Tramp Qəzza ilə bağlı sülh danışıqları üçün mətbuat konfransını yarımçıq tərk etdi
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Ağ Evdə keçirdiyi mətbuat konfransını Xarici işlər naziri Marko Rubionun təcili çağırışı səbəbindən dayandıraraq iclas zalını tərk edib. Tramp bildirib ki, ABŞ Yaxın Şərqdə, xüsusilə Qəzza ilə bağlı sülh razılaşmasına “çox yaxındır”.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp çıxışı zamanı jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən, “Orta Şərqdə razılaşmaya çox yaxınıq. Onlar çox tezliklə mənə ehtiyac duyacaqlar” deyib. O, həmçinin ABŞ-ın “yeddi müharibəni bitirdiyini və səkkizincinin də başa çatmaq üzrə olduğunu” qeyd edib.
Prezident Tramp Yaxın Şərqə səfər edə biləcəyini də istisna etməyib: “Qəzzaya gedə bilərəm, bunu düşünürəm. Bölgəyə ya girovların azad edilməsindən əvvəl, ya da dərhal sonra səfər etməyi planlaşdırıram,” – deyə bildirib.

US President Donald Trump stopped his press conference held at the White House and left the meeting room due to an urgent call from Foreign Minister Marco Rubio. Trump stated that the US is “very close” to a peace agreement in the Middle East, especially regarding Gaza.
The editorial office reports that while answering journalists' questions during his speech, Trump said, “We are very close to a deal in the Middle East. They will need me very soon.” He also noted that the US had “ended seven wars and the eighth was nearing its end.”
President Trump did not rule out a possible visit to the Middle East: “I might go to Gaza, I’m thinking about it. I plan to visit the region either before or immediately after the release of the hostages,” he stated.