ABŞ prezidenti Donald Tramp İsrailin Qətərin paytaxtı Dohaya endirdiyi zərbədən sonra vəziyyətin nəzarətdən çıxdığını hesab edib. Bu barədə Trampın kürəkəni və müşaviri Cared Kuşner məlumat verib.
Redaksiya xəbər verir ki, Kuşner CBS telekanalına verdiyi müsahibədə Trampın “İsrailin bir qədər nəzarətdən çıxdığını hiss etdiyini” və “artıq güclü şəkildə müdaxilə edib, onların uzunmüddətli maraqlarına uyğun olmayan addımlar atmasının qarşısını almaq vaxtının çatdığını düşündüyünü” bildirib.
Kuşnerlə birgə çıxış edən Stiv Uitkoff isə İsrailin bu addımlarının “metastatik effekt” yaratdığını deyib. Onun sözlərinə görə, Qətər “HƏMAS hərəkatı ilə aparılan danışıqlarda kritik rol oynayır” və bu hücum regiondakı diplomatik səyləri daha da çətinləşdirib.

Президент США Дональд Трамп посчитал, что ситуация вышла из-под контроля после удара Израиля по столице Катара Дохе. Об этом сообщил зять и советник Трампа Джаред Кушнер.
Редакция сообщает, что в интервью телеканалу CBS Кушнер заявил, что Трамп «чувствовал, что Израиль немного вышел из-под контроля» и «считал, что пришло время решительно вмешаться и не дать им предпринять шаги, которые не соответствуют их долгосрочным интересам».
Выступавший вместе с Кушнером Стив Уиткофф, в свою очередь, заявил, что эти действия Израиля создали «метастатический эффект». По его словам, Катар «играет критическую роль в переговорах с движением ХАМАС», и эта атака еще больше усложнила дипломатические усилия в регионе.