Tramp Qəzza ilə bağlı sülh danışıqları üçün mətbuat konfransını yarımçıq tərk etdi
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Ağ Evdə keçirdiyi mətbuat konfransını Xarici işlər naziri Marko Rubionun təcili çağırışı səbəbindən dayandıraraq iclas zalını tərk edib. Tramp bildirib ki, ABŞ Yaxın Şərqdə, xüsusilə Qəzza ilə bağlı sülh razılaşmasına “çox yaxındır”.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp çıxışı zamanı jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən, “Orta Şərqdə razılaşmaya çox yaxınıq. Onlar çox tezliklə mənə ehtiyac duyacaqlar” deyib. O, həmçinin ABŞ-ın “yeddi müharibəni bitirdiyini və səkkizincinin də başa çatmaq üzrə olduğunu” qeyd edib.
Prezident Tramp Yaxın Şərqə səfər edə biləcəyini də istisna etməyib: “Qəzzaya gedə bilərəm, bunu düşünürəm. Bölgəyə ya girovların azad edilməsindən əvvəl, ya da dərhal sonra səfər etməyi planlaşdırıram,” – deyə bildirib.

Президент США Дональд Трамп прервал пресс-конференцию в Белом доме и покинул зал заседаний из-за срочного вызова госсекретаря Марко Рубио. Трамп заявил, что США «очень близки» к мирному соглашению на Ближнем Востоке, особенно по Газе.
Редакция сообщает, что, отвечая на вопросы журналистов во время своего выступления, Трамп сказал: «Мы очень близки к соглашению на Ближнем Востоке. Очень скоро я им понадоблюсь». Он также отметил, что США «завершили семь войн, и восьмая также близится к завершению».
Президент Трамп также не исключил возможности визита на Ближний Восток: «Я могу поехать в Газу, я думаю об этом. Я планирую посетить регион либо до освобождения заложников, либо сразу после него», — заявил он.