Tramp Knessetdə çıxışında Yaxın Şərqdə yeni dövrün başladığını elan edib
ABŞ Prezidenti Donald Tramp İsrail parlamentində — Knessetdə çıxış edərək “İsrailin və Yaxın Şərqin qızıl dövrünün başlandığını” bildirib. Tramp çıxışı zamanı baş nazir Benyamin Netanyahu haqqında “Onunla işləmək asan deyil, amma onu böyük edən də budur” deyib. (Trampın çıxışı zamanı etiraz plakatı qaldıran deputatlar Ayman Ode və Ofer Kassif təhlükəsizlik əməkdaşları tərəfindən zaldan çıxarılıb.)
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp çıxışı zamanı ABŞ-ın İsrailə verdiyi hərbi dəstəkdən danışaraq “Biz dünyanın ən güclü silahlarını istehsal edirik və İsrail onları düzgün istifadə etdi — sülh güc vasitəsilə gəldi” deyib. O, HƏMAS-ın və Qəzzanın silahsızlaşdırılacağını, həmçinin İranla sülh sazişinə nail olmağın mümkünlüyünü vurğulayıb.
Tramp “səkkiz ayda səkkiz müharibəni bitirdiklərini” və “Qəzza müharibəsinin də artıq sona çatdığını” bildirib. Prezident çıxışını “İsrail, sən qalib gəldin. Dünyanın hər yerində insanlar küçələrdə rəqs edir, bu uzun və çətin müharibə bitdi” sözləri ilə tamamlayıb.

Президент США Дональд Трамп, выступая в израильском парламенте — Кнессете, заявил о «начале золотого века Израиля и Ближнего Востока». Во время своего выступления Трамп сказал о премьер-министре Биньямине Нетаньяху: «С ним нелегко работать, но именно это делает его великим». (Депутаты Айман Оде и Офер Кассиф, поднявшие плакат протеста во время выступления Трампа, были удалены из зала сотрудниками службы безопасности.)
Редакция сообщает, что во время своего выступления Трамп, говоря о военной поддержке, оказываемой США Израилю, заявил: «Мы производим самое мощное оружие в мире, и Израиль использовал его правильно — мир пришел посредством силы». Он подчеркнул, что ХАМАС и Газа будут разоружены, а также возможность достижения мирного соглашения с Ираном.
Трамп заявил, что они «закончили восемь войн за восемь месяцев» и что «война в Газе также уже завершилась». Президент завершил свое выступление словами: «Израиль, ты победил. Люди по всему миру танцуют на улицах, эта долгая и трудная война закончилась».