Tramp və Qrin arasında fikir ayrılığı: Siyasi gərginlik artır
ABŞ prezidenti Donald Tramp və Konqresmen Marcori Teylor Qrin arasında fikir ayrılığı yaranıb. Bu, ABŞ-ın siyasətindəki müəyyən məsələlərə dair fərqli yanaşmaların nəticəsi kimi qiymətləndirilə bilər. Bu hadisə, həmçinin, respublikaçılar arasında müxtəlif mövqelərin və siyasi maraqların olduğunu göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, Tramp, sosial şəbəkə olan Truth Social-da etdiyi bir sıra paylaşımlarda Qrini sərt tənqid edərək onu "dəli" adlandırıb və onun dəstəyi olmadan növbəti seçkilərdə məğlub olacağını bildirib. Qrin, ABŞ-ın Ukraynaya dəstəyi məsələsində tənqidi mövqe sərgiləyir.
Marcori Teylor Qrin, Corciya ştatından ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasının üzvüdür. O, özünün ifrat sağçı və ifrat konservativ mövqeyi ilə tanınır. Xüsusilə, Rusiya-Ukrayna münaqişəsi kontekstində, Qrin ardıcıl olaraq anti-Ukrayna mövqeyindən çıxış edib. O, tez-tez prezident Zelenskini tənqid edərək onu "diktator" adlandırıb. Eyni zamanda, o, Ukraynaya yardımla bağlı səs verən bütün qanunvericilərin "özləri döyüşə getməsi" təklifi kimi radikal təşəbbüslər irəli sürüb.
DW-nin yazdığına görə, Tramp və Qrin arasındakı münaqişə, konqresmenin keçmiş prezidentin xarici siyasətə, xüsusən də Ukraynadakı müharibəyə həddindən artıq diqqət yetirməsindən narazı olması ilə bağlıdır. Xüsusilə, Qrin, Rusiya təcavüzünü "ABŞ-ın Rusiya ilə proksi münaqişəsi" kimi təqdim edərək, hər hansı yardım paketlərinə sistematik olaraq qarşı çıxıb və bunun üçün Amerika vergi ödəyicilərinin ödəməməsi lazım olduğunu bildirib.
Tramp, 2025-ci ildəki "nailiyyətlərinin" uzun bir siyahısını, "8 bitmiş müharibədən" tutmuş, inflyasiya ilə mübarizəyə qədər sadalayıb, lakin onun sözlərinə görə, Qrin yalnız onun siyasətindən "şikayət edir". Onun ritorikası, Qrini Amerika əsas axınına cəsarətlə qarşı çıxan bir siyasətçi kimi təqdim edən Rusiya dövlət mediasının təqdirini qazanır. Tramp, həmçinin, Qrinin öz dairəsində seçicilərin aşağı dəstəyinə malik olduğunu və onun birbaşa dəstəyi olmadan yenidən seçilmə şansının olmadığını qeyd edib. Tramp, "Səfeh konqresmen Marcori Teylor Qrin, sol cinaha keçərək bütün Respublika Partiyasına xəyanət etdi" deyə yazıb.

Между президентом США Дональдом Трампом и конгрессвумен Марджори Тейлор Грин возникли разногласия. Это можно расценить как результат различных подходов к определенным вопросам в политике США. Это событие также указывает на наличие различных позиций и политических интересов среди республиканцев.
Редакция сообщает, что Трамп в ряде публикаций в социальной сети Truth Social резко раскритиковал Грин, назвав ее "сумасшедшей" и заявив, что без его поддержки она проиграет на следующих выборах. Грин занимает критическую позицию по вопросу поддержки Украины со стороны США.
Марджори Тейлор Грин является членом Палаты представителей Конгресса США от штата Джорджия. Она известна своими крайне правыми и ультраконсервативными взглядами. В частности, в контексте российско-украинского конфликта Грин последовательно выступала с антиукраинской позицией. Она часто критиковала президента Зеленского, называя его "диктатором". В то же время она выдвигала радикальные инициативы, такие как предложение, чтобы все законодатели, голосовавшие за помощь Украине, "сами отправились на войну".
По данным DW, конфликт между Трампом и Грин связан с недовольством конгрессвумен чрезмерным вниманием бывшего президента к внешней политике, особенно к войне в Украине. В частности, Грин систематически выступала против любых пакетов помощи, представляя российскую агрессию как "прокси-конфликт США с Россией" и заявляя, что американские налогоплательщики не должны за это платить.
Трамп перечислил длинный список своих "достижений" в 2025 году, начиная с "8 завершенных войн" и заканчивая борьбой с инфляцией, но, по его словам, Грин лишь "жалуется" на его политику. Его риторика получает одобрение российских государственных СМИ, которые представляют Грин как политика, смело противостоящего американскому мейнстриму. Трамп также отметил, что Грин пользуется низкой поддержкой избирателей в своем округе и не имеет шансов на переизбрание без его прямой поддержки. Трамп написал: "Глупая конгрессвумен Марджори Тейлор Грин предала всю Республиканскую партию, перейдя на левый фланг".