Tramp çıxışında Azərbaycanla Kambocanı səhv saldı
ABŞ Prezidenti Donald Tramp American Cornerstone Institute's Founders' Dinner adlı tədbirdə Ağ Evdə Oval Ofisdə tərəflərlə keçirdiyi danışıqlar haqda çıxış edərkən diqqətçəkən səhvə yol verib. O, Azərbaycan və Ermənistan arasında baş verən Qarabağ münaqişəsindən bəhs edərkən Azərbaycanın adını səhvən Kamboca kimi çəkib. Qeyd edək ki, iki ölkənin aralasında 6500km məsafə var.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp danışıqları təsvir edərkən “əvvəlcə uzaq oturan iki şəxsin tədricən yaxınlaşaraq qucaqlaşması” nümunəsini çəkib və bunun “həll edilməz bir münaqişənin həllinə gətirdiyini” bildirib. Daha sonra isə Kambocanı və Ermənistanı qeyd edərək müharibənin yeni başladığını və bunun pis nəticələrini vurğulayıb.
Tramp çıxışında özünü dünyada müharibələrin sona çatdırılmasında uğurlar qazanmış lider kimi təqdim edib. O, Azərbaycan və Ermənistan liderlərini Ağ Evdə bir araya gətirdiyini, onların sülh razılaşmasına imza atdıqlarını, Qarabağ münaqişəsində dönüş nöqtəsi olduğunu söyləyib.
ABŞ Prezidenti nitqinin sonunda həll etməyə çalışdığı digər münaqişələrin siyahısını da sadalayıb. Onların sırasında Kosovo, Serbiya, İsrail, İran, Misir və Efiopiya olub. Tramp Efiopiya məsələsini açıqlayarkən bu ölkədə inşa edilmiş bənddən də bəhs edib.

Президент США Дональд Трамп допустил заметную ошибку, выступая на мероприятии под названием American Cornerstone Institute's Founders' Dinner о переговорах, которые он провел со сторонами в Овальном кабинете Белого дома. Рассказывая о Карабахском конфликте между Азербайджаном и Арменией, он ошибочно назвал Азербайджан Камбоджей. Отметим, что расстояние между двумя странами составляет 6500 км.
Редакция сообщает, что, описывая переговоры, Трамп привел пример «двух людей, сидящих далеко друг от друга, которые постепенно сближаются и обнимаются», и заявил, что это «привело к разрешению неразрешимого конфликта». Затем, упомянув Камбоджу и Армению, он подчеркнул, что война только началась и каковы ее плохие последствия.
В своем выступлении Трамп представил себя лидером, добившимся успехов в прекращении войн по всему миру. Он заявил, что собрал лидеров Азербайджана и Армении в Белом доме, что они подписали мирное соглашение, и что это стало поворотным моментом в Карабахском конфликте.
В конце своей речи Президент США также перечислил другие конфликты, которые он пытался разрешить. Среди них были Косово, Сербия, Израиль, Иран, Египет и Эфиопия. Разъясняя вопрос Эфиопии, Трамп также упомянул плотину, построенную в этой стране.