“Tik-Tok” və “Instagram”da qadınların səhifələrinə kiber hücumlar edən şəxs saxlanıldı
DİN-in Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsi tərəfindən sosial şəbəkə və digər onlayn platformalarda vətəndaşların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədi ilə əməliyyat-profilaktik tədbirlər davam etdirilir.
DİN-dən verilən xəbərə görə, növbəti tədbir zamanı “Tik-Tok”, “Instagram” və bu kimi sosial şəbəkələrdən istifadə edən qadınların səhifələrinə kiberhücumlar edərək şəxsi məlumatlarını ələ keçirən 22 yaşlı Rəşad Məmmədov saxlanılıb.
Araşdırmalarla müəyyən olunub ki, R.Məmmədov zərərçəkənlərə məxsus video, eləcə də fotolara xüsusi proqramlar vasitəsi ilə qeyri-etik səs effektləri və məlumatlar əlavə edərək sosial şəbəkələrdə özünə məxsus səhifələrdə paylaşıb. Görüntüləri paylaşılan şəxslərlə əlaqə saxlayan R.Məmmədov onların adına saxta səhifələr yaratdığını bildirib və hədə-qorxu gələrək rüsvayedici profillərin silinməsi müqabilində müxtəlif məbləğlərdə pul tələb edib.
Faktlarla bağlı Baş İdarədə Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanılıb. R.Məmmədov təqsirləndirilən şəxs qismində istintaqa cəlb edilməklə barəsində istintaq müddətində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Onun bu kimi qanunsuz hərəkətləri nəticəsində zərərçəkən digər şəxslərin də dairəsinin müəyyən olunması istiqamətində tədbirlər davam etdirilir.

Главное управление по борьбе с киберпреступностью МВД продолжает оперативно-профилактические мероприятия в целях обеспечения безопасности граждан в социальных сетях и на других онлайн-платформах.
Как сообщили в МВД, в ходе очередного мероприятия был задержан 22-летний Рашад Мамедов, который совершал кибератаки на страницы женщин, пользующихся социальными сетями, такими как TikTok, Instagram и им подобные, и завладевал их личными данными.
В ходе расследования установлено, что Р. Мамедов к видео, а также фотографиям, принадлежащим потерпевшим, добавлял неэтичные звуковые эффекты и информацию с помощью специальных программ и делился ими на своих страницах в социальных сетях. Связываясь с лицами, чьи изображения были опубликованы, Р. Мамедов сообщал, что создал поддельные страницы от их имени, и, угрожая, требовал различные суммы денег в обмен на удаление компрометирующих профилей.
В Главном управлении по данным фактам возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса. Р. Мамедов привлечен к следствию в качестве обвиняемого, и в отношении него на период следствия избрана мера пресечения в виде ареста.
В результате его подобных незаконных действий продолжаются мероприятия по установлению круга других лиц, пострадавших.