Tramp Knessetdə çıxışında Yaxın Şərqdə yeni dövrün başladığını elan edib
ABŞ Prezidenti Donald Tramp İsrail parlamentində — Knessetdə çıxış edərək “İsrailin və Yaxın Şərqin qızıl dövrünün başlandığını” bildirib. Tramp çıxışı zamanı baş nazir Benyamin Netanyahu haqqında “Onunla işləmək asan deyil, amma onu böyük edən də budur” deyib. (Trampın çıxışı zamanı etiraz plakatı qaldıran deputatlar Ayman Ode və Ofer Kassif təhlükəsizlik əməkdaşları tərəfindən zaldan çıxarılıb.)
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp çıxışı zamanı ABŞ-ın İsrailə verdiyi hərbi dəstəkdən danışaraq “Biz dünyanın ən güclü silahlarını istehsal edirik və İsrail onları düzgün istifadə etdi — sülh güc vasitəsilə gəldi” deyib. O, HƏMAS-ın və Qəzzanın silahsızlaşdırılacağını, həmçinin İranla sülh sazişinə nail olmağın mümkünlüyünü vurğulayıb.
Tramp “səkkiz ayda səkkiz müharibəni bitirdiklərini” və “Qəzza müharibəsinin də artıq sona çatdığını” bildirib. Prezident çıxışını “İsrail, sən qalib gəldin. Dünyanın hər yerində insanlar küçələrdə rəqs edir, bu uzun və çətin müharibə bitdi” sözləri ilə tamamlayıb.

Trump announced the beginning of a new era in the Middle East in his Knesset speech
US President Donald Trump, speaking in the Israeli parliament — the Knesset — stated that “a golden age for Israel and the Middle East has begun.” During his speech, Trump said about Prime Minister Benjamin Netanyahu, “He’s not easy to work with, but that’s what makes him great.” (During Trump’s speech, MPs Ayman Odeh and Ofer Kassif, who raised protest placards, were removed from the hall by security personnel.)
The editorial office reports that during his speech, Trump spoke about the military support the US provides to Israel, saying, “We produce the most powerful weapons in the world, and Israel used them correctly — peace came through strength.” He emphasized that Hamas and Gaza would be disarmed, and also the possibility of achieving a peace agreement with Iran.
Trump stated that they “ended eight wars in eight months” and that “the Gaza war has also now ended.” The President concluded his speech with the words, “Israel, you won. People all over the world are dancing in the streets, this long and difficult war is over.”