Tramp Ermənistan Azərbaycan sülhü barədə Mar a Lago açıqlaması görüşündə ABŞ prezidenti Donald Tramp Mar a Lago iqamətgahında İsrail nümayəndə heyəti ilə görüşü zamanı Ermənistan-Azərbaycan sülh prosesi ilə bağlı diqqətçəkən açıqlama verib. Onun sözlərinə görə, uzun illər davam edən münaqişənin həlli gözləniləndən daha sürətli baş tutub.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Rusiya prezidenti Vladimir Putinin ona bu mövzuda təəccübünü bildirdiyini deyib. Trampın sözlərinə əsasən, Putin on il ərzində həll etməyə çalışdığı münaqişənin cəmi bir gün ərzində nizamlandığını etiraf edib.
Açıqlama regional sülh prosesləri fonunda beynəlxalq ictimaiyyətdə maraq doğurub. Trampın bəyanatı Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşması istiqamətində atılan addımların qısa müddətdə nəticə verdiyini vurğulayan siyasi mesaj kimi dəyərləndirilir.

Президент США Дональд Трамп сделал примечательное заявление о армяно-азербайджанском мирном процессе во время встречи с израильской делегацией в своей резиденции Мар-а-Лаго. По его словам, разрешение многолетнего конфликта произошло быстрее, чем ожидалось.
Редакция сообщает, что президент США Дональд Трамп заявил, будто президент России Владимир Путин выразил ему свое удивление по этому поводу. По словам Трампа, Путин признал, что конфликт, который он пытался разрешить в течение десяти лет, был урегулирован всего за один день.
Заявление вызвало интерес в международном сообществе на фоне региональных мирных процессов. Заявление Трампа рассматривается как политический сигнал, подчеркивающий, что шаги по нормализации армяно-азербайджанских отношений принесли результаты в короткие сроки.