ABŞ prezidenti Donald Tramp İsrailin Qətərin paytaxtı Dohaya endirdiyi zərbədən sonra vəziyyətin nəzarətdən çıxdığını hesab edib. Bu barədə Trampın kürəkəni və müşaviri Cared Kuşner məlumat verib.
Redaksiya xəbər verir ki, Kuşner CBS telekanalına verdiyi müsahibədə Trampın “İsrailin bir qədər nəzarətdən çıxdığını hiss etdiyini” və “artıq güclü şəkildə müdaxilə edib, onların uzunmüddətli maraqlarına uyğun olmayan addımlar atmasının qarşısını almaq vaxtının çatdığını düşündüyünü” bildirib.
Kuşnerlə birgə çıxış edən Stiv Uitkoff isə İsrailin bu addımlarının “metastatik effekt” yaratdığını deyib. Onun sözlərinə görə, Qətər “HƏMAS hərəkatı ilə aparılan danışıqlarda kritik rol oynayır” və bu hücum regiondakı diplomatik səyləri daha da çətinləşdirib.

US President Donald Trump believed the situation was getting out of control after Israel's strike on Qatar's capital, Doha. This was reported by Trump's son-in-law and advisor, Jared Kushner.
The editorial office reports that in an interview with CBS, Kushner stated that Trump “felt Israel was getting a bit out of control” and “thought it was time to intervene strongly and prevent them from taking steps that were not in their long-term interests.”
Steve Witkoff, who appeared alongside Kushner, said that Israel's actions created a “metastatic effect.” According to him, Qatar “plays a critical role in negotiations with the Hamas movement,” and this attack has further complicated diplomatic efforts in the region.