Tramp və Qrin arasında fikir ayrılığı: Siyasi gərginlik artır
ABŞ prezidenti Donald Tramp və Konqresmen Marcori Teylor Qrin arasında fikir ayrılığı yaranıb. Bu, ABŞ-ın siyasətindəki müəyyən məsələlərə dair fərqli yanaşmaların nəticəsi kimi qiymətləndirilə bilər. Bu hadisə, həmçinin, respublikaçılar arasında müxtəlif mövqelərin və siyasi maraqların olduğunu göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, Tramp, sosial şəbəkə olan Truth Social-da etdiyi bir sıra paylaşımlarda Qrini sərt tənqid edərək onu "dəli" adlandırıb və onun dəstəyi olmadan növbəti seçkilərdə məğlub olacağını bildirib. Qrin, ABŞ-ın Ukraynaya dəstəyi məsələsində tənqidi mövqe sərgiləyir.
Marcori Teylor Qrin, Corciya ştatından ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasının üzvüdür. O, özünün ifrat sağçı və ifrat konservativ mövqeyi ilə tanınır. Xüsusilə, Rusiya-Ukrayna münaqişəsi kontekstində, Qrin ardıcıl olaraq anti-Ukrayna mövqeyindən çıxış edib. O, tez-tez prezident Zelenskini tənqid edərək onu "diktator" adlandırıb. Eyni zamanda, o, Ukraynaya yardımla bağlı səs verən bütün qanunvericilərin "özləri döyüşə getməsi" təklifi kimi radikal təşəbbüslər irəli sürüb.
DW-nin yazdığına görə, Tramp və Qrin arasındakı münaqişə, konqresmenin keçmiş prezidentin xarici siyasətə, xüsusən də Ukraynadakı müharibəyə həddindən artıq diqqət yetirməsindən narazı olması ilə bağlıdır. Xüsusilə, Qrin, Rusiya təcavüzünü "ABŞ-ın Rusiya ilə proksi münaqişəsi" kimi təqdim edərək, hər hansı yardım paketlərinə sistematik olaraq qarşı çıxıb və bunun üçün Amerika vergi ödəyicilərinin ödəməməsi lazım olduğunu bildirib.
Tramp, 2025-ci ildəki "nailiyyətlərinin" uzun bir siyahısını, "8 bitmiş müharibədən" tutmuş, inflyasiya ilə mübarizəyə qədər sadalayıb, lakin onun sözlərinə görə, Qrin yalnız onun siyasətindən "şikayət edir". Onun ritorikası, Qrini Amerika əsas axınına cəsarətlə qarşı çıxan bir siyasətçi kimi təqdim edən Rusiya dövlət mediasının təqdirini qazanır. Tramp, həmçinin, Qrinin öz dairəsində seçicilərin aşağı dəstəyinə malik olduğunu və onun birbaşa dəstəyi olmadan yenidən seçilmə şansının olmadığını qeyd edib. Tramp, "Səfeh konqresmen Marcori Teylor Qrin, sol cinaha keçərək bütün Respublika Partiyasına xəyanət etdi" deyə yazıb.

A disagreement has emerged between US President Donald Trump and Congresswoman Marjorie Taylor Greene. This can be seen as a result of differing approaches to certain issues in US politics. This event also indicates the existence of various positions and political interests among Republicans.
Redaksiya reports that Trump, in a series of posts on the social network Truth Social, harshly criticized Greene, calling her "crazy" and stating that he would lose the next election without her support. Greene holds a critical stance on the issue of US support for Ukraine.
Marjorie Taylor Greene is a member of the US House of Representatives from Georgia. She is known for her far-right and ultra-conservative stance. Particularly in the context of the Russia-Ukraine conflict, Greene has consistently taken an anti-Ukraine position. She has frequently criticized President Zelenskyy, calling him a "diktator." At the same time, she has put forward radical initiatives, such as suggesting that all lawmakers who vote for aid to Ukraine should "go to war themselves."
According to DW, the conflict between Trump and Greene stems from the congresswoman's dissatisfaction with the former president's excessive focus on foreign policy, especially the war in Ukraine. Specifically, Greene has systematically opposed any aid packages, presenting Russian aggression as a "US proxy conflict with Russia" and stating that American taxpayers should not have to pay for it.
Trump listed a long list of his "achievements" in 2025, from "8 finished wars" to combating inflation, but according to him, Greene only "complains" about his policies. Her rhetoric earns the approval of Russian state media, which presents Greene as a politician who boldly opposes the American mainstream. Trump also noted that Greene has low voter support in her own district and has no chance of re-election without his direct support. Trump wrote, "Foolish Congresswoman Marjorie Taylor Greene betrayed the entire Republican Party by moving to the far left."