Tramp administrasiyası: Artıq çəkililərə viza verməyin
ABŞ-ın viza siyasəti ilə bağlı yeni məlumatlar müzakirələrə səbəb olub. Məlumatlara əsasən, artıq çəkiyə malik şəxslərin viza müraciətlərinə daha sərt yanaşılacağı iddia edilir.
Redaksiya ABŞ mediasına istinadən xəbər verir ki, CBS kanalı Tramp administrasiyasının səfirlik və konsulluqlara “bədən çəkisi meyarı” ilə bağlı əlavə təlimatlar göndərdiyini bildirib. Sənəddə artıq çəkili şəxslərin “ABŞ səhiyyə sistemi üçün potensial yük hesab edilə biləcəyi” qeyd olunur.
Mənbələrə görə, göstərişlərin məqsədi ABŞ-a daxil olan miqrant axınını daha məhdud parametrlər üzrə tənzimləməkdir. Lakin ekspertlər belə yanaşmanın diskriminasiya risklərini artırdığını və beynəlxalq humanitar normalarla çətin uzlaşdığını vurğulayırlar.
Məsələnin rəsmi təsdiqi hələlik təqdim olunmayıb. ABŞ Dövlət Departamentinin yaxın günlərdə bununla bağlı izahat verməsi gözlənilir.

Новые данные о визовой политике США вызвали дискуссии. Согласно информации, утверждается, что к заявлениям на визу от лиц с избыточным весом будет применяться более строгий подход.
Редакция, ссылаясь на американские СМИ, сообщает, что телеканал CBS заявил о направлении администрацией Трампа дополнительных инструкций в посольства и консульства относительно «критерия веса тела». В документе отмечается, что лица с избыточным весом «могут рассматриваться как потенциальная нагрузка для системы здравоохранения США».
По данным источников, цель этих указаний — регулировать поток мигрантов, въезжающих в США, по более ограниченным параметрам. Однако эксперты подчеркивают, что такой подход увеличивает риски дискриминации и с трудом согласуется с международными гуманитарными нормами.
Официального подтверждения данного вопроса пока не представлено. Ожидается, что Госдепартамент США даст разъяснения по этому поводу в ближайшие дни.