Tramp: Qlobal tarifləri artırır, qərar sərt reaksiya doğurdu
ABŞ prezidenti Donald Tramp şənbə günü bildirib ki, Ali Məhkəmənin qərarından sonra qlobal tarifləri 15%-ə qaldıracaq. Bu barədə CBS News-un əməkdaşı Lusya Suares Sanq məlumat yayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp cümə günü tətbiq etdiyi 10%-lik tarifdən sonra qlobal tarifini 15%-ə qaldıracağını bildirib. Tramp sosial şəbəkə paylaşımında bu qərarı "Dünən ABŞ Ali Məhkəməsi tərəfindən verilmiş, gülünc, pis yazılmış və son dərəcə anti-amerikan tarifləri ilə bağlı qərarın ətraflı, ətraflı və tam araşdırılmasına əsaslanaraq" verdiyini bildirib.
"Xahiş edirəm, bu bəyanat Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti olaraq, bir çoxu onilliklərdir ki, ABŞ-ni cəzasız "soyub" (mən gələnə qədər!) ölkələrə tətbiq olunan 10% Ümumdünya Tarifini tam icazə verilən və qanuni sınaqdan keçirilmiş 15% səviyyəsinə qaldıracağımı bildirsin", - deyə o, Truth Social paylaşımında yazıb. Məhkəmənin qərarından qəzəblənən Tramp cümə günü Konqresi aradan qaldıraraq ABŞ-yə edilən idxalatın əksəriyyətinə 10% vergi tətbiq etməyə imkan verən bir bəyannamə imzaladı. Qanun prezidentə 150 gün müddətinə 15%-ə qədər vergi tətbiq etməyə icazə verir, baxmayaraq ki, bu, hüquqi problemlərlə üzləşə bilər. Tramp daha sonra bildirib ki, onun administrasiyası "Amerikanı yenidən böyük etmək" prosesimizi davam etdirəcək yeni və qanuni icazə verilən Tarifləri müəyyən edəcək və verəcək. Prezidentin əvvəlki vergilərinin əksəriyyəti Ali Məhkəmənin cümə günü tarif tətbiq etmək üçün istifadə edilə bilməyəcəyi qərarına gəldiyi Beynəlxalq Fövqəladə İqtisadi Səlahiyyətlər Aktı və ya IEEPA adlı bir qanuna əsaslanırdı. Cümə günü tətbiq edilən tariflər 1974-cü ilin Ticarət Aktının 122-ci bölməsi əsasında verilib. Bu hüquqi müddəa prezidentə "böyük və ciddi" ödəmə balansı problemlərini həll etmək üçün 150 gün müddətinə 15%-ə qədər rüsum tətbiq etməyə imkan verir. Onların fevralın 24-dən etibarən qüvvəyə minməsi planlaşdırılır. Prezidentin yenilənmiş sərəncamı nə vaxt imzalayacağı dərhal məlum olmadı. Trampın 15%-ə qoymaq istədiyi müvəqqəti tariflərə əlavə olaraq, prezident cümə günü bildirib ki, o, həmçinin Ticarət Nazirliyinin araşdırmasını tələb edən federal qanunun digər bölmələri vasitəsilə tariflər tətbiq etməyə çalışır. Ali Məhkəmənin qərarı, Trampın polad, alüminium və avtomobil idxalına tətbiq etdiyi tariflər də daxil olmaqla, IEEPA-dan başqa hüquqi orqanlar tərəfindən verilən tariflərə təsir etmədi.

U.S. President Donald Trump announced on Saturday that he will raise global tariffs to 15% following a Supreme Court decision. This was reported by CBS News correspondent Lucia Suarez Sang.
Redaksiya reports that U.S. President Donald Trump stated he would raise his global tariff to 15% after imposing a 10% tariff on Friday. In a social media post, Trump stated he made this decision based on a "detailed, thorough, and complete review of the ridiculous, poorly written, and extremely anti-American tariffs decision made by the U.S. Supreme Court yesterday."
"Please be advised that as President of the United States, I will be raising the 10% Universal Tariff, which has been applied to countries that have been 'ripping off' the U.S. with impunity for decades (until I came along!) to a fully permissible and legally tested 15% level," he wrote in a Truth Social post. Enraged by the court's decision, Trump signed a proclamation on Friday, bypassing Congress, to impose a 10% tax on most imports into the U.S. The law allows the president to impose tariffs of up to 15% for a period of 150 days, although this may face legal challenges. Trump later stated that his administration would identify and issue new, legally permissible tariffs to continue our process of 'Making America Great Again.' Most of the president's previous taxes were based on a law called the International Emergency Economic Powers Act, or IEEPA, which the Supreme Court ruled could not be used to impose tariffs on Friday. The tariffs imposed on Friday were based on Section 122 of the Trade Act of 1974. This legal provision allows the president to impose duties of up to 15% for 150 days to address 'large and serious' balance of payments problems. They are scheduled to take effect on February 24th. It was not immediately clear when the president would sign his renewed order. In addition to the temporary tariffs Trump wants to set at 15%, the president stated on Friday that he is also seeking to impose tariffs through other sections of federal law that require an investigation by the Department of Commerce. The Supreme Court's decision did not affect tariffs imposed by legal bodies other than IEEPA, including tariffs Trump imposed on steel, aluminum, and automobile imports.