ABŞ prezidenti Donald Tramp 25 sentyabrda Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanı Ağ Evdə qəbul edəcəyini açıqlayıb. O bildirib ki, görüş zamanı hər iki ölkə üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən məsələlər müzakirə olunacaq.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp açıqlamasında Boeing təyyarələrinin iri miqyaslı satışı, kritik F-16 müqaviləsi və nəticəsinin müsbət olacağı gözlənilən F-35 danışıqları da daxil olmaqla bir sıra ticarət və hərbi razılaşmalar üzərində çalışdıqlarını qeyd edib. ABŞ lideri bu sahədə əməkdaşlığın daha da genişlənəcəyinə ümidvar olduğunu vurğulayıb.
Tramp, Ərdoğanla münasibətlərinin həmişə yaxşı olduğunu bildirib: “25-də onu görməyi səbirsizliklə gözləyirəm”. ABŞ və Türkiyə prezidentlərinin görüşündə tərəflərin regional təhlükəsizlik, müdafiə əməkdaşlığı və ikitərəfli əlaqələrin gücləndirilməsi məsələlərinə diqqət yetirəcəkləri gözlənilir.

Президент США Дональд Трамп объявил, что примет президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Белом доме 25 сентября. Он заявил, что в ходе встречи будут обсуждаться вопросы, имеющие стратегическое значение для обеих стран.
Редакция сообщает, что в своем заявлении Трамп отметил, что они работают над рядом торговых и военных соглашений, включая крупномасштабную продажу самолетов Boeing, критически важный контракт на F-16 и переговоры по F-35, результаты которых, как ожидается, будут положительными. Лидер США подчеркнул, что надеется на дальнейшее расширение сотрудничества в этой области.
Трамп заявил, что его отношения с Эрдоганом всегда были хорошими: «С нетерпением жду встречи с ним 25-го числа». Ожидается, что на встрече президентов США и Турции стороны сосредоточатся на вопросах региональной безопасности, оборонного сотрудничества и укрепления двусторонних связей.