговле и технологиям для взаимного сотрудничества. Американская сторона подчеркивает важность поддержания сбалансированных отношений, особенно в таких стратегических областях, как искусственный интеллект и полупроводниковая промышленность.