Tramp administrasiyası: Artıq çəkililərə viza verməyin
ABŞ-ın viza siyasəti ilə bağlı yeni məlumatlar müzakirələrə səbəb olub. Məlumatlara əsasən, artıq çəkiyə malik şəxslərin viza müraciətlərinə daha sərt yanaşılacağı iddia edilir.
Redaksiya ABŞ mediasına istinadən xəbər verir ki, CBS kanalı Tramp administrasiyasının səfirlik və konsulluqlara “bədən çəkisi meyarı” ilə bağlı əlavə təlimatlar göndərdiyini bildirib. Sənəddə artıq çəkili şəxslərin “ABŞ səhiyyə sistemi üçün potensial yük hesab edilə biləcəyi” qeyd olunur.
Mənbələrə görə, göstərişlərin məqsədi ABŞ-a daxil olan miqrant axınını daha məhdud parametrlər üzrə tənzimləməkdir. Lakin ekspertlər belə yanaşmanın diskriminasiya risklərini artırdığını və beynəlxalq humanitar normalarla çətin uzlaşdığını vurğulayırlar.
Məsələnin rəsmi təsdiqi hələlik təqdim olunmayıb. ABŞ Dövlət Departamentinin yaxın günlərdə bununla bağlı izahat verməsi gözlənilir.

New information regarding US visa policy has sparked discussions. According to reports, it is claimed that visa applications from individuals with excess weight will be approached more strictly.
The editorial office, citing US media, reports that CBS channel stated the Trump administration sent additional instructions to embassies and consulates regarding a “body weight criterion.” The document notes that overweight individuals “could be considered a potential burden for the US healthcare system.”
According to sources, the purpose of these directives is to regulate the flow of migrants entering the US based on more restricted parameters. However, experts emphasize that such an approach increases the risks of discrimination and is difficult to reconcile with international humanitarian norms.
Official confirmation of the matter has not yet been provided. The US Department of State is expected to issue an explanation regarding this in the coming days.