TikTok-un ABŞ aktivləri satılır, Oracle alqoritm üzərində nəzarət edəcək
ABŞ-da “TikTok”un taleyi ilə bağlı mühüm qərar qəbul olunub. Şirkətin ölkədəki aktivləri əsasən amerikalılardan ibarət mülkiyyətçi qrupa satılacaq. Razılaşmaya görə, tətbiqin alqoritmi və ABŞ istifadəçilərinə aid məlumatlar üzərində nəzarəti “Oracle” şirkəti həyata keçirəcək.
Redaksiya CNN-ə istinadla xəbər verir ki, bu addım ABŞ hakimiyyətinin “TikTok” üzərində milli təhlükəsizliklə bağlı narahatlıqlarından sonra atılıb. Vaşinqton uzun müddətdir tətbiqin Çinlə əlaqəli olması səbəbindən istifadəçi məlumatlarının təhlükəsizliyi mövzusunu gündəmə gətirirdi.
Yeni razılaşma nəticəsində “TikTok” ABŞ bazarında fəaliyyətini davam etdirəcək. Bununla belə, platformanın gələcəkdə ölkə daxilində tam nəzarətə keçməsi üçün əlavə hüquqi və inzibati prosedurların davam edəcəyi gözlənilir.

Активы TikTok в США продаются, Oracle будет контролировать алгоритм
В США принято важное решение относительно судьбы TikTok. Активы компании в стране будут проданы группе владельцев, состоящей в основном из американцев. Согласно соглашению, контроль над алгоритмом приложения и данными американских пользователей будет осуществлять компания Oracle.
Редакция, ссылаясь на CNN, сообщает, что этот шаг был предпринят после обеспокоенности властей США по поводу национальной безопасности в отношении TikTok. Вашингтон долгое время поднимал вопрос о безопасности пользовательских данных из-за связи приложения с Китаем.
В результате нового соглашения TikTok продолжит свою деятельность на рынке США. Однако ожидается, что дополнительные юридические и административные процедуры для полного перехода платформы под контроль внутри страны продолжатся в будущем.