ABŞ prezidenti Donald Tramp Avropa İttifaqı ilə tarixdəki ən böyük ticarət razılaşmalarından birinin əldə olunduğunu bəyan edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp bu barədə Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Leyenlə görüşdən sonra keçirilən mətbuat konfransında danışıb. Onun sözlərinə görə, ABŞ-a Aİ ölkələrindən idxal olunan mallara tətbiq ediləcək gömrük rüsumu minimum 15% olacaq.
Bundan əlavə, Tramp bildirib ki, Aİ ölkələri ABŞ-dan 150 milyard dollar dəyərində hərbi texnika və enerji resursları alacaqlar.
Tramp bu sazişi ABŞ iqtisadiyyatı üçün böyük qələbə kimi qiymətləndirib və qeyd edib ki, bu razılaşma Avropa ilə ticarət balansında Vaşinqtonun maraqlarını daha yaxşı təmin edəcək.

Президент США Дональд Трамп заявил о достижении одного из крупнейших торговых соглашений в истории с Европейским союзом.
Как сообщает редакция, Трамп рассказал об этом на пресс-конференции после встречи с главой Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен. По его словам, таможенная пошлина, которая будет применяться к товарам, импортируемым в США из стран ЕС, составит минимум 15%.
Кроме того, Трамп заявил, что страны ЕС приобретут у США военную технику и энергоресурсы на сумму 150 миллиардов долларов.
Трамп оценил это соглашение как большую победу для экономики США и отметил, что эта договоренность лучше обеспечит интересы Вашингтона в торговом балансе с Европой.