İran və ABŞ arasında baş verən son danışıqlar, bölgədəki gərginliyin aradan qaldırılmasına yönəlmiş yeni addımların atılmasına zəmin yaradıb. Bu görüşlər, hər iki tərəfin də razılığa gəlmək istəyi ilə bağlı ümidləri artırır.
Redaksiya TRT Haber-ə istinadən məlumat verir ki, Donald Tramp, ABŞ prezidenti, prezident təyyarəsində jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən, Oman'da İranla aparılan danışıqlar barədə açıqlamalar verib. Tramp, danışıqların gedişatından məmnun olduğunu bildirərək, İranın razılaşma əldə etmək istədiyini vurğulayıb.
Tramp, İranın nüvə silahına sahib olmasının qarşısını almaq məsələsinə toxunaraq, bu mövzunun əsas müzakirə mövzularından biri olduğunu qeyd edib. O, həmçinin bildirib ki, İran tərəfi ilə gələn həftə yenidən görüş keçiriləcək. Tramp, danışıqların nəticələrinin insanları təəccübləndirə biləcəyini də əlavə edib. O qeyd edib ki, əgər İran bu gün təklif etdiyi şərtləri ilk görüşdə təklif etsəydi, dərhal qəbul edilərdi. Bu açıqlamalar, tərəflər arasında əvvəllər mövcud olan fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılması və daha konstruktiv bir dialoq mühitinin yaradılması istiqamətində atılan addımların göstəricisi kimi qiymətləndirilə bilər.

Trump: Talks with Iran are moving towards positive results
The recent talks between Iran and the US have paved the way for new steps aimed at de-escalating regional tensions. These meetings are increasing hopes for an agreement from both sides.
Redaksiya, citing TRT Haber, reports that Donald Trump, the US President, made statements about the talks held in Oman while answering journalists' questions on the presidential plane. Trump expressed satisfaction with the progress of the talks, emphasizing that Iran wants to reach an agreement.
Trump touched upon the issue of preventing Iran from acquiring nuclear weapons, noting that this topic is one of the main discussion points. He also stated that another meeting with the Iranian side will be held next week. Trump added that the results of the talks could surprise people. He noted that if Iran had proposed the terms it is offering today during the first meeting, they would have been accepted immediately. These statements can be assessed as an indication of steps taken to overcome previously existing disagreements between the parties and to create a more constructive dialogue environment.