Tramp çıxışında Azərbaycanla Kambocanı səhv saldı
ABŞ Prezidenti Donald Tramp American Cornerstone Institute's Founders' Dinner adlı tədbirdə Ağ Evdə Oval Ofisdə tərəflərlə keçirdiyi danışıqlar haqda çıxış edərkən diqqətçəkən səhvə yol verib. O, Azərbaycan və Ermənistan arasında baş verən Qarabağ münaqişəsindən bəhs edərkən Azərbaycanın adını səhvən Kamboca kimi çəkib. Qeyd edək ki, iki ölkənin aralasında 6500km məsafə var.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp danışıqları təsvir edərkən “əvvəlcə uzaq oturan iki şəxsin tədricən yaxınlaşaraq qucaqlaşması” nümunəsini çəkib və bunun “həll edilməz bir münaqişənin həllinə gətirdiyini” bildirib. Daha sonra isə Kambocanı və Ermənistanı qeyd edərək müharibənin yeni başladığını və bunun pis nəticələrini vurğulayıb.
Tramp çıxışında özünü dünyada müharibələrin sona çatdırılmasında uğurlar qazanmış lider kimi təqdim edib. O, Azərbaycan və Ermənistan liderlərini Ağ Evdə bir araya gətirdiyini, onların sülh razılaşmasına imza atdıqlarını, Qarabağ münaqişəsində dönüş nöqtəsi olduğunu söyləyib.
ABŞ Prezidenti nitqinin sonunda həll etməyə çalışdığı digər münaqişələrin siyahısını da sadalayıb. Onların sırasında Kosovo, Serbiya, İsrail, İran, Misir və Efiopiya olub. Tramp Efiopiya məsələsini açıqlayarkən bu ölkədə inşa edilmiş bənddən də bəhs edib.

Former US President Donald Trump made a notable error during a speech at the American Cornerstone Institute's Founders' Dinner, where he discussed negotiations he held with parties in the Oval Office at the White House. While talking about the Karabakh conflict between Azerbaijan and Armenia, he mistakenly referred to Azerbaijan as Cambodia. It should be noted that there is a distance of 6500km between the two countries.
The editorial office reports that while describing the negotiations, Trump used the example of “two people sitting far apart gradually approaching and embracing,” stating that this led to “the resolution of an intractable conflict.” He then mentioned Cambodia and Armenia, emphasizing that the war had just begun and highlighting its negative consequences.
In his speech, Trump presented himself as a leader who had achieved success in ending wars around the world. He stated that he brought the leaders of Azerbaijan and Armenia together at the White House, that they signed a peace agreement, and that this marked a turning point in the Karabakh conflict.
At the end of his speech, the US President also listed other conflicts he was trying to resolve. These included Kosovo, Serbia, Israel, Iran, Egypt, and Ethiopia. Trump also mentioned the dam built in Ethiopia when discussing the Ethiopia issue.
Trump's statements attracted the attention of international media, and his error sparked widespread discussions.