Tramp Qrenlandiya ilə bağlı Danimarkanın müdafiə imkanlarını şübhə altına aldı
ABŞ prezidenti Donald Tramp Qrenlandiya məsələsi ilə bağlı açıqlamasında adanın təhlükəsizliyi və geosiyasi əhəmiyyəti barədə narahatlıqlarını ifadə edib. O bildirib ki, ABŞ bu məsələdə fəal mövqe tutmasa, Rusiya və Çin bölgədə təsir imkanlarını genişləndirə bilər.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Danimarkanın Qrenlandiyanı təkbaşına müdafiə etmək imkanlarına tam etibar etmədiyini deyib. Onun sözlərinə görə, Kopenhagenin əlavə patrul tədbirləri görməsi, o cümlədən əlavə it xizək dəstələrinin yerləşdirilməsi real təhlükəsizlik çağırışları qarşısında yetərli hesab edilə bilməz.
Açıqlama zamanı jurnalistlər ABŞ-ın Qrenlandiyanı güc yolu ilə əldə edə biləcəyi ehtimalını gündəmə gətiriblər. ABŞ prezidenti Donald Tramp isə bu fikri birbaşa səsləndirmədiyini vurğulayaraq, gələcək addımlar barədə konkret mövqe bildirməyib və qərarlarının hələ açıqlanmadığını deyib.
Mətbuat konfransı zamanı Danimarkanın Əfqanıstanda ABŞ ilə çiyin-çiyinə döyüşdüyü xatırladılıb. ABŞ prezidenti Donald Tramp bu məlumatı diqqətə aldığını və Danimarkanın keçmişdə müttəfiqlik öhdəliklərini yerinə yetirdiyini bildirdiyini qeyd edib.

U.S. President Donald Trump expressed concerns about the security and geopolitical importance of Greenland in a statement regarding the island. He stated that if the U.S. does not take an active stance on this issue, Russia and China could expand their influence in the region.
The editorial reports that U.S. President Donald Trump said he does not fully trust Denmark's ability to defend Greenland alone. According to him, Copenhagen's additional patrol measures, including the deployment of additional dog sled teams, cannot be considered sufficient in the face of real security challenges.
During the statement, journalists raised the possibility of the U.S. acquiring Greenland by force. U.S. President Donald Trump, however, emphasized that he did not directly voice this idea, did not take a concrete stance on future steps, and said that his decisions have not yet been announced.
During the press conference, it was recalled that Denmark fought alongside the U.S. in Afghanistan. U.S. President Donald Trump noted that he took this information into account and stated that Denmark had fulfilled its alliance obligations in the past.