Tramp Netanyahuya yüksək səslə etiraz etdi
NBC News-un məlumatına görə, ABŞ prezidenti Donald Tramp, Qəzzada aclığın gerçək olmadığını iddia edən İsrail baş naziri Benyamin Netanyahunun sözünü kəsərək ona yüksək səslə bağıraraq etiraz edib. Tramp, “Bunun saxta olduğunu eşitmək istəmirəm. Köməkçilərim mənə oradakı uşaqların aclıqdan öldüyünə dair sübutlar göstərdi” deyib.
Redaksiya xəbər verir ki, hadisə iki lider arasında Qəzza humanitar böhranı ilə bağlı müzakirələr zamanı baş verib. Trampın çıxışı, ABŞ administrasiyasının bölgədəki humanitar vəziyyətə daha ciddi yanaşmaq niyyətində olduğunun göstəricisi kimi qiymətləndirilir.
Siyasi şərhçilər hesab edirlər ki, bu qarşıdurma ABŞ-İsrail münasibətlərində gərginlik yarada bilər və Qəzza ilə bağlı beynəlxalq diplomatik təzyiqləri artıracaq.

По сообщению NBC News, президент США Дональд Трамп, перебив премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, который утверждал, что голод в Газе не является реальным, громко выразил ему протест. Трамп заявил: «Я не хочу слышать, что это фальшивка. Мои помощники показали мне доказательства того, что дети там умирают от голода».
Редакция сообщает, что инцидент произошел во время обсуждения гуманитарного кризиса в Газе между двумя лидерами. Выступление Трампа расценивается как показатель того, что администрация США намерена более серьезно подойти к гуманитарной ситуации в регионе.
Политические комментаторы считают, что это противостояние может создать напряженность в американо-израильских отношениях и усилит международное дипломатическое давление в отношении Газы.