ABŞ prezidenti Donald Tramp Avropa İttifaqı ilə tarixdəki ən böyük ticarət razılaşmalarından birinin əldə olunduğunu bəyan edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Tramp bu barədə Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Leyenlə görüşdən sonra keçirilən mətbuat konfransında danışıb. Onun sözlərinə görə, ABŞ-a Aİ ölkələrindən idxal olunan mallara tətbiq ediləcək gömrük rüsumu minimum 15% olacaq.
Bundan əlavə, Tramp bildirib ki, Aİ ölkələri ABŞ-dan 150 milyard dollar dəyərində hərbi texnika və enerji resursları alacaqlar.
Tramp bu sazişi ABŞ iqtisadiyyatı üçün böyük qələbə kimi qiymətləndirib və qeyd edib ki, bu razılaşma Avropa ilə ticarət balansında Vaşinqtonun maraqlarını daha yaxşı təmin edəcək.

Trump announced the "largest" trade agreement with the EU
US President Donald Trump announced that one of the largest trade agreements in history has been reached with the European Union.
The editorial office reports that Trump spoke about this at a press conference held after a meeting with European Commission head Ursula von der Leyen. According to him, the customs duty to be applied to goods imported into the US from EU countries will be a minimum of 15%.
In addition, Trump stated that EU countries will purchase military equipment and energy resources worth 150 billion dollars from the US.
Trump assessed this agreement as a great victory for the US economy and noted that this agreement will better serve Washington's interests in the trade balance with Europe.