ABŞ prezidenti Donald Tramp 25 sentyabrda Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanı Ağ Evdə qəbul edəcəyini açıqlayıb. O bildirib ki, görüş zamanı hər iki ölkə üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən məsələlər müzakirə olunacaq.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp açıqlamasında Boeing təyyarələrinin iri miqyaslı satışı, kritik F-16 müqaviləsi və nəticəsinin müsbət olacağı gözlənilən F-35 danışıqları da daxil olmaqla bir sıra ticarət və hərbi razılaşmalar üzərində çalışdıqlarını qeyd edib. ABŞ lideri bu sahədə əməkdaşlığın daha da genişlənəcəyinə ümidvar olduğunu vurğulayıb.
Tramp, Ərdoğanla münasibətlərinin həmişə yaxşı olduğunu bildirib: “25-də onu görməyi səbirsizliklə gözləyirəm”. ABŞ və Türkiyə prezidentlərinin görüşündə tərəflərin regional təhlükəsizlik, müdafiə əməkdaşlığı və ikitərəfli əlaqələrin gücləndirilməsi məsələlərinə diqqət yetirəcəkləri gözlənilir.

Trump to host Erdoğan at the White House
US President Donald Trump announced that he will host Turkish President Recep Tayyip Erdoğan at the White House on September 25. He stated that issues of strategic importance for both countries will be discussed during the meeting.
The editorial office reports that Trump noted in his statement that they are working on a number of trade and military agreements, including large-scale sales of Boeing aircraft, the critical F-16 contract, and F-35 negotiations, which are expected to have a positive outcome. The US leader emphasized his hope for further expansion of cooperation in this area.
Trump stated that his relations with Erdoğan have always been good: “I look forward to seeing him on the 25th.” During the meeting between the US and Turkish presidents, the parties are expected to focus on issues of regional security, defense cooperation, and strengthening bilateral relations.