İran və ABŞ arasında baş verən son danışıqlar, bölgədəki gərginliyin aradan qaldırılmasına yönəlmiş yeni addımların atılmasına zəmin yaradıb. Bu görüşlər, hər iki tərəfin də razılığa gəlmək istəyi ilə bağlı ümidləri artırır.
Redaksiya TRT Haber-ə istinadən məlumat verir ki, Donald Tramp, ABŞ prezidenti, prezident təyyarəsində jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən, Oman'da İranla aparılan danışıqlar barədə açıqlamalar verib. Tramp, danışıqların gedişatından məmnun olduğunu bildirərək, İranın razılaşma əldə etmək istədiyini vurğulayıb.
Tramp, İranın nüvə silahına sahib olmasının qarşısını almaq məsələsinə toxunaraq, bu mövzunun əsas müzakirə mövzularından biri olduğunu qeyd edib. O, həmçinin bildirib ki, İran tərəfi ilə gələn həftə yenidən görüş keçiriləcək. Tramp, danışıqların nəticələrinin insanları təəccübləndirə biləcəyini də əlavə edib. O qeyd edib ki, əgər İran bu gün təklif etdiyi şərtləri ilk görüşdə təklif etsəydi, dərhal qəbul edilərdi. Bu açıqlamalar, tərəflər arasında əvvəllər mövcud olan fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılması və daha konstruktiv bir dialoq mühitinin yaradılması istiqamətində atılan addımların göstəricisi kimi qiymətləndirilə bilər.

Трамп: Переговоры с Ираном идут к положительным результатам
Последние переговоры между Ираном и США создали основу для новых шагов, направленных на снятие напряженности в регионе. Эти встречи вселяют надежду на то, что обе стороны готовы к достижению соглашения.
Redaksiya, ссылаясь на TRT Haber, сообщает, что президент США Дональд Трамп, отвечая на вопросы журналистов в президентском самолете, сделал заявления о переговорах с Ираном, проходивших в Омане. Трамп выразил удовлетворение ходом переговоров, подчеркнув, что Иран стремится к достижению соглашения.
Трамп коснулся вопроса предотвращения получения Ираном ядерного оружия, отметив, что эта тема является одной из основных в ходе обсуждений. Он также сообщил, что на следующей неделе состоится новая встреча с иранской стороной. Трамп добавил, что результаты переговоров могут удивить людей. Он отметил, что если бы Иран предложил сегодня условия, которые он предложил на первой встрече, они были бы немедленно приняты. Эти заявления могут быть расценены как показатель шагов, предпринятых для устранения ранее существовавших разногласий между сторонами и создания более конструктивной диалоговой среды.