Tramp: Çinin Tayvana hücumunun nəticələrini bilirəm
ABŞ-da keçirilən bir müsahibədə Donald Trampın Çinin Tayvana hücum etməsi ilə bağlı fikirləri gündəmə gəlib. Müsahibədə Tramp Çin lideri Si Cinpinin Tayvana hücumun nəticələrini anladığını bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, CBS News-a müsahibə verən Donald Tramp, Çinin Tayvana hərbi müdaxilə etməsi halında ABŞ-ın reaksiya verib-verməyəcəyi sualına cavab verərkən, bu barədə konkret fikir bildirməkdən çəkindi. Tramp, "Bunu öyrənəcəksiniz" deyə cavab verib.
Tramp, Si Cinpinlə münasibətlərindən də danışaraq, Çin liderinin onunla yaxşı münasibətlər qurduğunu qeyd edib. O, Si Cinpinin Tayvan məsələsinin nəticələrini anladığını vurğulayıb. Müsahibənin bu hissəsi bazar günü yayımlanıb. Trampın bu açıqlamaları, ABŞ-ın Tayvanla bağlı siyasətinin gələcəyi ilə bağlı müzakirələrə səbəb olub.

Трамп: Я знаю последствия нападения Китая на Тайвань
В интервью, данном в США, Дональд Трамп высказал свои мысли по поводу возможного нападения Китая на Тайвань. В интервью Трамп заявил, что китайский лидер Си Цзиньпин понимает последствия нападения на Тайвань.
Redaksiya сообщает, что Дональд Трамп, давая интервью CBS News, уклонился от конкретного ответа на вопрос о том, отреагируют ли США в случае военного вмешательства Китая на Тайвань. Трамп ответил: "Вы это узнаете".
Трамп также рассказал о своих отношениях с Си Цзиньпином, отметив, что китайский лидер установил с ним хорошие отношения. Он подчеркнул, что Си Цзиньпин понимает последствия тайваньского вопроса. Эта часть интервью была опубликована в воскресенье. Эти заявления Трампа вызвали дискуссии о будущем политики США в отношении Тайваня.