Tramp Qrenlandiya ilə bağlı Danimarkanın müdafiə imkanlarını şübhə altına aldı
ABŞ prezidenti Donald Tramp Qrenlandiya məsələsi ilə bağlı açıqlamasında adanın təhlükəsizliyi və geosiyasi əhəmiyyəti barədə narahatlıqlarını ifadə edib. O bildirib ki, ABŞ bu məsələdə fəal mövqe tutmasa, Rusiya və Çin bölgədə təsir imkanlarını genişləndirə bilər.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Danimarkanın Qrenlandiyanı təkbaşına müdafiə etmək imkanlarına tam etibar etmədiyini deyib. Onun sözlərinə görə, Kopenhagenin əlavə patrul tədbirləri görməsi, o cümlədən əlavə it xizək dəstələrinin yerləşdirilməsi real təhlükəsizlik çağırışları qarşısında yetərli hesab edilə bilməz.
Açıqlama zamanı jurnalistlər ABŞ-ın Qrenlandiyanı güc yolu ilə əldə edə biləcəyi ehtimalını gündəmə gətiriblər. ABŞ prezidenti Donald Tramp isə bu fikri birbaşa səsləndirmədiyini vurğulayaraq, gələcək addımlar barədə konkret mövqe bildirməyib və qərarlarının hələ açıqlanmadığını deyib.
Mətbuat konfransı zamanı Danimarkanın Əfqanıstanda ABŞ ilə çiyin-çiyinə döyüşdüyü xatırladılıb. ABŞ prezidenti Donald Tramp bu məlumatı diqqətə aldığını və Danimarkanın keçmişdə müttəfiqlik öhdəliklərini yerinə yetirdiyini bildirdiyini qeyd edib.

Трамп поставил под сомнение оборонные возможности Дании в отношении Гренландии
Президент США Дональд Трамп выразил обеспокоенность по поводу безопасности и геополитического значения Гренландии. Он заявил, что если США не займут активную позицию в этом вопросе, Россия и Китай смогут расширить свое влияние в регионе.
Редакция сообщает, что президент США Дональд Трамп заявил, что не полностью доверяет способности Дании самостоятельно защищать Гренландию. По его словам, дополнительные патрульные меры Копенгагена, включая размещение дополнительных собачьих упряжек, не могут считаться достаточными перед лицом реальных угроз безопасности.
Во время заявления журналисты подняли вопрос о возможности силового приобретения Гренландии США. Президент США Дональд Трамп, подчеркнув, что он напрямую не озвучивал эту мысль, не занял конкретной позиции относительно дальнейших шагов и заявил, что его решения еще не объявлены.
Во время пресс-конференции было отмечено, что Дания сражается бок о бок с США в Афганистане. Президент США Дональд Трамп отметил, что принял эту информацию к сведению и заявил, что Дания выполнила свои союзнические обязательства в прошлом.